Zamknij

Siłą Wydziału Nauk Medycznych jest kadra

17:42, 29.09.2022 Beata Gałek Rzecznik prasowa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Aktualizacja: 17:57, 29.09.2022
Skomentuj

Rozmowa z dr hab. n. med. Jakubem Radziszewskim, prof. uczelni, dziekanem Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.

Panie dziekanie, Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu to najmłodszy wydział w strukturze Uniwersytetu, który niezwykle prężnie się rozwija. Jakie badania prowadzą pracownicy wydziału, których wysoka jakość przyniosła ocenę B+ w parametryzacji Ministerstwa Edukacji i Nauki i pełne uprawnienia akademickie? 

Na pewno siłą wydziału jest zogniskowana na badania naukowe kadra. Należą do niej lekarze, pielęgniarki, dietetycy, ratownicy medyczni, jak również przedstawiciele kierunku turystyka i rekreacja. Prowadzone w parametryzowanym okresie na wydziale badania zaowocowały awansem naukowym kilku pracowników etatowych. Dr Krzysztof Gałczyński uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych, prowadząc badania zakresie ginekologii onkologicznej, endokrynologii ginekologicznej i leczenia endometriozy. Dr Kryspin Mitura uzyskał habilitację w naukach medycznych i prowadzi badania w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii przepuklin.  Jest też pierwszym chirurgiem w Polsce ze specjalizacją w zakresie herniologii (leczenie przepuklin brzusznych), otrzymał honorową specjalizację w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej powłok brzusznych prestiżowego międzynarodowego stowarzyszenia (FEBS AWS). Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Chirurgów w Chicago, a w dotychczasowej przeszło stuletniej historii stowarzyszenia, do tej prestiżowej organizacji przyjęto zaledwie czterech chirurgów z Polski. Aktualnie uczestniczy w zaawansowanym programie Surgical Leadership w Harvard Medical School w Boston, Massachusettes w USA. Jest on również organizatorem szkoleń dla lekarzy chirurgów, które są doceniane przez polskie środowisko medyczne.  Awans naukowy uzyskał również dr hab. Andrzej Soroka w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej. Duże znaczenie mają także badania prowadzone w zakresie dietetyki przez dr hab. Elżbietę Krzęcio-Niczyporuk, prof.uczelni – dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu i dr hab. inż. Katarzynę Antosik – kierownik uczelnianej Poradni Dietetyczno-Żywieniowej. Stopień doktora habilitowanego w naukach o zdrowiu uzyskał także koordynator kierunku ratownictwo medyczne dr Piotr Leszczyński, który jest dyrektorem Centrum Symulacji Medycznych i ma jednocześnie duże sukcesy edukacyjne. 

Niedawno w Uniwersytecie odbyły się Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym Uczelni Wyższych. Czy to efekt zaangażowania dydaktycznego prof. Piotra Leszczyńskiego? 

Niewątpliwie tak, ale prof. Leszczyński, na pewno powiedziałby, że to wspólny sukces studentów ratownictwa medycznego, którzy wygrali poprzednie mistrzostwa i uczestniczyli w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia na naszej uczelni.

Wygląda na to, że za wysoką oceną ekspertów Ministerstwa Edukacji i Nauki stoi wielu pracowników wydziału?

Zdecydowanie tak. Na uznanie zasługują wysiłki badawcze i dydaktyczne wszystkich pracowników, którzy podjęli dobre decyzję naukowe i  efekty tych działań na pewno budują mocną pozycję wydziału w świecie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. 

Uruchomienie kierunku lekarskiego to wyjątkowa sprawa dla uniwersytetu i mieszkańców Siedlec i szerzej regionu. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby to marzenie się ziściło? 

To marzenie już zaczyna się materializować. Mamy kompletny wniosek, program kształcenia i wiemy jak chcemy kształcić przyszłych lekarzy. Skompletowaliśmy obsadę do prowadzenia zajęć. Są to w dużej mierze nauczyciele akademiccy i lekarze mieszkający w Siedlcach, a pozostała część, która zadeklarowała chęć podjęcia współpracy reprezentuje warszawskie środowisko medyczne. Są to osoby m.in. autorzy podręczników z nauk przedklinicznych i podstawowych, z których uczą się studenci kierunków lekarskich na renomowanych uczelniach. Wszyscy posiadają tytuły i stopie naukowe, doświadczenie dydaktyczne, które gwarantuje najwyższą jakość kształcenia. 

Najlepsza kadra musi mieć nowoczesną bazę dydaktyczno-badawczą. Jak wygląda zaplecze infrastrukturalne uczelni? 

Baza infrastrukturalna będzie oparta częściowo na laboratoriach i wykwalifikowanej kadrze Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, a także Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach. Budujemy Pracownię Anatomii Prawidłowej, Pracownię Histologii, Embriologii i Cytofizjologii przy ul. 3 maja 54. Mamy już stan surowy otwarty z instalacjami. Pracownia Biologii Molekularnej zacznie funkcjonować do końca tego roku kalendarzowego. Wyposażenie pracowni zostało zakupione wcześniej, co jest dowodem przezorności władz uczelni. Obawialiśmy się inflacji i udało się kupić najnowocześniejszy sprzęt przed podwyżkami. 

A sale dydaktyczne? Gdzie będą zlokalizowane?

Sale dydaktyczne również nie stanowią problemu. Zajęcia będą się odbywać przy ul Prusa 14 i ul. 3 maja 54. 

Rzeczywiście trudno wyobrazić sobie, żeby na uniwersytecie z ponad 50-letnią tradycją zabrakło sal wykładowych czy seminaryjnych, ale czy Pan Dziekan jest spokojny o bazę kliniczną i praktyki dla przyszłych lekarzy? 

Współpracujemy ze dwoma siedleckimi szpitalami i od wielu lat spotkamy się z życzliwością Marcina Kulickiego - prezesa zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego i Mirosława Leśkowicza - dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach. Zatrudnieni tam lekarze specjaliści są koordynatorami poszczególnych przedmiotów. Przychodnie lekarskie zadeklarowały chęć realizacji praktyk studenckich, a więc o bazę jestem spokojny. Co więcej, chcemy indywidualnego podejścia lekarzy kształcących – tutorów ze studentami kierunku lekarskiego. Planujemy zajęcia kliniczne w grupach pięcioosobowych. Chcemy zbudować prawdziwą relację mistrz - uczniowie, opartą na możliwości bliskiej interakcji. 

Kiedy pierwsi przyszli lekarze z siedleckiego uniwersytetu rozpoczną naukę? 

Naszym marzeniem jest uruchomienie kierunku lekarskiego 1 października 2023 r. 

Trzymamy kciuki za kierunek lekarski, ale dziś już wiemy, że świetnie poszła rekrutacja na wszystkie kierunki prowadzone na wydziale. Jaka jest pana recepta na sukces? 

Obecnie prowadzimy kształcenie na pięciu kierunkach: pielęgniarstwo (studia I i II stopnia) dietetyka (studia I i II stopnia), kosmetologię (studia I stopnia) ratownictwo medyczne (studia I stopnia) i turystyka i rekreacja (studia I i II stopnia. Kluczem do sukcesu jest atrakcyjny program kształcenia i chłonny rynek pracy dla zawodów medycznych. Nasi absolwenci znajdują pracę tam gdzie chcą. Zapewniamy im idealne warunki do edukacji, mam tu na myśli nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, laboratoria, pracownie dydaktyczne, Poradnię Dietetyczno-Żywieniowa i świetną kadrę. Realizujemy również projekty, dzięki  którym nasi studenci już podczas studiów mogą zdobywać cenne kwalifikacje, potwierdzone certyfikatami. Jestem przekonany, że studia muszą przygotować absolwentów tak, aby mieli wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną. 

Zbliża się inauguracja nowego roku akademickiego. Czego możemy życzyć panu dziekanowi?

Pozytywnego myślenia i dalszej pracy z ludźmi, którzy mają śmiałe marzenia i odwagę, żeby je spełniać. Dopiero wtedy dzieją się rzeczy ważne, np. takie jak uruchomienie kierunku lekarskiego w Siedlcach.

(Beata Gałek Rzecznik prasowa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%