Mieszkańcy Nowych Igań i okolic ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod pracowników Urzędu Skarbowego. Dziś, 7 lutego, w godzinach popołudniowych, do jednego z domów zapukała kobieta i mężczyzna, legitymujący się dokumentami rzekomo pochodzącymi z fiskusa. Podali swoje dane, które rzeczywiście widnieją na oficjalnej stronie urzędu, co miało uwiarygodnić ich działania.
Twierdzili, że przyszli po uregulowanie zaległości podatkowych z 2017 roku i żądali natychmiastowej zapłaty gotówką, argumentując, że nie mają przy sobie numeru konta urzędu. Na szczęście domownicy wykazali się czujnością i nie przekazali im żadnych pieniędzy. Sprawa została zgłoszona na policję.
Jak przekazała nam oficer prasowa siedleckiej komendy, komisarz Ewelina Radomyska, zgłoszenie wpłynęło telefonicznie do dyżurnego, który skierował na miejsce patrol.
– Na miejscu policjanci ustalili, że w Nowych Iganiach do starszego małżeństwa przyszły dwie osoby podszywające się pod pracowników Urzędu Skarbowego i żądały zapłaty grzywny wynoszącej ponad 400 zł, jednak celu nie osiągnęli z uwagi na postawę zgłaszających. Policjanci po uzyskaniu rysopisów osób podszywających się pod pracowników urzędu skarbowego opatrolowali pobliski teren, niestety z wynikiem negatywnym. Mundurowi przeprowadzili rozmowę z osobami, u których interweniowali, i poinformowali ich o dalszym toku postępowania oraz konieczności złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa osobiście w Komendzie Miejskiej Policji w Siedlcach – informuje kom. Radomyska.
Mieszkańcy apelują o ostrożność, szczególnie w przypadku osób starszych, które mogą stać się łatwym celem oszustów. W przypadku wizyty osób podających się za urzędników skarbowych, warto zweryfikować ich tożsamość, dzwoniąc do urzędu lub na policję.
[AKTUALIZACJA]
W odpowiedzi na nasz artykuł, Urząd Skarbowy w Siedlcach wystosował oświadczenie, które zamieszczamy poniżej:
- "W nawiązaniu do Państwa artykułu z dnia 7 lutego 2025 r. (aktualizowanego 10 lutego 2025 r.) pt. „Oszuści pukają do drzwi”, potwierdzam, iż prawdziwe są informacje dotyczące wizyty pracowników Urzędu Skarbowego w Siedlcach w miejscowości Nowe Iganie. Pracownicy organu egzekucyjnego, zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji mają prawo poboru gotówki od zobowiązanego w celu uregulowania zaległości. Dokumentem poświadczającym przyjęcie gotówki jest tzw. pokwitowanie pobrania, którego jeden egzemplarz pozostawiany jest osobie wpłacającej jako dowód przyjęcia pieniędzy. Pokwitowanie pobrania zawiera :
1.Podstawę prawną pobrania,
2.Oznaczenie organu egzekucyjnego,
3. Numer tytułu wykonawczego,
4. Serię i numer pokwitowania pobrania,
5. Imię i nazwisko lub nazwę zobowiązanego,
6. Kwotę pobrania,
7. Imię i nazwisko i stanowisko służbowe pracownika obsługującego organ egzekucyjny, wystawiającego pokwitowanie pobrania,
8.Datę wystawienia pokwitowania pobrania,
9. Podpis zobowiązanego.
Pracownicy zawsze posiadają przy sobie ważne legitymacje służbowe zawierające imię i nazwisko pracownika a także oznaczenie organu, który reprezentują. W przypadku wątpliwości co do ich autentyczności dane personalne można w każdej chwili zweryfikować, kontaktując się z Urzędem Skarbowym w Siedlcach.
W opisywanej przez Państwa sprawie, osoba zobowiązana do zapłaty wiedziała o istnieniu swojego zadłużenia i w czasie wizyty nie kwestionowała wiarygodności urzędników. Dlatego niezrozumiałym jest zawiadomienie Policji i negatywne medialne nagłośnienie sprawy. Pracownicy będący na miejscu w dniu dzisiejszym zgłosili się na Policję w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy".
Wygląda na to, że mamy zatem do czynienia z rozbieżnością stron w odbiorze całego zdarzenia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz