Zespoły Ratownictwa Medycznego w województwie mazowieckim jako pierwsze w Polsce otrzymały oficjalne zalecenia dotyczące wstępnej kwalifikacji do hipotermii terapeutycznej u noworodków. Nowe procedury pozwolą na szybsze wdrożenie leczenia u dzieci, które urodziły się poza szpitalem i u których podejrzewa się niedotlenienie mózgu. W takich przypadkach liczy się każda minuta.
– Mamy bardzo dobrą wiadomość. Województwo mazowieckie jako pierwsze wprowadza ważne zasady postępowania Zespołów Ratownictwa Medycznego w przypadku noworodków, które rodzą się poza szpitalem, a ich zdrowie i życie jest zagrożone. Te zasady zwiększają ich szansę – podkreślił wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek.
Zalecenia zostały wydane 6 marca br. i opracowane wspólnie przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej dr. n. med. Mariusza Mioduskiego oraz konsultantkę wojewódzką w dziedzinie neonatologii dr n. med. Beatę Pawlus. Zgodnie z dokumentem, ratownicy już na wczesnym etapie oceniają stan dziecka urodzonego poza placówką medyczną. W przypadku stwierdzenia objawów niedotlenienia, mogą podjąć decyzję o natychmiastowym przetransportowaniu noworodka do odpowiedniego ośrodka, który wdroży leczenie hipotermią terapeutyczną.
– Procedura, którą przyjęliśmy, skraca bardzo ważny czas – czas do podjęcia odpowiedniej terapii u noworodka. W przypadku kiedy Zespół Ratownictwa Medycznego stwierdzi ryzyko niedotlenienia, czas ma największe znaczenie. Takie dziecko należy przetransportować do ośrodka, który udzieli mu odpowiedniej fachowej pomocy – zaznaczył dr Mioduski.
Hipotermia terapeutyczna polega na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała noworodka, aby zminimalizować skutki niedotlenienia. Jak podkreśla lekarka neonatolog Katarzyna Zaniuk, terapia przynosi najlepsze efekty, gdy zostanie wdrożona do 4 godzin od urodzenia. – Dlatego tak ważny jest czas – podkreśliła specjalistka.
Na Mazowszu każdego roku rodzi się około 50 tysięcy dzieci. Spośród nich 50–60 noworodków cierpi na okołoporodowe niedotlenienie. Hipotermia terapeutyczna to metoda uznana na świecie i stosowana w leczeniu noworodków z niedotlenieniem. Polega na obniżeniu temperatury ciała dziecka w sposób kontrolowany, co ma na celu zapobieganie dalszym uszkodzeniom mózgu. Jak wskazują badania, po upływie 6 godzin od porodu zmiany w mózgu stają się nieodwracalne, co może prowadzić do niepełnosprawności fizycznej, intelektualnej, a nawet śmierci.
Na podstawie najnowszej wiedzy medycznej i badań naukowych wiadomo, że tzw. procedura „coolingu” powinna być wdrożona jak najszybciej, by zminimalizować ryzyko trwałych zmian w centralnym układzie nerwowym noworodka.
Fot: Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz