Zamknij

Jakie są największe wyzwania dla opiekunek seniorów, które nie znają niemieckiego?

14:08, 08.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:08, 08.03.2023

Opanowanie języka obcego wymaga czasu i determinacji. Osoby zainteresowane wyjazdem do Niemiec, aby pracować tam jako opiekunki osób starszych, często nie mają wiele czasu na naukę niemieckiego. Jesteś jedną z nich? Poznaj kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym szybko opanujesz najważniejsze słownictwo.

Jakie są różnice między zwrotami grzecznościowymi w języku niemieckim a polskim?

Wyjeżdżając do pracy za granicę, musisz znać język obcy choćby w stopniu podstawowym. Jest to szczególnie istotne, gdy będziesz pracować z osobami starszymi. Ponieważ mogą one wymagać stałej opieki, to możliwość porozumienia się z nimi jest niezbędna. Jednocześnie, aby wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy, naukę niemieckiego warto zacząć od opanowania zwrotów grzecznościowych. Co kryje się pod tym sformułowaniem?

Zwroty grzecznościowe – przykłady:

  • powitania i pożegnania, np. Guten Morgen! (dzień dobry! – zwrot stosowany rano)
  • zwroty pozwalające wyrazić szacunek do rozmówcy czy okazać mu współczucie, np. tut mir leid (przykro mi)
  • zapytania grzecznościowe pozwalające nawiązać rozmowę, np. Haben Sie gut geschlafen? (Czy dobrze Pan/Pani spał/a?)

Jakie niemieckie słownictwo przyda się do zrobienia prania?

Jeżeli chcesz pracować jako opiekunka seniora w Niemczech, to wcale nie musisz znać słownictwa z każdej dziedziny. Szacuje się, że znajomość już ok. 3000 słów wystarczy, aby sprawnie komunikować się w języku obcym. Jednak słowa te warto dobrze wybrać. Jako opiekunka osoby starszej, możesz nie tylko zajmować się podopiecznym, ale również prowadzić dom. Stąd też obok zwrotów grzecznościowych warto poznać, jak nazywają się obowiązki domowe po niemiecku.

Obowiązki domowe po niemiecku – przykłady:

  • kochen – gotować, das Mittagessen kochen – gotować obiad
  • Ich kann das Brot kaufen. – Mogę kupić chleb
  • Ich koche jeden Tag um 12 Uhr das Mittagessen. Codziennie o 12 gotuję obiad.
  • das Schlafzimmer aufräumen – sprzątać sypialnię
  • Blumen gießen – podlewać kwiatki

Poznaj inne obowiązki domowe po niemiecku.

Niemiecki jako drugi język - jakie są najczęstsze trudności i jak sobie z nimi radzić?

Specjaliści są zgodni – nawet bardzo intensywne kursy języka niemieckiego są mniej efektywne niż przebywanie na terenie Niemiec, gdzie w każdej sytuacji trzeba posługiwać się właśnie tym językiem. Wyjazd do pracy w charakterze opiekunki osoby starszej to sposób, aby rozwinąć swoje językowe umiejętności.

Jeżeli chcesz szybko zauważyć postępy, to:

  • skorzystaj z darmowego kursu niemieckiego online – pozwoli Ci to opanować podstawowe słownictwo (najlepiej, aby był to kurs dedykowany opiekunkom osób starszych),
  • rozmawiaj jak najczęściej z native speakerami, czyli Niemcami, w czasie pobytu na terenie Niemiec – musisz jedynie przełamać strach przed pierwszą rozmową.

Być może na początku Twój niemiecki nie będzie najlepszy, ale będzie na tyle dobry, aby porozumieć się z podopiecznym. Z czasem jednak zauważysz, że Twój zasób słownictwa się poszerza, a Ty coraz sprawniej operujesz różnymi konstrukcjami językowymi.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%