Zamknij
REKLAMA

Komórkowa transmisja danych - jak nią efektywnie zarządzać?

08:37, 17.03.2021 | materiały partnera

Jak korzystać z transmisji danych, aby nagle nie stracić możliwości łączenia się z siecią? Jest na to wiele skutecznych sposobów.

Co to jest transmisja danych i kiedy się zużywa?

Transmisja danych to proces zużywania transferu w usłudze internetu mobilnego. Operator komórkowy przydziela użytkownikowi w ramach wybranego pakietu określoną liczbę megabajtów (MB) do wykorzystania. Jeżeli zbyt szybko je wykorzystasz, stracisz możliwość swobodnego przeglądania internetu. Większość operatorów po zużyciu pełnego transferu danych przez klienta ustawia tzw. lejek, czyli ograniczenie prędkości do minimalnej wartości, np. 32 Kb/s. Strony wczytują się wtedy długo, dlatego swobodne korzystanie z sieci przestaje być możliwe.

Transmisję danych zużywa się m.in. w trakcie:

  • przeglądania stron internetowych,
  • oglądania filmów i zdjęć,
  • słuchania muzyki online,
  • oglądania telewizji internetowej,
  • pobierania plików z sieci,
  • aktualizowania aplikacji,
  • grania w gry sieciowe,
  • nawiązywania połączeń audio-video.

Jak efektywnie zarządzać transmisją danych? 7 sprawdzonych sposobów

Aby nie stracić nagle możliwości korzystania z internetu mobilnego na skutek wyczerpania transferu, warto kontrolować transmisję danych. Poznaj 7 przydatnych porad.

1. Wyłącz dane mobilne, kiedy nie korzystasz z internetu

Jeśli tego nie zrobisz, wtedy aplikacje działające w tle ciągle będą zużywać transfer. Komórkową transmisję danych wyłączysz w prosty sposób – przesuń palcem w dół ekranu, a następnie kliknij w symbol sieci.

2. Pobieraj duże pliki tylko poprzez sieć Wi-Fi

Są to zwłaszcza filmy, zdjęcia, aplikacje, muzyka czy rozbudowane dokumenty. Możesz zaoszczędzić sporo danych pakietowych, jeśli pobierzesz tego typu pliki z użyciem domowej sieci Wi-Fi.

3. Nie oglądaj filmów online

Wczytywanie filmów, zwłaszcza w wysokiej jakości, wymaga zużycia sporej liczby megabajtów. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie pobranie nagrania przez sieć Wi-Fi, a następnie jego odtwarzanie na telefonie w trybie online.

4. Wyłącz automatyczne aktualizacje aplikacji

Automatyczne aktualizacje to kolejna przyczyna szybkiego zużywania się transmisji danych komórkowych. Warto więc wejść do ustawień swojego telefonu i aktywować funkcję aktualizacji wyłącznie z użyciem Wi-Fi.

5. Korzystaj z aplikacji w wersji lite

Niektóre popularne aplikacje są dostępne w lżejszej wersji, np. Messenger Lite czy Facebook Lite. Zużywają one znacznie mniej transferu, zachowując wszystkie najważniejsze funkcjonalności pełnej wersji programu.

6. Przeglądaj strony w trybie oszczędzania danych

Wybierz przeglądarkę pozwalającą przeglądać witryny internetowe w trybie oszczędzania transferu, np. Google Chrome. Korzystanie z uproszczonej przeglądarki pozwoli zarazem przyspieszyć wczytywanie się stron.

7. Używaj nawigacji GPS w trybie offline

Korzystasz z nawigacji GPS na swoim telefonie? Zaoszczędzisz sporo megabajtów internetu, jeżeli zrezygnujesz z jej używania w trybie online. Wystarczy wcześniej pobrać mapy poprzez sieć Wi-Fi, a następnie wczytywać je już offline.

Potrzebujesz sporego pakietu danych? Postaw na ofertę Netia Mobile!

Często korzystasz z internetu na swoim telefonie i nie chcesz utracić możliwości swobodnego przeglądania stron? Wybierz więc pakiet komórkowy Netia Mobile, w którym dostaniesz aż 72 GB transferu danych do wykorzystania w ciągu miesiąca. W ofercie tej otrzymasz również nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci w Polsce.

Z internetu mobilnego możesz korzystać w swoim mieszkaniu – zarówno na telefonie, jak i komputerze. Pozwala na to internet domowy LTE od Netii. Do wykorzystania będziesz mieć wtedy 100 GB, a po ich zużyciu nadal pozostanie możliwe przeglądanie stron w prędkości 1 Mb/s.

Więcej informacji dotyczących transferu danych znajdzies na blogu Netii.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%