Pod takim hasłem przewodnim odbył się II Konwent Seniorów Ziemi Siedleckiej, który odbył się w czwartek, 14 grudnia, w Dworze Mościbrody. Seniorzy, jak sami mówią – starość to druga młodość. Ich głównym zasobem jest czas wolny, który starają się pożytecznie zagospodarować. Głównym organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej.
Wydarzenie odbyło się w ramach zadania publicznego pn. Aktywni Seniorzy Ziemi Siedleckiej 3, które zostało sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Na zjeździe były głównie osoby 55+ z obszaru LGD Ziemi Siedleckiej (tj. gmin: Domanice, Kotuń, Mokobody, Mordy, Siedlce (gm. wiejska), Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie i Zbuczyn) oraz osoby działające na rzecz Seniorów i z Seniorami. Głównym celem konwentu było wspólne rozmawianie na temat polityki senioralnej na obszarze działania LGD Ziemi Siedleckiej. W tym roku tematem konwentu było hasło „Mieć czas do przywilej!”.
Statystyk nie oszukamy
Wzrost odsetka osób starych w społeczeństwie Polski nabiera coraz większego tempa. Prognozuje się, że do roku 2035 udział osób w wieku 65 i więcej lat (65 lat powszechnie przyjmuje się jako umowną granicę starości) zbliży się do ¼. Do najważniejszych przyczyn wzrostu odsetka osób starych w społeczeństwie należą przede wszystkim wydłużanie czasu trwania ludzkiego życia oraz spadek liczby urodzeń. Ten pierwszy czynnik wpływa ponadto bezwzględny wzrost liczby ludzi starych. Jak podają statystyki GUS, populacja ludzi starszych w Polsce, w tym również na terenie powiatu siedleckiego, w najbliższych latach systematycznie wzrasta. Pozostaje jednak nadal otwarta, istotna, zarówno z jednostkowego, jak i społecznego punktu widzenia, trudno poddająca się pozytywnym rozwiązaniom, kwestia godnego zabezpieczenia czasu wolnego osób starszych oraz zwiększenie aktywności Seniorów.
Nie zawsze ze wsparciem
Organizatorzy zadbali o różnorodność prelegentów. Swoimi doświadczeniami i pomysłami wymienili się nie tylko przedstawiciele Seniorów, ale też osoby młodego pokolenia, aktywnie działający na rzecz osób starszych, m. in.: Bożena Polak-Stojanova, Małgorzata Borkowska, Irmina Sołowiej-Soból, Beata Prokurat, Emilia Bairda oraz Łukasz A. Wawryniuk. Seniorzy z obszaru LGD Ziemi Siedleckiej działają w Klubach Seniora, śpiewają, piszą teksty piosenek, tworzą przedstawienia i skecze, dbają o ekologię, kultywują tradycje i robią wiele innych pożytecznych i wartościowych rzeczy. Co ważne: często robią to sami. Niektórzy korzystają z organizacyjnej pomocy gminnych ośrodków kultury, ale są i takie grupy, który załatwiają samodzielnie wszystko, łącznie z pisaniem wniosków o środki zewnętrzne. Dzieje się tak głównie w tych gminach, w których nie ma domów kultury. Seniorzy nie tylko robią coś dla siebie. Bardzo często włączają się w wolontariat i działania proekologiczne.
A jednak przywilej
Wszyscy uczestnicy konwentu jednogłośnie stwierdzili, że czas wolny jest wielkim przywilejem. Wbrew powszechnej opinii, w życiu emeryta nie ma zbyt dużo czasu wolnego. W życiu Seniora są pewne etapy: etap dużego zaangażowania w pomoc w wychowaniu wnuków, wspierania dzieci w różnych sprawach, etap pielęgnowania pasji i ich rozwijaniu.
Dla uczestników konwentu czas wolny to przede wszystkim czas, w którym mogą robić to, co chcą, to wyjścia i wyjazdy, korzystanie z uroków życia, to „czas, który jest tylko dla mnie”, to nuda i pasja, spełnianie marzeń i realizacja pasji, na które nie było czasu w młodości i w wieku produkcyjnym – Naszą dyskusję i rozmowy można podsumować jednym słowem: aktywność, w każdej dziedzinie – stwierdził w imieniu uczestników konwentu Jerzy Piekart z Żaboklik (gm. Siedlce). Obszarami na przyszłe konwenty wybrano następujące hasła: aktywność i zdrowy styl życia.
W przerwie między obradami seniorzy poznali grę terenową (quest) pt. Dworskie smaki w Mościbrodach (teren wokół dworu). Dwie grupy dzielnie szukały skarbca wokół dworu, zaś na koniec w części artystycznej swój program artystyczny (teatralny oraz wokalny) zaprezentowała grupa Seniorów z Żaboklik. Całość zakończył wspólny obiad. Organizacja konwentu dała możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów, ale dała też szansę rozmawiania nie tylko o swoich pasjach i czasie wolnym, lecz także o barierach i problemach. Organizatorami wydarzenia byli: Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, Dwór Mościbrody i Fundacja Mazowiecka Micha Szlachecka.
Konwent odbył się w ramach zadania publicznego pn. Aktywni Seniorzy Ziemi Siedleckiej 3, które jest sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Życie Siedleckie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz