Zamknij
REKLAMA

Studia w UPH główną nagrodą konkursu na Białorusi

18:15, 27.04.2017 | AB, Fot. Włodzimierz Lawszuk
Skomentuj
REKLAMA

W Grodnie na Białorusi odbył się XXII Konkurs Historyczny „Dzieje Polski”, organizowany przez Polską Macierz Szkolną przy współpracy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Główną nagrodą były studia w UPH.

W trzech etapach konkursu uczestniczyło w nim ponad 100 uczniów z całej republiki. Prace pisemne i odpowiedzi ustne oceniało jury w składzie: prof. nzw. dr hab. Jarosław Cabaj (przewodniczący), prof. nzw. dr hab. Adam Bobryk (wiceprzewodniczący) i doc. dr Stanisław Sienkiewicz. Wyłoniono kilkunastu laureatów w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród uczniów klas maturalnych najlepsze wyniki uzyskali: I miejsce – Krystyna Sieliwonik (Brześć), II miejsce – Juliana Bardadyn (Lida), Karyna Dziemidzik (Grodno), Elżbieta Miniuk (Brześć), Edward Bukato (Lida), III miejsce – Polina Apanowicz (Grodno), Konstanty Bartaszewicz (Brzozówka). W kategorii klas przedmaturalnych wygrali: I miejsce – Julia Suprun (Mińsk), II miejsce – Paulina Makarewicz (Dziatłowo), III miejsce – Anastazja Woronowicz (Słonim), Aleksandra Gordziej (Baranowicze), Nadzieja Kapkowicz (Dziatłowo).

Aktualnie na Białorusi język polski jest nauczany w 202 szkołach, do których uczęszcza 11228 uczniów. Zajęcia z nimi prowadzi 274 nauczycieli języka polskiego. Jednocześnie tylko 7,7% uczniów uczęszcza do placówek, gdzie polski jest językiem wykładowym, pozostali uczą się go w innych formach. Konkurs Historyczny „Dzieje Polski”, jest więc ważną inspiracją do zainteresowania się dziejami Rzeczpospolitej i poszerzenia swojej wiedzy wykraczając także poza program nauczania. To również pewna forma popularyzacji nauki w placówkach z polskim językiem nauczania oraz zachęta do utrzymywania kontaktów z Macierzą.

(AB, Fot. Włodzimierz Lawszuk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz