Koniec współpracy z rosyjskimi miastami. Kolejne polskie samorządy rezygnują ze współpracy partnerskiej z miastami w Rosji i Białorusi oraz wyrażają solidarność dla swych partnerów z terenu Ukrainy.
Taką decyzję podjął również samorząd Mazowsza kończąc partnerstwo z dwoma obwodami Federacji Rosyjskiej - moskiewskim i smoleńskim. Porozumienie o współpracy z obwodem moskiewskim władze samorządu województwa podpisały w 2004 r., a z obwodem smoleńskim w 2003 r.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę samorządy wspierają Ukraińców i potępiają działania Federacji Rosyjskiej. Po słowach poparcia i zorganizowanych akcjach pomocowych dla Ukrainy, kolejne samorządy zrywają umowy partnerskie z miastami i regionami w Rosji i na Białorusi.
Samorządowcy tłumaczą, że w obliczu zaistniałej sytuacji, gdy Federacja Rosyjska łamie normy prawa oraz zasady porządku międzynarodowego, utrzymanie dalszej współpracy z jakimkolwiek podmiotem Federacji Rosyjskiej jest niemożliwe.
- Nie możemy jednak utrzymywać dalszych oficjalnych relacji opartych na przyjaźni i braterstwie z miastami, których władze wspierają bezpośrednio agresorów uderzających w niepodległą Ukrainę. Dlatego zrywamy relacje partnerskie – mówią samorządowcy.
Pojawiały się również wypowiedzi, że porozumienia mają charakter historyczny i nie są poparte żadnymi działaniami i kontaktami roboczymi.
- W związku z działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, wspierającego agresję Putina na Ukrainę, zwrócę się z wnioskiem do Rady Miejskiej Węgrowa o zerwanie umowy partnerskiej z miejscowością Wołożyn na Białorusi. Zdecydowana większość mieszkańców tego kraju jest przeciwna polityce Łukaszenki, jednak uważam za moją powinność zerwanie współpracy z władzami, które reprezentują wrogie Ukrainie i Polsce państwo - to wypowiedź burmistrza Węgrowa Pawła Marcheli.
Na zerwanie relacji partnerskich z miastami agresorów zdecydował się również burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski.
- Mamy miasto partnerskie na Białorusi - Orszę oraz utrzymujemy partnerskie stosunki z Łuchawicą w Rosji. Nie miałem nigdy okazji być w tych miastach, ale wiem, że dla ich społeczności partnerskie relacje z polskim miastem są bardzo ważne. Nie możemy jednak utrzymywać dalszych oficjalnych relacji opartych na przyjaźni i braterstwie z miastami, których władze wspierają bezpośrednio agresorów uderzających w niepodległą Ukrainę. Dlatego zrywam relacje partnerskie z Łuchawicą w Rosji oraz przedstawiam radzie miasta projekt uchwały w sprawie zerwania stosunków partnerskich z Orszą na Białorusi – napisał burmistrz Jakubowski.
Zerwaniem porozumień z dumą obwodu moskiewskiego oraz obwodami smoleńskim i moskiewskim sejmik województwa mazowieckiego potępił inwazję sił zbrojnych Rosji na niepodległą i suwerenną Ukrainę.
- Wyrażamy przekonanie, iż wobec inwazji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na niepodległą i suwerenną Ukrainę - aktu agresji na Ukrainę powodującego śmierć ludzi i ogromne zniszczenia - wszelka współpraca z Rosją, także ta prowadzona na szczeblu samorządowym, nie powinna być kontynuowana i należy ją natychmiast zakończyć - powiedział przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski, uzasadniając uchwałę. Jej wykonanie powierzone zostało marszałkowi województwa.
- Nie możemy sobie pozwolić pod względem moralnym, wizerunkowym, etycznym na to, żeby te porozumienia podtrzymywać. (…) Początkowo nasza współpraca była dość interesująca i aktywna. Niestety od kilku lat polityka Federacji Rosyjskiej wobec samorządów zmieniła się na tyle, że praktycznie kontakty ustały. Przez ostatnie 5–6 lat, można powiedzieć, że ta wymiana nie była prowadzona - poinformował marszałek Adam Struzik.
Województwo mazowieckie włączyło się w organizowanie pomocy dla ukraińskich uchodźców i dla walczącej Ukrainy, szczególnie obwodom partnerskim: kijowskim, lwowskim, winnickim i odeskim.
- To uruchomienie 1 mln zł z rezerwy budżetowej na pilną pomoc Ukrainie, poza tym przygotowanie specjalnego projektu unijnego, w wysokości 15 mln zł, którego celem jest długofalowe wsparcie uchodźców przebywających na terenie Mazowsza. Dotyczy pomocy psychologicznej, zapewnienia asystentów rodzinnych, zakwaterowania, kursów języka, miejsc w żłobkach i przedszkolach. Uruchamiamy przez Koleje Mazowieckie pociągu humanitarnego na granicę z Ukrainą do przewożenia uchodźców i transportu darów, w którym dzieci będą mogły skorzystać z opieki pedagogów i pielęgniarek - poinformowała radnych członek zarządu Elżbieta Lanc.
Wyraziła również gotowość na przyjęcie uchodźców przez szpitale marszałkowskie. W każdej placówce będzie wskazany specjalny kontakt dla obywateli Ukrainy obsługiwany przez osoby ukraińskojęzyczne.
Na stronach szpitali zostaną umieszczone informacje w języku polskim i ukraińskim oraz numery telefonów dedykowane pacjentom z Ukrainy. Instytucje samorządu województwa i ich pracownicy organizują zbiórki i potrzebną pomoc, w tym udostępniają swoje obiekty dla uchodźców. Z kolei pracownicy urzędu marszałkowskiego przekazali najpotrzebniejsze produkty, by wesprzeć uciekających przed wojną.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz