Zamknij

Rozwój i plany inwestycyjne STBS

18:03, 16.02.2022 Aktualizacja: 18:03, 16.02.2022
Skomentuj

O rozwoju i dalszych planach inwestycyjnych mówi prezes Siedleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Adam Zawadzki.

Jakie plany rozwojowe stoją przed STBS?

Siedleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego  jako spółka samorządowa, realizuje szereg zadań związanych z wykonywaniem szeroko pojętych usług publicznych. Posiadamy w zarządzie 65 budynków komunalnych i 14 budynków własnych.

Na zlecenie miasta Siedlce obsługujemy 23 hektary osiedli mieszkaniowych w zakresie utrzymania porządku i czystości oraz pielęgnacji zieleni i odśnieżania. Spółka zatrudnia 48 osób wykonujących szereg zadań związanych z obsługą mieszkańców. 

Co z remontami, kto je wykonuje?

Posiadamy własne ekipy remontowe w zakresie napraw ogólnobudowlanych, instalacji sanitarnych oraz instalacji elektrycznych w budynkach. Do dyspozycji mieszkańców zarządzanych przez nas budynków uruchomiony został całodobowy telefon alarmowy w celu zgłoszeń pilnych awarii. Telefon czynny jest także w niedziele i wszystkie święta.

W przypadku wystąpienia awarii w budynkach w sytuacjach wymagających pilnych reakcji typu zalewanie budynku lub podobnych, konserwatorzy wykonują naprawę niezależnie od godziny zgłoszenia. Bywają wydarzenia alarmowe w środku nocy czy nad ranem, które nie mogą czekać. W takich sytuacjach konserwatorzy wysyłani są natychmiastowo.

W ubiegłym roku spółka została nagrodzona.

Faktycznie. Za sposób zarządzania i wyniki finansowe spółka STBS w grudniu 2021 roku została wyróżniona przez kapitułę dziennika Puls Biznesu nagrodą Gazela Biznesu 2021.

Jaki będzie ten rok dla STBS?

W roku 2022 planujemy rozpocząć dwie inwestycje. Główną inwestycją jest budowa nowego budynku mieszkalnego na terenie osiedla Gospodarcza. Spółka posiada decyzję  pozwolenia na budowę oraz kompletną dokumentację projektową z uzgodnieniami i kosztorysem. Całkowity koszt inwestycji z uwzględnieniem wartości działki  szacowany jest na kwotę 16 691 000 zł.

Budynek będzie składał się z 50 lokali mieszkalnych na 4 kondygnacjach i dwóch klatkach schodowych.  Każda klatka schodowa wyposażona zostanie w windę. Mieszkania będą wykończone w standardzie do zamieszkania. Na podłogach pokoi przewidziano panele w kuchni i łazience gres. W łazience obudowana wanna i glazura do sufitu i umywalka oraz biała armatura. W kuchni: kuchnia elektryczna 4 palnikowa z piekarnikiem i zlewozmywak z baterią i szafką. Ściany i sufity zostaną pomalowane w kolorze białym.

Pomieszczenia wyposażone zostaną w stolarkę drzwiową wewnętrzną. Do każdego mieszkania należy komórka o powierzchni około 2 m2 zlokalizowana na poszczególnej kondygnacji budynku oraz 1 zewnętrzne miejsce parkingowe. Każde mieszkanie na I, II i III piętrze posiada balkon, a do mieszkań na parterze przewidziano ogrodzone ogródki i tarasy dostępne z poziomu mieszkania. Umożliwiamy zmianę aranżacji kuchni i łazienki na etapie budowy. Powierzchnia mieszkań według projektu jest w przedziale 35-57 m2.

Do każdego lokalu mieszkalnego zostanie przedzielone jedno oznakowane miejsce parkingowe. Wjazd na teren parkingu przed budynkiem zostanie zamknięty szlabanem. Dostęp do parkingu udostępniony będzie przy pomocy pilota do szlabanu. Teren wokół budynku oraz parking zostanie oświetlony.

Z jakich źródeł finansowana będzie budowa?

Przewidywana na chwilę obecną partycypacja mieszkańca wyniesie 1750 zł/m2 powierzchni mieszkania. Partycypacje w przypadku rezygnacji z wynajmu lokalu mieszkalnego są zwracane po uwzględnieniu waloryzacji. Plan finansowy opiera się o kilka źródeł finansowania: środki własne spółki, kredyt preferencyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego na okres 30 lat, partycypacje przyszłych mieszkańców oraz grant z rządowego funduszu wspierania budownictwa mieszkaniowego w wysokości 10 % kosztów budowy. Zakończenie budowy planowane jest w trzecim kwartale2024 r.

Budynek przy ulicy Gospodarczej 19 jest kontynuacją budowy osiedla, które jest położone w zacisznej części miasta ale w niedalekiej odległości od centrum. Spółka w przeciwieństwie do deweloperów podejmuje starania aby zabudowa osiedla była jak najbardziej przestrzenna. Obszar całego osiedla jest monitorowany.  

Sytuacja rynkowa w postaci wysokiej inflacji powoduje duże zagrożenie dla realizacji inwestycji.  Dynamika w zwiększaniu się cen materiałów budowlanych może być przyczyną bardzo wysokich cen w ofertach, przekraczających możliwości finansowe spółki. Dodatkowym zagrożeniem może być całkowity brak ofert z uwagi na długi proces inwestycyjny wynoszący ok. 2 lat. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni do wstrzymania budowy. 

STBS korzysta także z funduszu obywatelskiego.

Właśnie tak, w 2022 r. w ramach funduszu obywatelskiego wykonany zostanie  remont ulicy Gospodarcza, która uzyska nową asfaltową nawierzchnię. 
W maju 2021 roku spółka otrzymała w formie aportu od miasta Siedlce działkę o powierzchni 0,066 ha w rejonie osiedla Gospodarcza z przeznaczeniem na budowę placu zabaw. Zlecony został projekt placu zabaw z siłownią zewnętrzną jako obiekt ogólnie dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta.

Sposób zagospodarowania i wybór urządzeń dla dzieci na etapie projektu konsultowany był z rodzicami dzieci w najmłodszym wieku. Na budowę placu zabaw z siłownią zewnętrzną planujemy pozyskać dofinansowanie zewnętrzne.

W ramach utrzymania dobrego stanu technicznego budynków STBS w 2022 r. planujemy kilka remontów, min. mycie elewacji z naprawą ubytków w 4 budynkach, przebudowa schodów wejściowych 2 budynków, naprawa balkonów w 1 budynku. Wszystkie prace będą sfinansowane z funduszu remontowego. Ostateczne koszty planowanych prac remontowych będą znane po uzyskaniu ofert od potencjalnych wykonawców. 

W mieście istnieje problem z parkowaniem samochodów. Jak to będzie wyglądało przy budynkach STBS?

Mieszkańcy osiedla Gospodarcza coraz częściej sygnalizują problem z parkowaniem samochodów przy budynkach STBS. W związku z zaistniałym problemem planujemy  sukcesywne ustawienie szlabanów ograniczających dostęp do parkingów przy budynkach na osiedlu Gospodarcza dla pojazdów nie należących do mieszkańców. 

Jaka jest sytuacja finansowa spółki?

STBS Sp. z o.o. 2022 rok rozpoczęła będąc w stabilnej sytuacji finansowej. Monitorujemy w sposób ciągły wpływ czynników zewnętrznych, a szczególnie dynamicznie wzrastającej inflacji.

Realia ekonomiczne, na które nie mamy wpływu, a zwłaszcza dynamiczny wzrost inflacji w negatywny sposób wpływają na funkcjonowanie wszystkich podmiotów gospodarczych w kraju. Następuje szybki wzrost kosztów co prowadzi do zwiększenia opłat lub wstrzymania części prac remontowych.

Dla wszystkich mieszkańców budynków wielorodzinnych bardzo odczuwalny będzie w 2022 r. wzrost cen ciepła wynikający z cen zakupu praw do emisji CO2 oraz bardzo wysokich cen gazu.  

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%