Zamknij

Początki w IT - jak uczyć się asertywności?

00:00, 19.09.2023 art. sponsorowany

Asertywność to jedna z kluczowych kompetencji miękkich, która jest bardzo istotna w skutecznej komunikacji. Jeśli stawiasz pierwsze kroki w branży IT, koniecznie powinieneś się jej nauczyć. Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym nie będziesz mieć problemów z wyrażaniem własnego zdania i szybko odnajdziesz się w zespole. 

Czym jest asertywność? 

Czy wiesz, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem asertywności? Jest to specyficzny rodzaj kompetencji społecznej, dzięki której łatwiej można dostosować się do społeczno-kulturowych wymagań. Asertywność określa się jako umiejętność swobodnego wyrażania własnych opinii i uczuć. Człowiek asertywny nie powinien mieć problemu z powiedzeniem ,,nie’’, gdy nie podziela zdania drugiej osoby lub z różnych przyczyn nie jest w stanie spełnić czyjejś prośby. Warto podkreślić, że samo pojęcie asertywności odnosi się także do umiejętności słuchania innych, przy jednoczesnym podtrzymywaniu własnych opinii. Jeśli nauczysz się być asertywnym, łatwiej odnajdziesz się w każdym środowisku, w tym także w sektorze IT. 

Budowanie poczucia własnej wartości a asertywność 

Brak asertywności bardzo często jest spowodowany niskim poczuciem własnej wartości. Warto zatem popracować nad pewnością siebie i samooceną. Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami. Nawet jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w IT, na pewno możesz pochwalić się wieloma umiejętnościami. Postaraj się zawsze myśleć pozytywnie - zapomnij o nieudanych projektach i pamiętaj o swoich sukcesach. Nie bój się także podejmowania nowych wyzwań i nie przejmuj się pierwszymi porażkami - masz prawo do błędów. Jeśli jako programista czy analityk nie zrozumiałeś powierzonego zadania, nie bój się prosić o pomoc. 

Interesuje Cię praca w IT w Szczecinie? Najnowsze oferty pracodawców czekają na Ciebie! Wejdź na https://theprotocol.it/filtry/szczecin;wp i sprawdź aktualne ogłoszenia. 

Pracuj nad umiejętnościami komunikacyjnymi 

Czy wiesz, że dzięki wysoko rozwiniętym umiejętnościom komunikacyjnym z łatwością możesz nauczyć się asertywności? Dzięki komunikatywności będziesz umiał jasno i rzeczowo prezentować swoje myśli i opinie. Umiejętności komunikacyjne sprawdzą się chociażby przy omawianiu projektu z całym zespołem IT. Przykładowo, jeśli uważasz, że w danym zleceniu lepiej sprawdzi się inna technologia lub też należy przedłużyć termin jego realizacji, powiedz o tym otwarcie podczas spotkania teamu. Pamiętaj, że wyrażanie własnej opinii również jest formą asertywności - zebrania zespołu developerskiego mogą być zatem świetną okazją, aby nauczyć się mówić o swoich pomysłach. 

Chcesz poznać więcej porad na temat pracy w sektorze nowoczesnych technologii? Odwiedź branżowy portal https://blog.theprotocol.it/, na którym znajdziesz wiele artykułów eksperckich. 

Jak trenować asertywność? 

Umiejętność mówienia ,,nie’’ można z łatwością wyćwiczyć. Doskonale do tego sprawdzą się odpowiednie treningi w domowym zaciszu. Świetnym rozwiązaniem będą ćwiczenia typu role-play. Przykładowo możesz wspólnie z bliską Ci osobą odgrywać scenki, podczas w których odmawiasz wykonania powierzonego Ci zadania, podając przy tym konkretny powód, lub argumentujesz, że nie jesteś w stanie zrealizować go w narzuconym terminie. Ćwiczenie asertywności powinno również obejmować prawidłowe reagowanie na niekonstruktywną krytykę. W treningu role-play Twój przyjaciel może wcielić się w szefa, krytykującego wykonany przez Ciebie projekt ze względu na zastosowanie w nim odmiennych technologii. Twoim zadaniem jest natomiast przekonanie go, że wybrałeś odpowiednie rozwiązania technologiczne, które w praktyce okazały się bardziej efektywne. 

 Podsumowanie 

Już na początku swojej kariery w IT powinieneś nauczyć się wyrażania własnego zdania w odpowiedni sposób. Dzięki asertywności szybciej odnajdziesz się w zespole IT, a współpraca będzie efektywniejsza. Jako osoba asertywna nie będziesz bał się wyrażania swojej opinii, a dzięki temu też szybciej przekonasz współpracowników do swojego pomysłu. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%