Zamknij

ak być inspirującym liderem dla swojego zespołu?

14:32, 29.11.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:32, 29.11.2023

Trudno przecenić rolę lidera. To osoba, która spaja zespół, motywuje do działania, pomaga poprawić efektywność, potrafi umiejętnie chwalić i konstruktywnie krytykować. Niestety, cech tych liderzy nie zyskują automatycznie wraz z awansem. Sprawdź, jak być inspiracją dla swojego zespołu, by działał z entuzjazmem i zapałem! 

Lider, który jest kimś więcej niż przełożonym 

Kim tak naprawdę jest lider? W organizacji firmy może to być kierownik, menedżer, brygadzista, a w mniejszych firmach – właściciel przedsiębiorstwa. Warto jednak zauważyć, że określenie „lider” wzbudza zupełnie inne skojarzenia niż wszystkie wyżej wymienione. Lider to nie tylko przełożony – to też inspiracja, osoba scalająca pracę grupy, budząca zaufanie i szacunek. Jeśli chcesz być właśnie takim liderem, przeczytaj poniższe wskazówki. Niezależnie od tego, czy masz do tego naturalne predyspozycje, czy musisz uczyć się pewnych umiejętności, z pewnością nie są one poza Twoim zasięgiem. 

Inspirujący lider słucha 

Szef czy kierownik wielu pracownikom kojarzy się wyłącznie z osobą, która wydaje polecenia. Później sprawdza wynik ich realizacji. Może pochwalić lub wyciągnąć konsekwencje. Czasem zbierze pracowników i powie, czego od nich oczekuje. Tymczasem inspirujący lider nie tylko mówi, lecz także słucha. 

Dobry lider słucha swoich podwładnych z szacunkiem. Darzy swój zespół zaufaniem i daje to odczuć. To osoba otwarta na nowe pomysły oraz inne spojrzenie na sposób realizacji danego projektu. Jeśli tylko jest to rozsądne, daje pracownikom możliwość wykazania się. Dzięki temu każda osoba w zespole czuje się ważna, a to motywuje ją do efektywniejszej pracy. 

Inspirujący lider słucha również wtedy, gdy pracownik chce mu powiedzieć o problemie. Pewne niuanse np. w kontaktach interpersonalnych w firmie nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli sprawa jest poważna, np. pojawiają się przypadki mobbingu, lider reaguje zdecydowanie. Jest też gotowy do wzięcia udziału w rozmowach, które pomogłyby dojść do porozumienia np. skłóconym pracownikom. 

Wartościowi kandydaci czekają na Twoje ogłoszenie! Dodaj ofertę pracy w jednym z największych polskich portali ogłoszeniowych. 

Inspirujący lider mądrze chwali i konstruktywnie krytykuje 

Wśród szefów wciąż jeszcze można znaleźć jednostki, które uważają chwalenie pracownika za objaw słabości czy ryzyko jego „rozleniwienia”. Inspirujący lider wie, że to prosta droga do utraty wartościowego pracownika. 

Za co chwali dobry lider? Przede wszystkim za rezultaty. Podczas spotkania w grupie wyraża docenienie dla całego zespołu. Jeśli wymienia kogoś imiennie, nie omija nikogo z grupy. W przeciwnym razie mógłby przyczynić się do rozwoju ducha niezdrowej rywalizacji, a także wywołać w pomijanych pracownikach poczucie mniejszej wartości dla firmy. 

Nawet jeśli pochwała ma miejsce w cztery oczy i lider może sobie pozwolić na swobodne wyrażenie doceniania, nie powinien chwalić za zdolności, talenty czy wykształcenie, ale za inicjatywę, pracowitość i umiejętności. Na te cechy bowiem pracownik ma realny wpływ, natomiast pochwała za talent mogłaby wbić go w niezdrową dumę i poczucie wyższości. 

Jeśli chodzi o konstruktywną krytykę, najlepsza jest ta odbywająca się w cztery oczy. Mądry lider nie powinien wytykać błędów pracownika przy innych osobach. Nawet jeśli robi to na osobności, powinien skupić się na konkretach i sposobie rozwiązania problemu, a nie na pracowniku jako osobie. 

Szukasz inspirujących porad dotyczących zatrudniania, prowadzenia firmy itp.? Kliknij https://poradydlafirm.pracuj.pl/ - znajdziesz tu sprawdzone wskazówki ekspertów! 

Inspirujący lider jest dostępny 

Lider, który chce zarządzać kreatywnym i zaangażowanym zespołem, powinien z nim współpracować. Jego obecność i dostępność to ważny sygnał dla pracowników – czują się wtedy docenieni, zaopiekowani i wartościowi. Mają większe zaufanie do lidera, z którym zawsze mogą porozmawiać, i zyskują poczucie bezpieczeństwa w firmie. 

Oczywiście nie chodzi o to, by nieustannie spacerować po biurze i zaglądać przez ramię pracownikom z niepokojącym pytaniem, czy może „potrzebują pomocy”. Chodzi raczej o przystępność – świadomość, że zawsze mogą skonsultować się ze swoim przełożonym, że on dostrzega starania i postępy i zależy mu na powodzeniu projektu. 

Powyższe cechy inspirującego lidera może wypracować każdy – nie wymagają ani specjalnego wykształcenia, ani wyjątkowych cech osobowościowych. Warto dążyć do zbudowania takiej postawy, ponieważ kształtuje ona zgrany, zaangażowany i zadowolony zespół, który pracuje efektywnie i kreatywnie! 

Podsumowanie 

Inspirujący lider to podstawa efektywnego działania zespołu. Jeśli chcesz być takim liderem, bądź otwarty, dostępny, a także słuchaj pracowników, uwzględniaj ich pomysły, sugestie i sygnały o problemach. Chwal za wysiłek i rezultat, a nie za zdolności. Krytykuj konstruktywnie, życzliwie i zawsze na osobności. Dzięki temu Twój zespół będzie działał z zapałem i w poczuciu bezpieczeństwa, że zawsze jesteś wsparciem i pomocą. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%