Zamknij

Instytut Historii zaprasza na podróż w starożytność

10:00, 19.02.2021 SK
Skomentuj

Instytut Historii UPH organizuje wykład otwarty prof. Andrzeja Wypustka z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. "W świecie grecko-rzymskich i wczesnochrześcijańskich latryn, toalet i wychodków".

Odbędzie się on w trybie online 25 lutego o godz. 18.00. Link wydarzenia: klik

Wśród materialnych śladów antyku archeolodzy odnajdują także pozostałości toalet i latryn. Nie wspomina się o nich w opracowaniach typu „życie codzienne”, a przecież to właśnie grecko-rzymskie miasta, jako pierwsze w historii, zostały wyposażone w zadziwiająco zaawansowane systemy sanitarne, których rozwiązania techniczne zostały doścignione przez cywilizację późniejszych wieków dopiero w XIX i XX stuleciu. Jakie były jednak zwyczaje w zakresie korzystania z nich? Jaką rolę społeczną, poza oczywistą, pełniły?

Organizatorzy zachęcają: Chcemy zaprosić wszystkich do podróży po starożytnym świecie, na przechadzkę w te rejony, w które dotychczas nie byliśmy zapraszani, tam gdzie, mówiąc obrazowo, „Cezar chodził piechotą”.

Prof. Andrzej Wypustek jest pracownikiem Zakładu Historii Starożytnej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, tłumaczem, eseistą i popularyzatorem nauki. Specjalistą w zakresie historii życia prywatnego Greków i Rzymian, historii magii w starożytności oraz okresie wczesnego chrześcijaństwa. Jest stypendystą Fundacji Janineum, Fundacji im. Lanckorońskich z Brzezia, Fundacji Batorego, Fundacji Andrew Mellona oraz programu Fulbrighta.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%