Czerwone, charakterystyczne pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęły na ulicach miasta. Mieszkańcy Siedlec będą mogli szybko, bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowisko pozbyć się elektrycznych śmieci ze swoich domów i mieszkań. W ten sposób zużyty sprzęt trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania, w których zostaną odzyskane cenne materiały i surowce. Z części z nich powstaną unikatowe ule z recyklingu.
Czerwony Pojemnik w roli głównej
- Ogólnopolski projekt Elektryczne Śmieci obecny jest już w ponad 30 miastach w całej Polsce - od Gdańska, przez Radom, Wałbrzych, Świdnicę, Bielsko-Białą, na Oświęcimiu i Krośnie kończąc. Cieszę się, że do tej listy dołączają dzisiaj Siedlce - podkreśla Robert Magolon z MB Recycling.
Do 9 czerwonych pojemników siedlczanie będą mogli wrzucać zużyty sprzęt nieprzekraczający 50 cm, a więc np. suszarki, aparaty fotograficzne, telefony, tonery czy zużyte baterie. Sprzęt wielkogabarytowy np. pralki czy lodówki będzie można oddawać dzwoniąc na infolinię 572 102 102.
- Biorąc pod uwagę doświadczenia wielu miast oraz rekomendację Związku Miast Polskich cieszę się, że Siedlce dołączają do projektu Elektryczne Śmieci. Pokazuje to nie tylko nasze zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego, ale także troskę o nasze miasto i nas samych. Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy będą aktywnie korzystali z wszystkich możliwości jakie niesie ze sobą projekt - mówi Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec.
Pszczoły w mieście
Integralną częścią projektu pozostają miejskie pasieki. Pomysłodawcą oraz wykonawcą uli z recyklingu jest grafik i pszczelarz w jednej osobie - Tomasz Waśkiewicz.
- Chcemy pokazać mieszkańcom Siedlec praktyczny wymiar recyklingu. Dzięki temu, że zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne trafią do czerwonych pojemników, dostaną drugie życie np. w postaci zupełnie wyjątkowych uli. Do ich budowy wykorzystano przetworzone wcześniej bębny od pralek. Mam nadzieję, że Siedlczanie z przyjemnością będą obserwować życie miejskich pszczół dostrzegając własny wkład w budowę uli - podkreśla Gabriela Leszczyńska, Prezes AURAEKO, partnera edukacyjnego projektu.
Szkolne Centrum Recyklingu
O pszczołach i miejskich pasiekach można przeczytać w Laboratorium Pszczół, które stanowi jedną z zakładek innowacyjnej platformy edukacyjnej Szkolnego Centrum Recyklingu, dedykowanej uczniom, nauczycielom oraz pasjonatom szeroko pojętej ekologii. Artykuły edukacyjne, wywiady, bajki, opowiadania, filmiki, gry memory oraz cykliczne konkursy. Tutaj nie ma miejsca na nudę. Dla nauczycieli przygotowano gotowe scenariusze lekcji wraz z prezentacjami multimedialnymi.
Projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.
Lista lokalizacji pojemników:
Co zrobić z dużym sprzętem powyżej 50 cm?
MB Recycling oferuje odbiór wielkogabarytowych elektrycznych odpadów bezpośrednio z nieruchomości za 35 zł bez względu na ilość. Usługa obejmuje wyniesienie ciężkich sprzętów z mieszkania, piwnicy, strychu itp. Dla potrzeb zgłaszania odbiorów służy specjalna infolinia 572-102-102. Odbiory będą realizowane w zależności od ilości zgłoszeń, w terminie do pięciu dni roboczych od zgłoszenia.
Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje elektrośmieci, bez względu na ich rozmiar, mieszkańcy Siedlce mogą bezpłatnie przekazywać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK przy ul. Brzeskiej 110. Punkt jest czynny: poniedziałek i środa w godzinach od 10.00 do 18.00, wtorek w godzinach od 13.00 do 16.00, czwartek i piątek w godzinach od 8.00 do 16.00, sobota w godzinach od 9.00 do 14.00 (poza dniami ustawowo wolnymi od pracy).
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz