Zamknij

Od orlików po Ekstraklasę – jak wygląda droga młodego piłkarza w Polsce?

art. sponsorowany + 12:17, 30.04.2025 Aktualizacja: 12:18, 30.04.2025

Wiele młodych osób marzy o tym, by w przyszłości grać zawodowo w piłkę nożną. By jednak dojść na wysoki poziom w seniorskiej piłki, konieczne są lata pracy na poziomie młodzieżowym. Oto droga, jaką niemalże bez wyjątku musi przebyć każdy junior!

Pierwsze kroki adeptów futbolu – orliki, drużyny młodzików, trampkarze

Początek przygody młodego polskiego piłkarza nie zawsze wygląda tak samo. Niektórzy dołączają do klubów dziełem przypadków, np. grając na boisku czy orliku, gdzie akurat trenuje dana drużyna. Czasami stają się częścią zespołu dzięki swoim kolegom. Pomocną dłoń często wyciągają również rodzice, zapisując swoje dziecko w pobliskim klubie. Listę ekip w okolicy można znaleźć, sprawdzając strony np. takich firm, jak bukmacher online.

Rozgrywki dziecięce i juniorskie w Polsce podzielone są na różne kategorie w zależności od maksymalnego wieku młodych piłkarzy:

  • Skrzat (6-7 lat);
  • Żak (8-9 lat);
  • Orlik (10-11 lat);
  • Młodzik (12-13 lat);
  • Trampkarz (14-15 lat);
  • Junior młodszy (16-17 lat).

Warto pamiętać, że są to tylko górne limity wieku. Jeśli dziecko mocno wyróżnia się w swojej domyślnej kategorii wiekowej, nie ma większego problemu, by spróbowało swoich sił na wyższym poziomie. Zdarza się, że w juniorach młodszych występują nawet 14-latkowie!

Drużyny juniorskie – gdzie poziom gry zaczyna wzrastać?

Najniższe kategorie wiekowe z reguły są stworzone do nauki gry. Od skrzatów do młodzików wykorzystywane są piłki o mniejszych rozmiarach, mecze są rozgrywane na mniejszych boiskach, a same spotkania są krótsze.

Sporym skokiem jest wejście do trampkarzy. Od tego poziomu na boisku znajduje się 11 zawodników, boisko jest pełnowymiarowe, a mecz trwa już 80 minut (2 × 40 min). Gra się również pełnoprawną piłką w rozmiarze 5. W juniorach młodszych można natomiast spotkać się z przepisami gry znanymi z meczów seniorskich.

Wstęp do seniorskiego futbolu – czy drugie drużyny to przystanek obowiązkowy?

Obiecujący juniorzy mogą dostać szansę gry w seniorskich rozgrywkach. Kluby piłkarskie w takiej sytuacji często sprawdzają ich w drugich drużynach. Grają one w niższych ligach, dzięki czemu przeskok z piłki juniorskiej nie jest tak zaskakujący.

Nie oznacza to jednak, że każdego młodego piłkarza czeka taka droga. Wiele jest bowiem przypadków, w których to trenerzy pierwszych drużyn wyciągają największe talenty bezpośrednio z akademii, dając im szanse na najwyższym możliwym poziomie.

Debiut w Ekstraklasie – tylko najlepsi dostąpią tej możliwości

Niezależnie od ścieżki, jaką przebywa młody piłkarz, celem zawsze jest gra przeciwko najlepszym. W polskiej Ekstraklasie gra jednak tylko 18 najlepszych drużyn, a sposoby na dołączenie do jednej z ekip są tak właściwie dwa: przebicie się przez szczeble akademii jednego z tych zespołów lub podpisanie kontraktu, wyróżniając się w innej ekipie.

Warto wspomnieć, że piłka seniorska rządzi się trochę innymi prawami niż rozgrywki juniorskie. Czasami nawet najbardziej obiecujące talenty przepadają na zawodowym poziomie. Z drugiej zaś strony piłkarze, którzy nie byli odbierani za najlepszych w swoich rocznikach, mogą czasem nagle rozwinąć skrzydła, gdy dostaną szansę w seniorach!

BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%