Zamknij

Kiedy studiować znaczy podróżować?

14:10, 31.08.2023 . Aktualizacja: 14:12, 31.08.2023
Skomentuj

W trosce o mobilność swoich studentów Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny stwarza możliwości wyjazdów zagranicznych. Możliwości jest wiele, bo programy są różnorodne. Niektóre pozwalają nawet cały rok spędzić za granicą na studiowaniu, a inne umożliwiają krótszą, tygodniową lub miesięczną przygodę z mobilnością.

Co roku ok. 300-500 tys. absolwentów wyrusza na rynek pracy w poszukiwaniu ciekawej i dobrze płatnej posady,  zastanawiając się, jak zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją kandydaturą. Każdy z nich ma w ręku dyplom inżyniera, licencjata lub magistra stanowiący solidną podstawę do pełnienia obowiązków zawodowych w wybranej przez siebie roli lub przynajmniej dający przyszłemu szefowi nadzieję na szybkie i bezproblemowe doszkolenie się w konkretnej branży, bo przecież ukończone studia niejako gwarantują, że osoba w skończonym czasie potrafi posiąść wiedzę. Warunek konieczny został spełniony, ale czy jest wystarczający, aby dostać szansę na dołączenie do zespołu? Jak wobec tego wyróżnić się na tle innych? Odpowiedzią może być mobilność studencka!

W czasach, gdy świat staje się globalną wioską i pracodawcami coraz częściej są światowe koncerny, współpraca międzynarodowa, rozumienie różnic międzykulturowych i umiejętność poruszania się i wykonywania obowiązków w wielokulturowych zespołach to poszukiwane zdolności i kompetencje przyszłych pracowników.

Mobilność to również dla wielu „papierek lakmusowy”pokazujący jak samodzielni,sprytni i zaradni są przyszli pracownicy. Jak dobrze potrafią radzić sobie w sytuacjach niestandardowych, których przecież wiele spotyka się w obcym kraju, z dala od domu i przyjaciół, często na styku różnych kultur.W końcu jest to również dowód na to jak są oni otwarci i zdolni do nawiązywania relacji. Studiowanie za granicą, wśród osób pochodzących z różnych kultur i tradycji, gwarantuje, że kandydat „wskoczył” ze swoimi zdolnościami interpersonalnymi na wyższy poziom i prawdopodobnie wyróżnia się taktem oraz wysoką kulturą osobistą. Jednym słowem będzie dobrym nabytkiem w firmie i szybko zintegruje się z zespołem.

Takie spodziewane korzyści,okraszone potwierdzonymi w praktyce kompetencjami językowymi, jak również zwykła ludzka ciekawość i chęć sprawdzenia, o co chodzi z „tą mobilnością”, mogą znacznie zwiększyć szanse na to, że CV absolwenta przejdzie do etapu bezpośredniego wywiadu. Doświadczenia z odbytych mobilności będą z pewnością nie do przecenienia podczas rozmowy z przyszłym szefem, dostarczając jej wielu barwnych elementów. Wszystko to ma duże szanse złożyć się na finalny sukces kandydata, który dostanie możliwość podjęcia pracy swoich marzeń.

Wiele możliwości na UPH

W naszej Uczelni istnieje wiele opcji realizacji mobilności studenckiej a nawet absolwenckiej. Flagowym programem stypendialnym, z którego co roku korzystają chętnie studenci jest program Unii Europejskiej -Erasmus+. W ramach współpracy z ponad 100 uczelniami z Eu-ropy i świata studenci wszystkich wydziałów mają możliwość podejmowania kształcenia podczas jednego lub dwóch semestrów studiów na wybranej przez siebie uczelni zagranicznej. Podpisane porozumienie trójstronne, którego warunki uzgadniają uczelnie przyjmująca i wysyłająca oraz sam przyszły uczestnik, gwarantuje, że po powrocie przedmioty prowadzone w czasie realizacji mobilności, jak i te prowadzone w tym samym czasie na macierzystym kierunku zostaną zaliczone, a wyjazd nie wpłynie na przedłużenie okresu kształcenia względem standardowego okresu dla tego kierunku i jego stopnia. Stypendia, które program oferuje, uzależnione są od kosztów życia w wybranym kraju i wg relacji zebranych od dotychczasowych uczestników pozwalają pokryć od 50% do nawet 100% wydatków podczas pobytu za granicą. Ważnym argumentem za mobilnością jest również fakt, iż dzięki Karcie Erasmusa kształcenie na zagranicznej uczelni odbywa się wówczas bez dodatkowych opłat. Osoby, które podczas studiów korzystają ze stypendium socjalnego również w programie Erasmus+, mogą liczyć na dodatkowe środki finansowe. 80% całości wsparcia finansowego wypłacane jest obowiązkowo przed wyjazdem na konto walutowe wskazane przez studenta, a pozostałe 20% po jego powrocie. W każdej chwili student może zwrócić się do Biura Erasmus UPH o pomoc, gdy cokolwiek, z czym spotka się zagranicą, będzie go niepokoiło.

Welcome Center

Nasi pracownicy, studenci i absolwenci są dostępni w Welcome Center „pod telefonem”,na komunikatorach internetowych czy też w grupach na social mediach, które prowadzimy, aby integrować społeczność skupioną wokół problematyki internacjonalizacji, która jest naszą wspólna pasją. Welcome Center - biuro studentów międzynarodowych - to bardzo ważne miejsce na mapie Uniwersytetu. Utworzone dzięki realizacji projektu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na stałe wpisało się w życie akademickie i pełni tu bardzo ważną rolę. W tym miejscu każdy student zainteresowany wyjazdem za granicę dowie się wszystkiego, co go interesuje, planując wyjazd. Tu także może spotkać innych studentów, którzy również myślą o wyjeździe a nawet porozmawiać ze studentami cudzoziemcami, którzy aktualnie studiują na wymianie u nas. To bardzo komfortowa sytuacja, gdyż młodzi ludzie wśród swoich rówieśników łatwiej się komunikują i są bardziej otwarci.

Poza Erasmusem dla studentów dostępny jest również program CEEPUS, realizowany przez NAWA, umożliwiający krótsze tygodniowe lub miesięczne wyjazdy do bliższych destynacji - Słowacji, Węgier czy Bułgarii. Zasady realizacji wyjazdu są podobne i opierają się na porozumieniach. Niosą za sobą same korzyści, więc w programach studiów są przewidziane specjalne procedury umożliwiające ich realizację bez konieczności odkładania nauki na regularnych wykładach czy ćwiczeniach.

Wisienką na torcie jest Baltic University Program, którego nasz Uniwersytet jest członkiem, a który umożliwia odbycie dwutygodniowego rejsu p oBałtyku w grupie międzynarodowych studentów i wykładowców, łączącego naukę i przygodę. BUP ofertuje również udział w konferencjach studenckich zagranicą, warsztatach i stażach. Kraje dostępne dla studentów Uniwersytetu to nasi bliscy sąsiedzi jak np. Słowacja, Cze-hy czy Niemcy, trochę dalsze kraje zachodnie jak Hiszpania,Francja czy Portugalia, kraje skandynawskie i nadbałtyckie czy licznie reprezentowana na mobilnościach w Siedlcach Turcja. Są też kraje odległe jak USA, Mauritius, RPA, Gruzja czy Paki-stan, na które również ostatnio wywalczyliśmy w konkursach stypendia dla tych najodważniejszych studentów, którzy marzą o dalekich podróżach.Mobilności tam odbyte będą z pewnością przygodą życia dla śmiałków, którzy podejmą wyzwanie.

Monika Ociesa

Kierownik Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą UPH

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%