Zamknij

O malwach, bratkach i niezapominajkach w Zbuczynie

22:50, 12.06.2022 Wwl Aktualizacja: 15:54, 13.06.2022
Skomentuj

W drugą środę czerwca Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie wysłuchali wykładu prof. dr hab. inż. Anny Zaniewicz-Bajkowskiej z Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa  z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Tematem spotkania były tym razem dwuletnie rośliny ozdobne.

Anna Zaniewicz-Bajkowskiej jest profesorem nauk rolniczych. W 1992 r. obroniła pracę doktorską pt. „Poplony letnie i słoma jako formy nawożenia organicznego w warzywnictwie”. W 2004 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego, a w 2014 r. –tytuł profesora. - Zawsze kochałam kwiaty. Jednak los był dla mnie trochę złośliwy, gdyż moja pierwsza praca w uczelni wyższej była w katedrze warzywnictwa, czyli do działu, którego nigdy nie lubiłam na studiach. Od kilku lat uczę także sadownictwa – zdradza pani profesor.

Rośliny ozdobne to rośliny posiadające pewne walory dekoracyjne. Na świecie jest ich uprawianych ponad 25 tys. gatunków. W obrębie niektórych gatunków królewskich, kluczowych jest po kilkanaście tysięcy odmian, np. róże czy tulipany. - Rośliny ozdobne można podzielić na różne grupy, w zależności od kryteriów. Na przykład ze względu na sposób uprawy (rośliny uprawiane w gruncie, uprawiane w szklarni), sposób użytkowania (rośliny doniczkowe, rabatowe, wodne, rośliny na kwiat cięty), ze względu na walor dekoracyjny (rośliny o ozdobnych kwiatach, o ozdobnych liściach). Jest też ten podział, którego dotyczył mój wykład w Zbuczynie, czyli rośliny – wszystkie, nie tylko ozdobne – można podzielić ze względu na długość życia na rośliny 1-roczne, bardzo chętnie uprawiane w naszych ogrodach, czyli na przykład astry, cynie, aksamitki, nagietki. Mamy rośliny 2–letnie, które do swego cyklu życiowego potrzebują dwóch lat. Nie znaczy to, że rosną dwa lata, ale potrenują 2 sezony wegetacyjne. Mamy w końcu rośliny wieloletnie (drzewa i krzewy ozdobne, byliny) – informuje prof. Zaniewicz z Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. - Uprawa roślin dwuletnich nie jest trudna, ale wymaga czasu. Ich nasiona wysiewa się zwykle latem (od czerwca do sierpnia) na rozsadnik, a w dopiero następnym roku wysadza na miejsce stałe. Do najpopularniejszych kwitnących roślin dwuletnich uprawianych w naszych ogrodach  należą malwy, bratki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe i goździki brodate.

Podczas spotkania słuchacze UTW dowiedzieli się także jak należy je uprawiać, co koniecznie powinniśmy robić, a czego unikać, w końcu - jak je mądrze uprawiać. Na zakończenie wszyscy otrzymali od wykładowczyni nasiona kwiatów, które były omawiane na wykładzie z zadaniem ich posadzenia, pielęgnacji, a potem wymiany miedzy sobą.

Organizatorami spotkania był GOK w Zbuczynie we współpracy z Instytutem Zootechniki i Rybactwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

(Wwl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%