Zamknij
REKLAMA

Będziesz wiedział, ile zarabiają twoi koledzy z pracy? Jest nowy plan dotyczący pensji

10:00, 07.03.2021 | Źródło: InnPoland
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Unia Europejska chce przejrzystości w wynagrodzeniach w firmach. Ma to zakończyć nierówne traktowanie pracowników, także ze względu na płeć. Co zakłada projekt i kiedy miałby wejść w życie?

Informacje dotyczące zarobków w firmach są owiane tajemnicą. Niewielu z nas wie, ile zarabia wykonująca tę samą pracę koleżanka czy kolega biurko obok. Ponadto nie wiemy, z jakim wynagrodzenie wiązać się będzie ewentualny awans. Niedługo ma się to zmienić. 

Unia Europejska chce zwiększyć przejrzystość wynagrodzeń. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła na założenia projektu zmian, które miałyby obowiązywać. 

Jak informuje przewodnicząca KE, ma to w istotny sposób wpłynąć na sytuację finansową kobiet, które według wiedzy przewodniczącej, są gorzej opłacane niż mężczyźni na tych samych stanowiskach.

Zgodnie z założeniami projektu planowane jest np. wprowadzenie obowiązku informowania o wysokości wynagrodzenia osób ubiegających się o pracę.

W projekcie znajduje się również prawo pracowników do informacji od pracodawcy na temat średniego wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach i możliwość zgłaszania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Nowe przepisy mają dać także pracownikom możliwość ubiegania się o odszkodowanie w przypadku "dyskryminacji płacowej". 

Dokument teraz ma trafić do Parlamentu Europejskiego oraz Rady. W przypadku przyjęcia projektu państwa należące do Wspólnoty będą miały dwa lata na dostosowanie krajowych przepisów do unijnej dyrektywy. 

(Źródło: InnPoland)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%