Zamknij

Pomoc dla pszczół – indywidualne i firmowe formy wspierania owadów zapylają

11:05, 29.10.2023 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 11:07, 29.10.2023

Pszczoły i inne owady zapylające mają ogromne znaczenia dla naszej planety. Dzięki nim rośliny kwitną, ludzie i zwierzęta mają pożywienie. Ich wpływ na rozwój roślinności łączy się również z tym, że produkowany jest tlen, którym oddychamy. Działania człowieka – zawłaszczanie terenu, prowadzenie sztucznych oprysków, czy też zanieczyszczenie środowiska oddziałują negatywnie na naszych małych przyjaciół, zmniejszając ich populację. Powinniśmy wdrożyć środki zaradcze i zrobić to wielowymiarowo, by poprawić warunki zapylaczom, a tym samym ochronić ekosystem.

Działania, które może podjąć każdy z nas

Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do działań pomocowych – od wsparcia finansowego fundacji zajmującej się ochroną zapylaczy, przez dołączenie do akcji edukacyjnych, uświadamiania najmłodszych po rozmaite zmiany, które warto wprowadzić w swoim ogródku. Jedną z nich może być łąka kwietna dla pszczół zamiast przystrzyżonego trawnika.

Przestrzeń przydomową warto zasilać w rozmaite gatunki kwiatów i roślin, które kwitną w różnym czasie i stanowią pożywienie dla owadów. Jak można się dowiedzieć od doświadczonego pszczelarza „Roślinami lubianymi przez pszczoły, którymi można ozdobić swój teren, są np. ogórecznik lekarski, macierzanka, nasturcja czy nagietek”. Nie trzeba być właścicielem wielu hektarów, nawet niewielki balkon czy parapet nadaje się do tego, by go pożytecznie wykorzystać.

Poza zapewnieniem roślinności, dobrym sposobem ochrony owadów jest też wystawianie specjalnie przygotowanych poidełek, a także tworzenie domków dla zapylaczy.

Kolejną poradą, z której można skorzystać, wprowadzając indywidualne formy pomocy pszczołom, jest ograniczenie używania pestycydów i chemicznych środków ochrony roślin.

Społeczna odpowiedzialność firm

Poza wykazywaniem troski o zapylacze na gruncie prywatnym, warto też wdrożyć działania pomocowe w swojej firmie. Można skorzystać z rozmaitych opcji dołączenia do programu ochrony owadów – więcej o nich, jak i o fundacji działającej w tym sektorze do przeczytania jest w serwisie- https://www.pszczolamusibyc.pl/. Na stronie udostępnione są informacje dotyczące pakietów z określonymi planami do wyboru.

Wspierając cele statutowe, można adoptować pszczoły. Adopcja odbywa się na odległość. Doświadczeni pszczelarze zajmują się ulami, które pracownicy firmy mogą samodzielnie pomalować. Znajdują się one w miejscach bezpiecznych i czystych dla zapylaczy, na Warmii, obfitujących w rośliny pożytkowe. Istnieje nawet możliwość założenia pasiek na terenie przedsiębiorstwa, jeśli spełniane są określone normy.

Uzyskuje się także domki dla owadów, które ustawia się w bezpiecznym miejscu na terenie firmy. Otrzymuje się także nasiona roślin miododajnych oraz roczny zapas miodu ze swojej pasieki. Form pomocy jest wiele od jednorazowych darowizn przez długofalowe wspieranie kampanii i partnerowanie rozmaitym akcjom.

 

Korzyści dla biznesu z dołączenia do akcji pomocowych

Wspieranie celów statutowych fundacji to świadoma i odpowiedzialna pomoc, którą powierza się doświadczonym osobom. Dzięki przyłączeniu się do misji ochrony owadów wspiera się działania ekologiczne i chroni planetę. To satysfakcja z podjęcia dobrej inicjatywy, szansa na zaangażowanie pracowników, kontrahentów i klientów. Firma wykazująca troskę o środowisko zyskuje społeczne uznanie i sympatię. Nagłaśnianie podejmowanych działań w social mediach i szerzenie idei zrównoważonego rozwoju, buduje wizerunek przyjaznego biznesu.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.pszczolamusibyc.pl/blog/esg-csr-csrd-o-genezie-roznicach-i-korzysciach-dla-biznesu-i-zmianach-jakie-niosa/. 

 

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Pszczoła Musi Być

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%