Zamknij

Mazowieckie kąpieliska bezpieczniejsze

16:11, 25.07.2024 PA Aktualizacja: 16:26, 25.07.2024
Skomentuj

W tym roku mapa mazowieckich niestrzeżonych kąpielisk nie wzbogaciła się o żaden nowy czarny punkt, co stanowi pozytywną zmianę w porównaniu do lat poprzednich.  Co więcej, ich liczba spadła ze 123 do 116. To dlatego, że służby odnotowują tam mniej wypadków. W regionie siedleckim jest obecnie 14 tak oznaczonych miejsc, czyli o jedno mniej niż w roku ubiegłym. 

Czarne punkty wodne to miejsca, w których często dochodzi do utonięć. Wskazują je policja i mazowieckie jednostki WOPR-u.. Ratownicy są najbliżej akwenów, znają miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń nad wodą. Dzięki tej współpracy powstaje wykaz czarnych punktów wodnych na Mazowszu. Mają one informować, że kąpiel w tym miejscu jest niebezpieczna. Co roku lista czarnych punktów jest aktualizowana. W tym roku ich liczba na Mazowszu zmniejszyła się o siedem, a w regionie siedleckim - o jeden. Główne przesłanki do likwidacji czarnego punktu wodnego to brak utonięć i ryzykownych zachowań, między innymi dzięki obecności ratowników.

Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zwraca uwagę na najczęstsze przyczyny utonięć.

- Korzystając z uroków lata i pięknej, słonecznej pogody, często lekceważymy podstawowe zasady bezpieczeństwa. A to właśnie brawura, lekkomyślność czy kąpiele po spożyciu alkoholu są najczęstszą przyczyną dramatów nad wodą. Pamiętajmy, nie warto ryzykować zdrowia i życia dla chwili przyjemności. Wybierajmy bezpieczne, strzeżone kąpieliska.

Z kolei przewodniczący Rady Miasta Siedlce Maciej Nowak przypomina, że 25 lipca to Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom, dlatego tak ważne jest, aby mówić o bezpieczeństwie nad wodą.

- Na świecie poprzez utonięcie ginie ok. 2,5 mln osób rocznie. Jest to porażająca liczba. W Polsce jest to ok. 400 osób rocznie. Jeżeli te czarne punkty pomogą uratować choć jedno życie, to wiemy, że ono jest bezcenne. 

Jak co roku, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach patrolują tereny kąpielisk, również tych nieoznaczonych. Młodszy inspektor Dariusz Dudek, zastępca komendanta miejskiego policji w Siedlcach, podkreśla znaczenie ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej na temat rozsądnego korzystania z akwenów wodnych, podczas której policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Organizowane są spotkania profilaktyczne, prelekcje i warsztaty.

Wykaz czarnych punktów wodnych w regionie siedleckim:

w powiecie garwolińskim:

- żwirownia, Sławiny (gm. Garwolin);

- rzeka Wisła, Ostrów (gm. Maciejowice);

- zalew, Morskie Oko (gm. Wilga);

- stawy, Godzisz (gm. Sobolew);

 

w powiecie łosickim:

- rzeka Bug, Mężenin (gm. Platerów);

- rzeka Bug, Mierzwice Stare (gm. Sarnaki);

- rzeka Bug, Serpelice (gm. Sarnaki);

 

w powiecie siedleckim:

- rzeka Bug, Bużyska (gm. Korczew);

- rzeka Bug, Mogielnica (gm. Korczew);

- rzeka Liwiec, Kapuściaki (gm. Mokobrody);

- naturalne rozlewisko, tzw. moczydła, Soćki (gm. Wodynie);

 

w powiecie węgrowskim:

- rzeka Bug, Szumin (gm. Łochów);

- rzeka Bug, Wywłóka (gm. Łochów);

- rzeka Bug, Wilczogęby (gm. Sadowne).

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%