Zamknij

Z życia codziennego mamy...

20:33, 10.02.2023 ID
Skomentuj

Samookaleczenie u dzieci i młodzieży. Jakie są najczęstsze przyczyny i jak temu zapobiegać? Podpowiadamy i wspieramy.

Skąd w ogóle takie rzeczy u młodych ludzi czy dzieci? Niektóre z nich nie wytrzymują presji otoczenia. Nie radząc sobie z tym czego wymagają od nas rówieśnicy, bądź nawet my sami -rodzice, dzieci w ten sposób widzą możliwość rozładowania stresu. Zadając ból sami w ten sposób wymierzają sobie karę za coś co nie wychodzi. Statystyki przedstawiają, że częściej robią to dziewczęta i ma to podłoże związane z molestowaniem seksualnym, szykanowaniem    lub jakimś traumatycznym przeżyciem.

Każdy młody człowiek, który decyduje się na taki krok wymaga natychmiastowej pomocy. Czują oni do siebie złość i nienawiść, a jednocześnie są tak bardzo bezsilni i w głębi duszy pragną aby ktoś ich dostrzegł. To jest ich forma krzyku i wołania o pomoc. Zadając sobie ból fizyczny maskują ból psychiczny. Często robią to w takich miejscach, które są łatwe do ukrycia.

Czasami też samookaleczenie jest też formą szantażu emocjonalnego, w celu wymuszenia na otoczeniu oczekiwanej uwagi lub tez początkami poważnych chorób. Każdy powód jest bardzo ważny, i każdy powinien być leczony pod czujnym okiem lekarza bądź terapeuty.

Najważniejszym celem aby pomóc naszym dzieciom jest odnalezienie przyczyny takiego zachowania i wypracowania innego sposobu na radzenie sobie z takimi emocjami. Obecność nas jest tu nieocenioną rzeczą. Wsparcie najbliższej osoby i poczucie bezwarunkowej miłości da in bezpieczeństwo i siłę walki.

Samookaleczenie jest coraz częstszą rzeczą ponieważ nasze dzieci nie potrafią czasami odnaleźć się w pędzie dziej szych czasów, wymogów trendowych czy społeczeństwa. Z obserwacji otoczenia dzieci i młodzieży można tylko zauważyć jak wiele zmienia się pod upływem kilku miesięcy, a co dopiero lat? Dlatego, mimo braku codziennego czasu rozmawiajmy z dziećmi i bacznie ich obserwujmy abyśmy mogli pomóc im na czas.

tot.pixabay

 

(ID)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%