Zamknij

Kilka miesięcy pełnych kulturalnych wrażeń

18:00, 10.10.2020 SK
Skomentuj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach realizował zadanie pod nazwą "Kultura przez szklany ekran" w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury „Kultura w Sieci” w okresie od lipca do października 2020 r.

Celem programu było finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następował poprzez narzędzia online. Program był elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i wsparciem sektora kultury w związku z utrudnieniami w działalności kulturalnej wynikającymi z sytuacji epidemii. Kultura w sieci spotkała się z ogromnym, największym w historii programów dotacyjnych NCK, zainteresowaniem: do programu zgłoszono łącznie 5 948 wniosków na łączną kwotę przeszło 471 mln zł. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty.

Pierwszym etapem działań było ogłoszenie konkursu muzycznego piosenki patriotycznej „Bitwa o wolność”. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło natomiast podczas uroczystości 100 rocznicy „Bitwy Warszawskiej” w Mordach, 15 sierpnia. Do konkursu wpłynęło 19 zgłoszeń w dwóch kategoriach: Dorośli-Seniorzy, Dzieci-Młodzież. Każdy uczestnik przesyłał link z wykonanym przez siebie jednym utworem patriotycznym, który komisja oceniała pod względem: doboru repertuaru i możliwości wokalnych, walory głosowe, własną interpretację utworu, muzykalność jak również indywidualność artystyczną.

Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu był spektakl Ulicznego Teatru Ognia „ANTIDOTUM” pt. Parowozowisko, który odbył się 25 lipca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach. Spektakl transmitowany był on-line i zgromadził publiczność w różnym wieku, starszych
i młodszych jak również całe rodziny. Zaprezentowane układy wszyscy oglądali z zapartym tchem i podziwem.

Następnego dnia przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu Kapeli Zbuckiej.

W ramach zadania pamiętano także o dzieciach, bowiem od 13 sierpnia na stronie internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka były aktywne linki do spektakli interaktywnych dla dzieci pt. „ Brzydkie Kaczątko” oraz „Pinokio”. Najmłodsi mieli możliwość oglądania spektakli przez trzy miesiące.

14 sierpnia miało miejsce nietypowe wydarzenie – pierwszy na terenie gminy Mordy wykład historyczny on-line przeprowadzony przez doktora nauk humanistycznych Grzegorza Kubę. Podczas prelekcji prowadzący przedstawił najważniejsze wątki Bitwy Warszawskiej. Wśród zagadnień
poruszane były m.in.: sytuacja na froncie wojny polsko-bolszewickiej w okresie czerwiec-sierpień 1920, geneza bitwy, ważniejsze bitwy i potyczki w okolicach miasta, najważniejsze momenty Bitwy Warszawskiej.

15 sierpnia odbył się KONCERT PATRIOTYCZNY: POLEGŁYM W LATACH 1918-1920 w 100 ROCZNICĘ „BITWY WARSZAWSKIEJ” w wykonaniu wybitnych artystów: Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Muzycznego w Łodzi, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego W.P. i scen warszawskich. Koncert odbył się na rynku w centrum miasta, a scenariusz przepełniony był głęboką treścią patriotyzmu. Wydarzenie miało formułę montażu słowno-muzycznego, posiadało ogromne walory edukacyjne, stanowiąc muzyczną lekcję historii. Dostojna muzyka sprawiła, że wszystkim uczestnikom udzielił się podniosły nastrój prezentowanych utworów. Koncert transmitowany był on-line.

6 września podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w centrum Mordów odbyły się dwa koncerty: biesiadny w wykonaniu grupy Folk Lacki oraz rozrywkowy w wykonaniu Zespołu Kryters. Koncerty transmitowane były on-line. Jednym z ostatnich wydarzeń w ramach „Kultura przez szklany ekran” był Maraton Zumby, który zorganizowano 12 września w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach. Spotkanie było transmitowane on-line. Brały w nim udział udział panie z ternu gminy Mordy, Siedlec, Siemiatycz, Mokobód. Instruktorami zumby były: Klaudia Tymińska, Marzena Tymińska, Angelika Ponińska, Kamila Niedziałek, Patrycja Żoch. Maraton był idealną propozycją dla miłośników fitness, ale też dla każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas, w tym wypadku nie wychodząc z domu. W kulminacyjnym punkcie maratonu uczestników on-line było blisko 100.

W dniach 28-29 września w Sali Teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wyświetlony został spektakl on-line pt. „Doktor Dolitlle”, na który zaproszone zostały dzieci z Przedszkola Samorządowego w Mordach. Mali widzowie zaprezentowaną bajkę oglądali z dużym zaciekawieniem i zadowoleniem. Na wszystkich twarzach widniał uśmiech.

W realizacji zadań wsparli MGOK partnerzy (Koło Gospodyń Wiejskich w Mordach, Stowarzyszenie Naszym Dzieciom, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, Orkiestra Dęta w Mordach).

Zadania projektu przyczyniły się do wzmocnienia lokalnej wspólnoty jak również zainicjowania aktywności kulturalnej poprzez działania edukacyjno-animacyjne. Zaplanowane wydarzenia wpłynęły pozytywnie na integracje różnych grup wiekowych i społecznych wokół kultury i multimediów.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%