Zamknij

Które sołectwo będzie najaktywniejsze?

15:45, 29.03.2022 LK Aktualizacja: 15:46, 29.03.2022
Skomentuj

Ruszył konkurs „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej wartości 40 tys. zł. Nabór trwa do 27 maja br.

Blisko 7,3 tys. mazowieckich sołectw może powalczyć w tym roku o tytuł najaktywniejszego. Konkurs jest realizowany już po raz szósty i, jak podkreśla marszałek Adam Struzik, cieszy się coraz większą popularnością. 

- Do pierwszej edycji w 2017 roku zgłosiło się 17 sołectw, a w ubiegłym roku zgłoszeń było niemal dwa razy więcej, bo aż 30. Mimo, że są to najmniejsze wspólnoty lokalne, to niejednokrotnie udowadniają, że potrafią realizować duże projekty. Nagrody trafią do sołectw, których sołtysi i mieszkańcy wykazują się szczególną aktywnością i pomysłowością w swojej codziennej działalności i co roku rzeczywiście udowadniają, że potrafią wziąć sprawy w swoje ręce – dodaje marszałek, który tradycyjnie objął konkurs swoim patronatem. 

Czekają atrakcyjne nagrody
W puli nagród jest w sumie 40 tys. zł. Za pierwsze miejsce sołectwo może otrzymać do 15 tys. zł, za drugie - do 10 tys. zł, za trzecie do 7,5 tys. zł. Przewidziane są także wyróżnienia w kwocie 1 tys. zł. Komisja konkursowa może dokonać innego podziału nagród oraz rozszerzyć ich skalę do pięciu miejsc. Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska dla laureatów to nie tylko nagrody pieniężne, ale również szansa, aby wypromować swoją działalność. 

- Na Mazowszu jest wiele sołectw, ale tytułem tego najaktywniejszego mogą pochwalić się tylko nieliczni. Dają oni dobry przykład zaangażowania i pracy na rzecz mieszkańców, dlatego gorąco zachęcam do udziału w konkursie. Warto pochwalić się osiągnięciami – dodaje.

Jakie warunki trzeba spełnić?
Osiągnięcia, inicjatywy czy zrealizowane przez sołectwo inwestycje oraz umiejętne wykorzystanie funduszy np. z programu wsparcia Mazowsze dla Sołectw należy udokumentować w postaci kronik, sprawozdań, relacji w mediach i dokumentacji fotograficznej. Zgłoszeń dokonują wójtowie, którzy mogą zgłosić jedno sołectwo na gminę. Konkurs zostanie przeprowadzony w jednym etapie. 

Jak i do kiedy się zgłosić?
Formularze zgłoszeniowe wraz z dodatkowymi dokumentami należy wysłać pocztą elektroniczną (na adres ksow@mazovia.pl), pocztą, kurierem lub dostarczyć osobiście na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. Regulamin, szczegóły konkursu i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie mazowieckie.ksow.pl

Termin składania zgłoszeń mija 27 maja br. O tym, które mazowieckie sołectwa okażą się tymi najaktywniejszymi, przekonamy się do końca września.
 

(LK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%