Diagnostyka i leczenie endoskopowe wczesnego wykrycia, przeżywa bardzo dynamiczny rozwój.
2 i 3 marca w budynku Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im.św.Jana Pawła II w Siedlcach odbywają się warsztaty dotyczące wykorzystywania technik operacyjnych laparaskopii, robotyki w chirurgii kolorektalnej.
Rola badań przesiewowych, diagnostyki, leczenia endoskopowego, chirurgii, radioterapii i chemioterapii w leczeniu jelita grubego jest ważnym elementem edukacji zarówno doświadczonych lekarzy, jak i przyszłych absolwentów kierunku medycznego siedleckiej uczelni.
- Dzisiejsze wydarzenie, podczas którego możemy zaprezentować możliwości naszego ośrodka, w którym prowadzimy leczenie pacjentów chorujących na raka jelita grubego w sposób kompleksowy. Od diagnostyki, która jest na wysokim poziomie endoskopowym, a po niej oferujemy pacjentom leczenie kompleksowe, co akurat w przypadku raka jelita grubego, a zwłaszcza w raku odbytnicy ma kluczowe znaczenie. Tam nie chirurgia jest często rozważana jako pierwszy etap ale skojarzone leczenie pod postacią chemioterapii i radioterapii, które muszą zainicjować postać choroby.(..)Obecnie od marca zupełnie inne, innowacyjne metody leczenia, które polegają na immunoterapii, czyli obudzeniu własnego organizmu pacjenta przeciwko komórkom nowotworowym rakowym jelita grubego, aby same zwalczały tą chorobę i to daje wyśmienite wyniki, zwłaszcza po grupie pacjentów, którzy mają tzw. genetyczne predyspozycje. Ci pacjenci, w liczbie 20% mogą skorzystać z takiej terapii w naszym Ośrodku i da im to nawet zdecydowanie lepsze szanse na kontrolowanie choroby niż terapie klasyczne oparte na chemii - mówił dr hab.n.med. Lubomir Bodnar, prof.UPH, MBA-specjalista onkologii klinicznej i ordynator Oddziału Radiologii i Onkologii.
--Warsztaty adresowane są do młodych lekarzy, przedstawienia im całego spektrum ale nie tylko żeby zapoznali się z leczeniem chirurgicznym, ale zapoznania się z możliwościami zapobieżenia aby zapobiegać zachorowaniu na raka.Jeżeli będziemy stosowali te wszystkie metody profilaktyki, diagnostyki wczesnej to chory nie zachoruje. Jeżeli nie zachoruje to nie spotka go tragedia ludzka jaka jest nowotwór złośliwy, spadnie nam umieralność, a jednocześnie będziemy mogli żyć w zdrowym społeczeństwie-dodał dr hab. n.med Jakub Radziszewski
-Siedleckie warsztaty małoinwazyjnej chirurgii patronatem objął Jego magnificencja rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. To jest dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie, cieszymy się że nasi studenci kierunków Wydziału Nauk Medycznych o Zdrowiu mogą być tak blisko tej praktycznej wiedzy i mogą wziąć udział w takich warsztatach-mówiła dr Beata Gałek
Takie warsztaty są także najlepszą szansą i nadzieją dla całego społeczeństwa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz