Zamknij

Mogą stanowić przykład dla wszystkich

15:27, 10.05.2022 KS Aktualizacja: 15:32, 10.05.2022
Skomentuj

W Sali Białej MOK odbyło się podsumowanie konkursu "8 Wspaniałych", promującego pozytywne zachowania, postawy oraz działania dzieci i młodzieży.

Celem Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu. Konkurs organizowany jest na dwóch szczeblach: samorządowym oraz ogólnopolskim, obecnie uczestniczy w nim około 40 miast i powiatów. Na każdym z nich, zgodnie z nazwą konkursu, komisje konkursowe mogą przyznać maksymalnie osiem tytułów laureata oraz wyróżnienia w konkursie.

Zanim przedstawiono dokonania siedleckiej młodzieży wystąpili artyści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi. Następnie przytoczono ideały jakie kryją się za konkursem, który jest organizowany już prawie od trzech dekad. W ciągu 27 lat Siedlce wypromowały 190 laureatów, w tym gronie znalazła się dziewiątka, która została doceniona na szczeblu ogólnopolskim. O tym, kto zostanie wyróżniony w 28 edycji zdecydował jury pod przewodnictwem radnej Teresy Sikorskiej.

W 2022 roku laureatami konkursu zostali: 14-letnia Alicja Atay, uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej, 13-letnia Julia Cielemęcka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1, 16-letnia Adrianna Lewczuk, uczennica I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz 18-letnia Oliwia Urban z II LO. Wyróżnień doczekali się: Daria Połok ze Szkoły Podstawowej nr 2, Jakub Todorski z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Weronika Teca ze Szkoły Podstawowej nr 5, Krzysztof Witczuk ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 oraz Daria Wyrozębska ze Szkoły Podstawowej nr 9.

Alicja Atay to laureatka nie tylko na szczeblu siedleckim, ale i ogólnopolskim. Będzie ona reprezentowała Siedlce przy okazji podsumowania konkursu, które odbędzie się 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. To trzeci tytuł z rzędu siedlczanina lub siedlczanki, a dziewiąty ogółem. W 2021 roku nagrodę ogólnopolską odbierał Ireneusz Panasiuk.

- Kiedy dołączałam do hospicjum nie zakładałam, że zostanę za to wyróżniona - mówiła Alicja. - Nie robiłam tego dla nagród i rzeczy materialnych. Robiłam to dla siebie i osób, którym jestem w stanie pomóc. Moja mama od zawsze uczyła mnie dobra. W rodzinie hospicyjnej czuję się jak w domu. Cieszę się, kiedy widzę uśmiechy dzieci, które właśnie w ten sposób dziękują.

Poza młodzieżą o wielkich sercach przepełnionych ochotą do bezinteresownej pomocy wyróżnienie zostali także rodzice oraz dyrektorzy szkół. To przecież w rodzinie i szkole najczęściej kształtują się właściwe życiowe postawy.

- Chciałbym pogratulować tym, którzy byli pierwszymi autorami sukcesu tych młodych i wspaniałych ludzi, czyli rodzicom. Drodzy laureaci waszą działalność można sprowadzić do schematu: wyjdź na świat, zobacz, pomóż, czyli jednym słowem - działaj! Możecie poprawić ten świat, który potrzebuje dobra. Jedynym sposobem zwalczania zła jest dobro. Gratuluję otwartych postaw i wrażliwości - powiedział Adam Skup, dyrektor siedleckiej delegatury kuratorium oświaty.

- Cieszę się, że konkurs nadal funkcjonuje. Kiedyś ksiądz Jerzy Popiełuszko  mówił, żebyśmy mogli się policzyć. W jedności jest siła. Cyfra 8 jest symboliczna, ale trzeba ją pomnożyć razy 10, razy 100. Laureaci są reprezentantami wszystkich, którzy czynią dobro. W życiu ważne są nie tylko jupitery, wymierne efekty, ale też dobro, czasem nienazwane, ale piękne samo w sobie - podsumował Paweł Siedlanowski, dyrektor Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%