Jak pokazują badania sprzed kilku lat, blisko 93 proc. Polek uważa, że kobiety powinny dbać o swój wygląd, a co piąta z nich deklarowała, że chętnie skorzysta z zabiegów medycyny estetycznej, aby sobie w tym pomóc. Nic w tym złego, warto jedynie wybierać świadomie. Na jakie zabiegi zwrócić szczególną uwagę? Radzi ekspertka z gabinetu medycyny estetycznej Neonia w Krakowie.
Czas ucieka, nie da się go zatrzymać, a razem z nim zmienia się nasza skóra i wygląd. Co dokładnie oznacza stwierdzenie, że nasza skóra się starzeje?
Jak pokazują badania, już po upływie około 30. roku życia aktywność fibroblastów, czyli komórek odpowiadających za produkcję kolagenu i elastyny gwałtownie spada. Coraz mniejsza staje się także ich zdolność do podziału – nawet o 1 proc. z każdym rokiem. To dlatego ilość i jakość włókien kolagenowych i elastynowych spada, a to one przecież zapewniają skórze młody wygląd. Skóra starzejąca się to zatem skóra pozbawiona optymalnej ilości włókien, a w konsekwencji mniej elastyczna, gładka i jędrna, bardziej wysuszona, zmieniona kolorystycznie.
Czy możemy zrobić coś, żeby spowolnić te procesy?
Oczywiście, bo należy pamiętać, że poza upływem czasu, na starzenie się skóry wpływa wiele czynników zewnętrznych. Tzw. starzenie egzogenne, czyli zewnątrzpochodne zależy m.in. od zanieczyszczeń środowiska, nieodpowiedniej pielęgnacji, diety i higieny życia, a nade wszystko od promieniowania UV. Pamiętajmy zatem, aby o skórę dbać od wczesnych lat młodości. Zbilansowana dieta, picie odpowiedniej ilości wody dla zachowania optymalnego poziomu nawilżenia, unikanie używek – w tym alkoholu i papierosów – to podstawowe zasady, które pozwolą nam dłużej zachować młody wygląd. Konieczna jest także ochrona przed słońcem. Sięgajmy zatem regularnie po kremy z filtrem przeciwsłonecznym i unikajmy nadmiernej ekspozycji na słońce, aby uchronić skórę przed tzw. fotostarzeniem.
Musimy jednocześnie pamiętać, że nie uda nam się oszukać czasu, genów, które w dużym stopniu warunkują starzenie się skóry, czy też zmian hormonalnych zachodzących w naszym organizmie. Warto jednak starać się zachować dobrą kondycję skóry jak najdłużej.
A co później? Czy medycyna estetyczna pomoże zachować młody wygląd?
Medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, które pomogą poprawić owal twarzy, zmniejszą widoczność zmarszczek, uelastycznią skórę, poprawią jej koloryt. Wybierać można w nieinwazyjnych zabiegach odmładzających, na inwazyjnych korekcjach plastycznych kończąc – wydaje się, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Na jakie zabiegi warto zatem szczególnie zwrócić uwagę?
Zabiegi wykorzystujące lasery nazywane fotoodmładzaniem https://neonia.com.pl/laseroterapia/fotoodmladzanie-krakow/ lub liftingiem laserowy to niezwykle popularne i skuteczne sposoby na przywrócenie skórze młodego wyglądu. Wykorzystują one kontrolowane i delikatne uszkadzanie skóry do mobilizowania tkanek do regeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Po przeprowadzeniu zabiegu, który w zależności od potrzeb może potrwać od 20 minut do godziny, skóra staje się bardziej jędrna, a zmarszczki wygładzone.
Na uwagę zasługuje także zabieg HIFU, czyli w pełni bezinwazyjny lifting. Jego działanie sprowadza się do podgrzania tkanek i jednoczesnego wprawienia ich w wibrację, co w efekcie niezwykle skutecznie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Ogromną zaletą HIFU jest precyzja, która umożliwia ujędrnianie skóry nawet w niezwykle wrażliwych częściach twarzy np. pod oczami.
Do niedawna zmarszczki się także wypełniało. Czy takie zabiegi są nadal wykorzystywane w medycynie estetycznej?
Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy cieszą popularnością. Nic w tym dziwnego – są mało inwazyjne, stosunkowo szybko się je wykonuje, a efekt jest natychmiastowy. Materiałem wypełniającym może być zarówno kwas hialuronowy, jak i biostymulatory. Wypełniacze kolagenowe bardzo efektywnie stymulują syntezę kolagenu i pozwalają osiągnąć niezwykle naturalny efekt odmłodzenia skóry.
Wolumetrię twarzy, czyli zabieg jej modelowania i liftingu przeprowadza się nie tylko wstrzykując w określone części twarzy kwas hialuronowy, ale także specjalnymi nićmi. W ich wypadku preparat wprowadzany jest pod skórę przy pomocy cienkiej kaniuli, a nici hialuronowe stanowią swego rodzaju stelaż, który zapewnia uzyskanie efektu napięcia. Poza nićmi hialuronowymi w zabiegach modelowania twarzy wykorzystuje się też nici liftingujące. Dzięki wielu mikrohaczykom, nici tworzą swoiste rusztowanie dla tkanek i zapewniają efekt ujędrnienia. Co ważne, wolumetriahttps://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/wolumetria-twarzy/ wykonana nićmi pozwala cieszyć się gładką skórą od roku do nawet dwóch lat.
Czy naturalnie młody wygląd można osiągnąć też dzięki botoksowi?
Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoksem, pozwala skutecznie zlikwidować zmarszczki mimiczne – kurze łapki, lwią zmarszczkę, zmarszczkę palacza, zmarszczkę króliczą, czy opadające kąciki ust. Efekt maski, którego często obawiają się pacjentki, wynika zaś z tego, że zabieg został niewłaściwie wykonany np. zastosowana dawka toksyny botulinowej była zbyt duża.
Jakie jeszcze nieinwazyjne zabiegi odmładzające warto zastosować?
Doskonałe rezultaty przynosi endermologia twarzy, czyli masaż podciśnieniowy połączony z masażem wibracyjnym, który wykonywany jest specjalną głowicą. Pobudza on syntezę włókien kolagenowych, a przy tym jest też zabiegiem relaksacyjnym i można wykonywać go o każdej porze roku.
Na co jeszcze zwróciłaby Pani uwagę wszystkim kobietom, które chcą zachować młody wygląd?
Pamiętajcie o skórze na szyi i dekolcie, ale też o dłoniach! Starzeje się przecież nie tylko skóra na naszej twarzy. Dłonie potrafią zdradzić nasz wiek, a nawet dodać lat. Dlatego o nie również należy dbać i nie zapominać o ich codziennej pielęgnacji. Wiele zabiegów odmładzających w gabinetach medycyny estetycznej z powodzeniem można ponadto wykonać także na delikatnej skórze dłoni. Przykładem są m.in. zabiegi laserowe.