Zamknij

Więcej połączeń autobusowych w powiecie węgrowskim

17:03, 28.08.2019 | A.K
REKLAMA
Skomentuj

Umowa w sprawie dopłaty realizacji zadań w zakresie przewozów autobusowych podpisana. Od września na terenie powiatu węgrowskiego ruszy 11 nowych połączeń.

 

W ramach naboru do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych do wojewody mazowieckiego samorządy złożyły 40 wniosków, w tym 19 powiatów i 21 gmin. W sumie wnioski objęły 240 lokalnych połączeń, o łącznej długości 7 tys.420,8 km. Wnioski opiewają na szacunkową kwotę ponad 2,6 mln zł.

Przeciw wykluczeniu

Wśród wnioskujących samorządów znalazł się powiat węgrowski, a także garwoliński, łosicki, sokołowski oraz gmina Pilawa, Żelechów, Górzno oraz Miastków Kościelny. We wtorek, 27 sierpnia, przedstawiciele samorządów podpisali z wicewojewodą mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim umowę w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

– Ustawa ta ma zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu – mówiła podczas spotkania wicemarszałek Maria Koc. – Bardzo duża część powiatów pozbawiona jest transportu publicznego i komercyjnego, takiego, gdzie nie liczy się zysk, ale dobro ludzi. To, że są nierentowne nie oznacza, że są niepotrzebne, wręcz odwrotnie, bo ludzie mieszkają wszędzie, w większych miejscowościach i tych małych. Ludzie ci muszą mieć możliwość wydostania się ze swojej wioski, żeby dojechać do lekarza, urzędu, szkoły czy nawet zrobić zakupy. (...) Budżet na tym nie ucierpi, w przyszłym roku będzie zrównoważony  i po raz pierwszy w historii Polski nie będziemy mieli deficytu. (....) – dodała wicemarszałek.

Więcej możliwości

Głos zabrał również poseł Grzegorz Woźniak. –  Nie każdy może dojechać tam, gdzie chce własnym autem. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodzieży, która musi dotrzeć do szkoły średniej. Ten program może pomóc PKS-om. Państwu życzę, aby ta symboliczna złotówka liczona do kilometra była zaczynkiem tego dobrego. Życzę dobrej realizacji tej ustawy i wierzę, że w przyszłym roku ten program jeszcze lepiej wykorzystamy – życzył poseł.

Ustawa o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej przewiduje udzielenie dopłaty do jednego wozokilometra na reaktywowanych i nowo uruchomionych liniach komunikacyjnych. (...)

– Złożyliśmy wnioski na 11 nowo utworzonych linii, wszystko to we współpracy z PKS-em, który obsługuje. Wybraliśmy te linie, które naszym zdaniem są najpotrzebniejsze. Wybierając je opieraliśmy się na współpracy z PKS-em. Braliśmy pod uwagę możliwość dojazdu młodzieży do szkół. (...) – tłumaczyła starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak.

Dodatkowe przewozy

Na terenie powiatu węgrowskiego uruchomiane zostaną przewozy: Węgrów-Łochów-Ostrówek (Węgrów-Ludwinów-Osowiec-Starawieś-Borzychy-Paplin-Kalinowiec-Wólka Paplińska-Twarogi-Kamionna-Łochów-Łopianka-Baczki-Ostrówek o łącznej trasie 42 km), Węgrów-Turna-Kupce (Węgrów-Krypy-Popielów-Turna-Górki Grubaki-Górki Średnie-Górki Grubaki-Todorówka-Korytnica-Jaczew-Rowiska-Kąty Bednarze-Kupce – 35 km), Węgrów-Korytnica-Trawy-Połazie Świętochowskie (Węgrów-Krypy-Popielów-Turna-Chmielew-Kruszew-Zalesie Korytnica-Wola Korytnicka-Rabiany-Sewerynów-Trawy-Połazie Świętochowskie – 33 km), Węgrów-Miedzna-Rostki-Węgrów-Jartypory-Żeleźniki-Miedzna-Wrotnów-Międzyleś-Ugoszcz-Rostki – 28 km, Węgrów-Wyszków-Grębków-Cierpięta – 30 km, Węgrów-Jarnice-Pierzhały-Wyszków-Ziomaki-Pobratymy-Podsusze-Grębków-Żarnówka-Cierpięta – 17 km, Węgrów-Żeleźniki-Miedzna-Wola Orzeszowska (Węgrów-Warchoły-Poszewka Żeleźniki-Miedzna-Wola Orzeszowska, 39 km), Węgrów-Stoczek-Topór-Sadowne (Węgrów-Ludwinów-Osowiec-Starawieś-Borzychy-Paplin-Gruszczyno-Huta Gruszczyno-Majdan-Zgrzebichy-Drgicz-Stoczek-Topór-Zieleniec-Sadowne – 52 km), Węgrów-Liw-Grębków-Trzebucza-Chojeczno Sybilaki (Węgrów-Liw-Karczewiec-Suchodół-Polków Sagały-Grębków-Stawiska-Trzebucza-Kózki-Nowa Sucha-Słuchocin-Stara Sucha-Gałki-Kopcie-Chojeczno Cesarze-Chojeczno Sybilaki oraz Węgrów-Roguszyn-Połazie Świętochowskie-Węgrów-Liw-Połazie-Żabokliki-Czaple-Roguszyn-Pniewnik-Dąbrowa-Połazie Świętochowskie, 21 km), Węgrów-Roguszyn-Wierzbno-Karczewiec-Węgrów (Węgrów-Liw-Połazie-Żabokliki-Czaple-Czerwonka-Sulki-Wierzbno-Soboń-Wyczółki-Krypy-Karczewiec-Grodzisk-Liw-Węgrów, 49 km), a także Węgrów-Ruchna-Wyszków-Śnice (Węgrów-Ruchna-Szaruty-Zając Śnice-Osolin-Wyszków-Witanki-Śnice, 24 km). (...)

Więcej w Życiu Siedleckim w piątek, 30 sierpnia

Więcej zdjęć w fotogalerii

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone