Zamknij

Międzypokoleniowe warsztaty kreatywnego pisania

12:08, 17.10.2024 . Aktualizacja: 13:12, 17.10.2024
Skomentuj

11 października w przestrzeni biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żelkowie-Kolonii odbyła się Noc Bibliotek w ramach X  jubileuszowego wydania ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek, której głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmiało „Moc bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek)! Warto jeszcze dodać, że akcję zainicjowało i rozwija Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Wydarzenie w niekonwencjonalny sposób zachęcało do korzystania z zasobów biblioteki, ukazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, przy promocyjnym i merytorycznym wsparciu organizatorów. Noc bibliotek rozpoczęła się oficjalnie o godzinie 17.00. Po powitaniu zaproszonych gości – dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa Barbary Stelingowskiej z Uniwersytetu w Siedlcach oraz Pani mgr Julity Kisielińskiej, aspirującej pisarki, tłumaczki, redaktorki graficznej i korektorki, a także Pani Małgorzaty Stańczuk – dyrektor Szkoły w Żelkowie-Kolonii oraz zgromadzonych nauczycieli, uczestników Akcji Nocy Bibliotecznej – członków szkolnej Grupy Literackiej i Rodziców, przedstawiono cel spotkania oraz Program Akcji.

Następnie rozpoczęły się warsztaty literackie kreatywnego pisania prowadzone dla uczniów, nauczycieli i rodziców przez panie: mgr Julitę Kisielińską, pod okiem prof. uczelni Barbary Stelingowskiej, oraz przez samą Panią Stelingowską. W trakcie warsztatów uczestnicy poznawali ciekawostki z zakresu tworzenia tekstów literackich. Powtórzyli podstawowe informacje na temat budowy wiersza, środków poetyckich. Był to czas pełen przemyśleń i  refleksji na temat amatorskiej twórczości. Pojawiło się pytanie, czy pisarzem może zostać każdy? Nie zabrakło kreatywnych zadań literackich. Wszyscy uczestnicy napisali po dwa utwory, które zostały zaprezentowane na forum uczestników warsztatów. Teksty nawiązywały do hasła Nocy Bibliotek i dotyczyły niezwykłych historii ożywających nocą Czytelni, a także do historii z dreszczykiem emocji. Wielką niespodzianką okazała się twórczość uczniowska, ale również dorosłych, Dyrekcji, nauczycieli i rodziców. Wskazywano mocne strony powstałych tekstów oraz elementy, nad którymi warto jeszcze popracować. Niezwykle cennym doświadczeniem dla uczestników warsztatu były wskazówki prowadzących jako jurorek w  konkursach literackich.

Na zakończenie warsztatów wdzięczni uczestnicy zaprezentowali wiersz o bibliotekach. To był niezwykle wartościowy czas pełen kreatywności, humoru i mocy twórczej, której podczas akcji Nocy Bibliotek nie zabrakło.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%