Doświadczenie na wyciągnięcie ręki. ZSP nr 1 podpisał umowę z jedną z większych firm w regionie.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Siedlcach, popularny "Elektryk", od lat przygotowuje przyszłych specjalistów w dziedzinie konstrukcji, elektryki, mechaniki i mechatroniki. 9 października przedstawicie siedleckiej oświaty podpisali porozumienie z władzami Polimex-Mostostal ZUT. Dotyczy ono odbywania praktyk na terenie firmy. przez 25 uczniów branżówki, kształcących się zawodzie mechanik monter maszyn i urządzeń.
Dyrektor Jerzy Kopański nie ukrywa, że to ważny krok dla szkoły. Jak podkreśla, ZSP nr 1 robi wszystko, by zapewnić uczniom solidne wykształcenie, ale dopiero kontakt z prawdziwym środowiskiem pracy pozwala im zobaczyć, jak wygląda zawód „na żywo”.
Entuzjazmu nie kryją także "bohaterowie" porozumienia, dla których praktyki w Mostostalu to zupełnie nowe doświadczenie i zmierzenie się z realiami pracy w zawodzie. - Liczę na zdanie egzaminu zawodowego i wejścia na rynek pracy po skończeniu szkoły – mówi jeden z uczniów.
Nauczyciele i przedstawiciele siedleckiej oświaty nie mają wątpliwości: praktyki w realnym zakładzie pracy to coś, czego szkoła po prostu nie jest w stanie zapewnić. Praktyka w szkole wygląda zupełnie inaczej niż w zakładzie . – Nie ma nic bardziej potrzebnego dla uczniów niż zdobycie praktyki w rzeczywistych warunkach pracy – zauważyła Katarzyna Wawryniuk, naczelnik Wydziału Edukacji w urzędzie miasta. – Wiele osób mówi, że oświata zawsze jest daleko za biznesem w sensie technologicznym, bo nasze pracownie nigdy nie będą wyposażone w taki sam sposób jak warsztaty pracodawców w konkretnych miejscach.
Polimex-Mostostal, który od lat aktywnie działa w regionie, również zyskuje. Wiceprezes firmy Marzena Komar jasno mówi o potrzebie „odmłodzenia” kadry, którą mają nadzieję wspomóc nowym „narybkiem”, pełnym siły i otwarty, na nowe możliwości. – Chcemy rozwijać kompetencje młodych osób. Myślę, że części z nich spodoba się praca w murach naszej firmy i zostaną z nami – kończy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz