Zamknij

Jubileusz 70-lecia Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach

23:53, 25.09.2020 MM Aktualizacja: 14:45, 26.09.2020
Skomentuj

Kamienie - symbol siły, stabilności, pewności, oparcia, źródło życia, symbol wieczności, harmonii, potęgi, istnienia, trwania- stały się tematem przewodnim jubileuszu siedemdziesięciolecia istnienia siedleckiego CKU.

24 września w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach odbyło się jubileuszowe spotkanie, które odwoływało się do kamiennej symboliki. Pojawiła się ona zarówno w wystroju, dekoracjach, okolicznościowym przemówieniu, jak i w upamiętniającym jubileusz kamiennym głazie, który stanął na dziedzińcu szkoły. Z pewnością było to odmienne świętowanie, choć pojawiły się znane wszystkim elementy. Były okolicznościowe wystawy, było spotkanie podsumowujące pracę placówki, które stało się także okazją do dzielenia się refleksjami.

Kamienny jubileusz zgromadził społeczność szkolną, absolwentów, obecnych i byłych nauczycieli oraz zaproszonych gości, a wśród nich m.in.:

Andrzeja Sitnika - prezydenta Siedlec, Roberta Chojeckiego- wiceprzewodniczącego Rady Miasta, Ewę Samborską- reprezentującą wójta Gminy Siedlce, mł. insp. Andrzeja Dziewulskiego- Komendanta Miejskiego Policji w Siedlcach, dyrektorów szkół i instytucji.

Uroczystość rozpoczęło przemówienie dyrektor CKU, Edyty Biardy, które nawiązywało do kamiennej symboliki jubileuszu, znaczenia kamieni w życiu człowieka oraz w sposób symboliczny odpowiadało o losach słuchaczy, pracowników, osób z instytucji współpracujących. Nie zabrakło w nim nawiązań do działalności siedleckiego Centrum podejmowanej od ostatniego jubileuszu, która została także zasygnalizowana na wystawach poświęconych tematyce patriotycznej (spotkania z polską pieśnią patriotyczną), projektom dla słuchaczy (trzy edycje Europejskich Standardów Pracy, dzięki którym 100 słuchaczy odbywało trzytygodniowe staże we Włoszech; tutoring) oraz nauczycieli, podejmowanym akcjom charytatywnym, kampaniom społecznym (Cyberprzemoc- nie jesteś sam!, Dopalacze - nie bądź celem; Widzę- rozmawiam- reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież), seminariom i konferencjom tematycznym (np. Czytanie Miłosza, Różne odsłony Tuwima, Czyniłam ludzką powinność”- poświęcone Irenie Sendlerowej).

Uroczystość była również okazją do przekazania jubileuszowych życzeń pracownikom, słuchaczom i absolwentom placówki przez zaproszonych gości. Niektórzy uczynili to osobiście, inni poprzez udział w filmie „Zatrzymani w kadrze- kamienny jubileusz CKU” nagranym na przełomie lipca i sierpnia. Zaproszeni do udziału w nim dyrektorzy, partnerzy pracujący przy wspólnie realizowanych projektach mówili o tym jak widzą i oceniają pracę Centrum. Padło wiele ciepłych słów pod adresem słuchaczy, placówki i kadry pedagogicznej, np. Alina Brochocka (dyrektor ZSP nr 6) mówiła o nauczycielach Centrum: „Jest to wspaniała kadra pedagogiczna, od której emanuje oddanie- a nie roszczenie, ciepło, dobra energia, nie przekreślanie nikogo, dostrzeganie dobrych, mocnych stron.” Justyna Krysiak (wicedyrektor ZSP nr 4) podkreślała, że dla pracujących tu pedagogów bardzo ważne jest „wysłuchanie, pomoc, zapewnienie poczucie bezpieczeństwa, danie młodemu człowiekowi, często pogubionemu, możliwość odbicia się.”

W czasie spotkania głos zabrał także Andrzej Sitnik - Prezydent Miasta Siedlce, który podsumowując pracę placówki, powiedział m.in.: „W Centrum oprócz wiedzy wynikającej z programu nauczania, pozwala się młodzieży rozwijać swoje pasje artystyczne, historyczne, ekonomiczne, podchodząc do każdego ucznia w sposób indywidualny. Wielokrotnie byłem zapraszany na różne uroczystości organizowane przez społeczność szkolną. W ten sposób umożliwia się uczniom sprawdzenie się w innej roli- poprzez wystąpienia publiczne, a także przybliża różnorodną tematykę, np. historyczną. Na podkreślenie zasługuje fakt organizowania wielu projektów społecznych, między innymi kampanii „Widzę- rozmawiam- reaguję” dotyczącej problematyki uzależnień wśród dzieci i młodzieży. W konferencjach, pogadankach i spotkaniach wzięło udział wiele tysięcy uczniów z naszego miasta, a także rodzice i nauczyciele. Dzięki tym działaniom zwiększyła się świadomość społeczna o istniejących zagrożeniach, a także wiele osób otrzymało wiedzę jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy.”

Dyrektor placówki, zwracając się do biorących udział w uroczystości mówiła co sądzi o świętowaniu w tak nietypowy sposób: „Myślę, że jubileusz kamienny w tak trudnym roku nie został nam dany przypadkowo.  Może stać się dla nas ważną i cenną lekcją- nauką docenienia możliwości spotkania z drugim człowiekiem twarzą w twarz, doświadczenia bliskości, trwania w dobrych relacjach.”

I tego placówce, nie tylko w jubileuszowym roku, życzymy.

 

(MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%