Zamknij
REKLAMA

Słownik biograficzny regionu w Wydawnicwie UPH

06:30, 02.11.2020 SK
Skomentuj

Nakładem Instytutu Historii UPH ukazał się tom 5 "Słownika biograficznego Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza" pod redakcją naukową prof. prof. Józefa Piłatowicza i Katarzyny Maksymiuk.

Słownik zawiera niemal 100 kolejnych biogramów ludzi istotnych dla dziejów regionu, prezentuje różnorodność tutejszego społeczeństwa, co osiągnięte zostało m.in. dzięki autorom wywodzącym się z różnych ośrodków naukowych i środowisk. Sprzedaż publikacji prowadzi Wydawnictwo Naukowe UPH.

W 2009 r. z inicjatywy i pod redakcją śp. profesora Arkadiusza Kołodziejczyka ukazał się tom I Słownika biograficznego Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza, któremu patronowały: Siedleckie Towarzystwo Naukowe i Instytut Historii Akademii Podlaskiej (obecnie Instytut Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach). Obie te placówki postanowiły, po zawarciu odpowiedniej umowy w 2018 r., kolejne tomy wydawać już samodzielnie. Redakcja wyłoniona przez ówczesny Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych kontynuuje zasady sformułowane przez prof. A. Kołodziejczyka we Wstępie tomu pierwszego, przede wszystkim jeśli chodzi o zakres terytorialny obejmujący terytorium byłych województw bialskopodlaskiego i siedleckiego.

Pozostawał jednak nadal rozczłonkowany administracyjnie w latach 1975-1998 powiat wołomiński, nie wiadomo było co robić z wyłonionym m.in. z południowej części powiatu garwolińskiego – powiatem ryckim. W tej sytuacji, na wniosek wielce zasłużonego regionalisty z Białej Podlaskiej, Grzegorza Michałowskiego przyjęto, że terytorialne ramy Słownika sięgać będą również tych powiatów. W ten sposób dopełniła się terytorialna formuła Wschodniego Mazowsza. Słownik obejmuje zatem terytorialnie dzisiejsze powiaty: bialski, garwoliński, łosicki, łukowski, radzyński, siedlecki, sokołowski, mińsko mazowiecki, węgrowski i wołomiński” (t. 1, s. 11).

Uwzględniono osoby urodzone na powyższym obszarze i osoby, które urodziły się gdzie indziej, ale pracowały i działały w tych województwach i powiatach. Każdy tom będzie miał strukturę alfabetyczną i będzie wyposażony w wykaz skrótów oraz spis biogramów w dotychczas opublikowanych tomach z zaznaczeniem numeru tomu, w którym biogram ukazał się, a biogramy z bieżącego tomu będą wytłuszczone. Wewnętrzny układ biogramów i zapis bibliografii wzorowany jest na Polskim Słowniku Biograficznym. Tom piąty prezentuje różnorodność społeczeństwa zakreślonego terytorium. W kolejnych częściach będą ukazywały się biogramy zmarłych pracowników Instytutu Historii. W niniejszym tomie zamieszczono życiorysy: Floriana Jaszczuka, prof. Henryka Lulewicza i prof. Piotra Matusaka, organizatora i wieloletniego dyrektora Instytutu Historii.

(SK)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

regionalistaregionalista

1 0

Bardzo cenna i godna poparcia inicjatywa. 19:43, 02.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%