Zamknij

Rusza Budżet Obywatelski Mazowsza. Do wydania 25 mln zł

16:08, 02.02.2022 KL Aktualizacja: 16:09, 02.02.2022
Skomentuj

Podczas drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zgłoszono 252 projekty, oddano 50 tys. głosów. W tym roku do wydania jest 25 mln zł.  Mieszkańcy po raz kolejny mają szansę na zgłaszanie swoich projektów, a nabór trwa do 20 lutego 2022 r.

Budżet obywatelski to oddanie inicjatywy mieszkańcom.

- Mazowszanie sami najlepiej wiedzą, jakie działania i projekty powinny być realizowane w naszym województwie. Projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego pokazują nam, które dziedziny potrzebują wsparcia. W ubiegłym roku pięć projektów, które zostały zgłoszone przez mieszkańców, a nie spełniały wszystkich wymagań, zdecydowaliśmy się zrealizować poza budżetem obywatelskim. Okazało się, że są bardzo ważne społecznie. Cztery z nich dotyczyły bezpieczeństwa na drodze i zakładały budowę bezpiecznych przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych - informuje marszałek Adam Struzik. 

To właśnie bezpieczeństwo na drodze oraz inwestycje w placówkach służby zdrowia np. zakup ambulansów lub specjalistycznego sprzętu są najczęściej zgłaszanymi projektami. Mazowszanie chcą także organizować szkolenia dla dzieci i młodzieży, festiwale czy budować szlaki turystyczne. 

Ścieżka rowerowa, warsztaty, a może profilaktyka zdrowotna?

Do 20 lutego br. mieszkańcy Mazowsza mogą zgłaszać projekty do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wachlarz zagadnień jest szeroki, od ochrony zdrowia, edukacji i kultury po tworzenie terenów zielonych czy prowadzenie szkoleń i warsztatów. Mogą być to projekty inwestycyjne o maksymalnej wartości do 1 mln zł brutto lub nie inwestycyjne o maksymalnej wartości 200 tys. zł brutto.

Jak przygotować dobry projekt?

Warto pamiętać, że zgłaszane projekty powinny spełniać kilka warunków. Przede wszystkim muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim - np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Poza tym muszą być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. Co ważne w tym roku, podobnie jak w poprzednim, podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.

Kto może zgłosić projekt?

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich rodzice lub opiekunowie prawni. Jak zauważa  z, wśród mieszkańców Mazowsza tkwi ogromny potencjał, który nie został jeszcze w pełni wykorzystany. 

- Dzięki BOM każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego ma realną szansę zrealizować własny pomysł, zmienić wizerunek swojego otoczenia lub wesprzeć rozwój lokalnej społeczności. Zachęcamy do zgłaszania projektów miękkich, angażujących mieszkańców w obszarze kultury, edukacji, profilaktyki zdrowia, bezpieczeństwa czy ochrony środowiska - podkreśla zastępca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim Sara Michalska.

Tak, jak w poprzednich edycjach BOM, również i w tej można skorzystać z możliwości skonsultowania projektu przed jego złożeniem. Każdy kto chciałby z tej możliwości skorzystać, może przesłać wersję roboczą projektu na adres bom@mazovia.pl. Konsultacje to większa szansa na to, że zaprezentowany pomysł uzyska pozytywną ocenę i zostanie poddany pod głosowanie. 

Budżet Obywatelski Mazowsza jest jednym z nielicznych budżetów wojewódzkich w Polsce. Daje wszystkim mieszkańcom Mazowsza szansę na realną zmianę swojej „małej ojczyzny” oraz tak potrzebne poczucie sprawczości. 

Jak zgłosić projekt?

Z uwagi na trwającą sytuację epidemiologiczną najlepszym sposobem na złożenie projektu będzie droga elektroniczna (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony Budżetu Obywatelskiego Mazowsza) lub pocztowa.

Osoby które nie mają dostępu do internetu, mogą również skorzystać z trzeciej opcji, którą jest złożenie projektu osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie lub w jednej z delegatur - Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie.

W ramach dwóch pierwszych edycji BOM Mazowszanie do realizacji wybrali 131 projektów. 

(KL)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%