Zamknij

Drożyzna uderza w kulturę

12:09, 03.02.2022 KL Aktualizacja: 12:10, 03.02.2022
Skomentuj

Koszty utrzymania instytucji mogą się nawet podwoić. Podwyżki cen dotykają nie tylko mieszkańców, transportu czy szpitali, ale także jednostek kultury. 

Sytuacja jest tym trudniejsza, że obostrzenia pandemiczne mogą zniechęcać do ich odwiedzania. W niektórych muzeach czy teatrach wzrost kosztów funkcjonowania szacuje się na ponad 100 proc. Samorząd Mazowsza zachęca, by w tej sytuacji tym bardziej je odwiedzić i wspierać regionalną kulturę. Trwające w województwie ferie są do tego doskonałą okazją.

Samorząd województwa prowadzi 30 instytucji kultury. Są wśród nich muzea, teatry, biblioteki i inne istotne dla dziedzictwa kulturowego miejsca. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez urząd marszałkowski, niemal wszystkie muszą zmierzyć się w tym roku ze znacznym wzrostem kosztów utrzymania. Mowa o cenach gazu, energii elektrycznej czy kosztach pracy. Już według wstępnych danych łączna kwota przewidywanej podwyżki może wynieść niemal 5 mln zł.

Jak wskazuje marszałek Adam Struzik, kultura to kolejny obszar dotknięty przez trwającą drożyznę. 

- Wcześniej informowaliśmy już o trudnej sytuacji szpitali w związku z dużymi podwyżkami cen energii czy gazu. Problem ten dotyka także muzeów, teatrów czy skansenów. Spływają do nas pierwsze dane na temat kosztów ich funkcjonowania po nowym roku. Są one bardzo niepokojące. Część jednostek otrzymała nawet dwa razy wyższe rachunki do opłacenia - mówi marszałek.

Zdaniem radnego województwa Krzysztofa Strzałkowskiego powszechna drożyzna w połączeniu z wciąż trwającym stanem pandemii powoduje, że już dzisiaj samorządy w całym kraju będą musiały się zastanawiać, czy nie ograniczać trwale działalności instytucji kultury. 

- Ustawodawca oprócz planowania parasola ochronnego dla szpitali czy przewoźników publicznych, powinien również przewidzieć ochronę instytucji kulturalnych. W przeciwnym razie już w przyszłym roku możemy nie mieć, gdzie pójść do teatru, a muzea nie będą w stanie w sposób należyty dbać o swoje zbiory - ostrzega Strzałkowski.

- Niestety ministerstwo kultury po prostu nie interesuje się sprawą funkcjonowania naszych instytucji w czasie powszechnych podwyżek cen. Nasze muzea czy teatry dbają nie tylko o dziedzictwo regionu, ale też całego kraju. Jak wiadomo bez kultury jako ludzie nie istniejemy, dlatego chcielibyśmy, aby ministerstwo w końcu zainteresowało się kondycją finansową instytucji kulturalnych -  komentuje przewodnicząca sejmikowej komisji kultury i dziedzictwa narodowego Jadwiga Zakrzewska. 

Wzrost kosztów dotyczy także teatrów. W związku z obostrzeniami instytucje nie mogą zapełniać całych sal, co automatycznie obniża wpływy z biletów. Należy pamiętać, że teatr to nie tylko koszty energii, ogrzewania, ale też szereg koniecznych zakupów przy okazji każdej premiery. Do tego dochodzi niepewność przez często zmieniające się obostrzenia, które były wprowadzane niemal z dnia na dzień, na przykład o ograniczeniu liczby publiczności. 

O 62 proc. szacuje się wzrost kosztów energii i gazu w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Mimo niełatwej sytuacji finansowej i niepewności co do planów na ten rok, mazowieckie jednostki kultury są otwarte i zapraszają w swoje podwoje. Na Mazowszu znajdziemy miejsca będące prawdziwymi perełkami.

Przykładem może być Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie zaprasza dzieci i młodzież na „Ferie z Żółtą Damą”. Razem z opiekunami będzie można odkryć tajemnice średniowiecznych zamkowych murów, poznać legendy i opowieści zamku w Liwie. W ramach innych zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in. co znaczy być prawdziwym rycerzem, ile koni mógł mieć rycerz, czy po co żołnierzowi bagnet.

Warto sprawdzać strony internetowe i profile w mediach społecznościowych konkretnych instytucji kultury, by wybrać najciekawsze sposoby spędzenia czasu w swojej okolicy.

Na Mazowszu spełnią się także podróżnicy, którzy chcieliby spędzić aktywnie ferie. Dla miłośników jednodniowych wypadów Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała przewodnik z opisem 14 wycieczek. Przewodnik zaprowadzi nas przez wiele ciekawych i nieoczywistych miejsc w całym województwie. Znajdują się w nim informacje o tym, co w trakcie ferii warto zobaczyć w Warszawie, w okolicach Siedlec, jak zaplanować wycieczkę np. do Doliny Liwca. Przewodnik „Aktywne ferie na Mazowszu” można pobrać ze strony www.modanamazowsze.pl.
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

po co ten pusty lamepo co ten pusty lame

4 0

dla partyjnych dyrektorów to jeszcze podwyżki się znajdą? 18:45, 04.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Mordy Mordy

4 0

Dla partyjnych dyrektorow z pisu na pewno. Przykład gok mordy. Dyrektor pozwalniał pracowników, zrobił dziecko koleżankane, prawie wszystkie sekcje zlikwidowal, zarabia dwa razy więcej niż poprzednicy i jest ok 12:45, 05.02.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

4 0

Bo dyrektor z Mordów to swiety czlowiek, porzucił zonę chorą na raka i dziecko dla ksiegowej z MGOKu, dodatkowo dorabia ja zespołach, w korych gra, bo ciagle im daje konccertować i czesć kasy za to zgarnia , ale wystarczy, ze robi co wladza chce, to i sprzet muzyczny bierze i proby zespolom w gratisie robi i zajomych zatrudnia. Można? Mozna! 14:23, 05.02.2022


Do MordyDo Mordy

4 0

Skoro nic sie w goku nie dzieje, bo slyszalem ze i kół seniora nie ma, bo dyrektorowi seniorzy śmierdzą, praciwnicy pozwalniani, imprez brak, to gdzie kasa pojdzie? No do dyrektorskiej kieszeni.. ksiegowa umie dobrze policzyć 14:53, 05.02.2022


0%