Rozmowa z dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej generałem doktorem Jarosławem Gromadzińskim.
Niedawno w 18 DZ gościł minister Mariusz Błaszczak. Czemu służyła jego wizyta?
Wizyta Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, zbiegła się z ćwiczeniem 18 Dywizji Zmechanizowanej pod kryptonimem Akacja-II. Było to drugie z czterech ćwiczeń certyfikujących dowództwo dywizji. Podczas niego zespół certyfikujący z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych sprawdzał zdolności dowództwa dywizji do prowadzenia działań. Pierwsze z ćwiczeń certyfikujących pk. Akacja-I odbyło się w lutym tego roku, a trzecie z certyfikujących - Wydra-21 - zakończyło się w tym tygodniu. Kulminacyjnym momentem będzie ćwiczenie Dragon-21, które zakończy proces certyfikacji dowództwa. Ponadto wizyta Mariusza Błaszczaka była okazją do wyznaczenia dowódców nowo formowanych jednostek wojskowych dywizji: 18 Pułku Artylerii oraz 18 Pułku Przeciwlotniczego.
Minister twierdził, że jednostka rośnie w siłę. Co to oznacza w praktyce?
Konsekwentnie realizujemy harmonogram formowania dywizji zatwierdzony przez Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się w 2018 r. Proces ten podzielono na dwa zasadnicze etapy. W pierwszym, który obejmował lata 2018-2020, powstało dowództwo i sztab dywizji. Sformowano również 18 Batalion Dowodzenia, czyli jednostkę zapewniającą łączność, a także podporządkowano dywizji 1 Warszawską Brygadę Pancerną z Wesołej i 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. W tym czasie rozpoczęto też formowanie 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie oraz 18 Pułku Logistycznego w Łomży. W drugim etapie formowania, zaplanowanym na lata 2021-2026 sformowane zostaną dwa wspomniane wcześniej pułki: 18 Pułk Artylerii, który stacjonował będzie w Nowej Dębie na Podkarpaciu oraz 18 Pułk Przeciwlotniczy, który mieścił się będzie w Sitańcu koło Zamościu na Lubelszczyźnie. W tym okresie sformowany zostanie także 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu. To nie koniec. W każdej z istniejących już jednostek rozwijamy nowe pododdziały. W Białej Podlaskiej rozpoczęliśmy formowanie batalionu zmechanizowanego, w Siedlcach dywizjonu artylerii samobieżnej, w Lublinie formowany jest nowy batalion czołgów i dywizjon artylerii przeciwlotniczej. A to tylko kilka przykładów. To pokazuje, jak dużym przedsięwzięciem jest formowanie dywizji, które niesie za sobą przyjęcie do służby kilku tysięcy nowych żołnierzy oraz budowę nowej i przebudowę istniejącej infrastruktury. Ponadto to wszystko połączone jest z planem wyposażenia tych jednostek w nowy sprzęt wojskowy. Warto zaznaczyć, że docelowo w skład każdej z trzech brygad wchodzących w skład Żelaznej Dywizji będzie wchodzić aż cztery bataliony bojowe. W innych dywizjach takich batalionów jest po trzy w brygadzie. 18 Dywizja Zmechanizowana jest już jedną z największych dywizji w Wojsku Polskim, a po sformowaniu będzie największa.
Jakie są dalsze plany rozwoju 18 DZ?
Obecnie płynnie przeszliśmy z pierwszego etapu formowania w drugi. W tym etapie kluczowym dla nas będzie ćwiczenie Dragon-21, w ramach którego dywizja poddana zostanie certyfikacji. Można powiedzieć, że dla nas to egzamin dojrzałości sprawdzający to, czego dokonaliśmy przez ostatnie trzy lata. Ponadto, jak już wcześniej wspomniałem, rozpoczynamy formowanie 18 Pułku Artylerii, 18 Pułku Przeciwlotniczego i 18 Batalionu Rozpoznawczego. To ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne. Proces ten planujemy zakończyć do 2026 roku.
Rozpoczęły się już prace nad poprawą infrastruktury? Jakie są plany i terminy realizowanych inwestycji?
W Siedlcach proces inwestycyjny już trwa. Zakończyliśmy przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznych i przeszliśmy do budowy infrastruktury. W siedleckim kompleksie wojskowym trwa budowa nowego budynku sztabowego oraz trzech budynków koszarowych. A to dopiero początek inwestycji. W koszarach powstaną m.in. hala sportowa, stołówka żołnierska, park sprzętu technicznego czy stacja paliw. Proces ten jest rozłożony w czasie tak, aby nie powodować utrudnień w ruchu drogowym w Siedlcach. Pragnę zaznaczyć, że w Siedlcach zostaną również wyremontowane drogi: Składowa, Pamięci Ofiar II Wojny Światowej, Okopowa, Artyleryjska, Partyzantów, Garwolińska oraz Siedlecka. Są to drogi, które muszą być przystosowane do przyjęcia ciężkiego sprzętu wojskowego, który będzie się po nich poruszał. Ich remont sfinansowany będzie z funduszy ministerstwa obrony narodowej.
Pandemia koronawirusa odbiła się na życiu niemal wszystkich. Czy również życiu wojskowych?
My, żołnierze, jesteśmy szkoleni do działania w warunkach ograniczeń, takich jak ograniczenie czasu czy przestrzeni. To dla nas naturalne. Jednym z takich ograniczeń jest również pandemia. Oczywiście koronawirus wpłynął na nasze działania, ale nie zaburzył procesu formowania dywizji i szkolenia pododdziałów. W tym zakresie jesteśmy bardzo elastyczni. Nasi żołnierze systematycznie szkolą się na poligonach w całej Polsce. Ryzyko pojawienia się ognisk choroby zminimalizowaliśmy dzięki sumiennemu przestrzeganiu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Wojskowych Ośrodków Medycyny Prewencyjnej. Przed większymi ćwiczeniami stosujemy również przesiewowe badania na obecność koronawirusa. To przynosi efekty. Równolegle do odbywających się szkoleń formujemy i rozwijamy 18 Dywizję Zmechanizowaną. Ponadto nasi żołnierze zaangażowani są w walkę z COVID-19. Blisko 600 żołnierzy Żelaznej Dywizji codziennie wspiera 100 placówek medycznych w południowo-wschodniej Polsce. Żołnierze pobierają wymazy, dezynfekują pomieszczenia i sprzęt, prowadzą triaż, pomagają medykom w pracach administracyjnych i logistycznych, a także wspierają policję przy kontroli osób objętych kwarantanną i izolacją. Funkcjonowanie dywizji na trzech płaszczyznach: szkolenia pododdziałów, formowania jednostek oraz walki z koronawirusem wymaga sporo elastyczności, determinacji i chęci. Jestem dumny z mojego sztabu, że w sposób płynny synchronizuje te działania.
Za nami 18 gala DZ. Niestety, z racji reżimu sanitarnego nie odbyła się w takiej formie jak zazwyczaj.
Gala 18 Dywizji Zmechanizowanej to okazja do wyróżnienia statuetką „Piechur” osób, które nas wspierają i pomagają. To również czas wyróżnienia żołnierzy, za ich ciężką i sumienną służbę. Niestety pandemia nie pozwoliła nam zorganizować gali w formie, jaką planowaliśmy. Zdecydowaliśmy się jednak podziękować naszym przyjaciołom wręczając nagrody w reżimie sanitarnym oraz minimalizując liczbę gości. Zwieńczeniem gali był koncert Orkiestry Wojskowej z Siedlec, który transmitowaliśmy poprzez nasze media społecznościowe. Efekty przerosły nasze oczekiwania, bo koncert obejrzało ponad 10 tysięcy osób, zdecydowanie więcej, niż jest w stanie pomieścić widownia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. W minionym roku, po gali odbył się bal charytatywny, podczas którego udało nam się zebrać 25 tysięcy złotych. Całość zebranych środków przekazaliśmy na SOS Wioski Dziecięce w Siedlcach. Liczymy, że już niedługo nadejdą czasy, kiedy będziemy mogli organizować galę w pełnym wymiarze.
Czy Żelazna Dywizja zżyła się z już z Siedlcami? Czy żołnierze czują się częścią miasta?
Jesteśmy częścią lokalnej społeczności. Nie bez powodu stacjonujący w tutejszych koszarach 18 Batalion Dowodzenia otrzymał nazwę wyróżniającą 18 „Siedlecki” Batalion Dowodzenia. Formowanie dywizji w Siedlcach wiąże się z dużym napływem młodych ludzi do miasta. Bardzo wielu z nich decyduje się związać na stałe z miastem, przeprowadzając się tu z rodzinami. Coraz częściej na ulicach miasta możemy zobaczyć żołnierzy. Wielu z nich traktuje Siedlce nie tylko jako miejsce służby, ale także ich miasto i dom. Myślę, że śmiało mogę powiedzieć: 18 Dywizja Zmechanizowana to Siedlce, a Siedlce to 18 Dywizja Zmechanizowana.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz