Zamknij

Co się stanie, kiedy całkiem odstawisz alkohol?

09:54, 13.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:54, 13.10.2022

Alkohol występuje w Polsce powszechnie. Można go kupić niemalże wszędzie – na stacjach benzynowych, w osiedlowych sklepach, a nawet w schroniskach górskich. Ten fakt połączony z europejską kulturą picia sprawia, że uzależnienie od alkoholu to spory problem w naszym społeczeństwie. Szacuje się, że nawet 2% polskiej populacji jest uzależnione od alkoholu. Mówimy o około milionie ludzi, którzy dzień w dzień zmagają się ze swoim nałogiem. Wiele z tych osób próbuje przestać pić, a inni z kolei starają się chociaż ograniczyć ilość przyjmowanego alkoholu. Niestety, niektórzy nie widzą swojego problemu bądź nie są jeszcze w stanie się z nim zmierzyć. Co się jednak stanie, kiedy przestaniesz pić? Jakie są efekty odstawienia alkoholu?

Odciążenie narządów

Alkohol uszkadza cały szereg ludzkich narządów – nie tylko wątrobę, ale także serce, jelita oraz nerki. Proces niszczenia wątroby przez alkohol jest jak lawina. W pierwszej kolejności dochodzi do jej stłuszczenia, następnie do zapalenia, a ostatecznie do rozwinięcia się nieodwracalnej marskości wątroby. Im szybciej przestaniesz pić, tym większa szansa, że uratujesz swoją wątrobę przed nieodwracalnym uszkodzeniem. Nawet jeżeli doszło do rozwoju marskości, to zaprzestanie konsumpcji zapobiega dalszym jej uszkodzeniom. Efekty odstawienia alkoholu na tym etapie to między innymi poprawa pracy i wydolności serca oraz ochrona nerek. Dzięki trzeźwości łatwiej też pamiętać o tabletkach zalecanych przez lekarzy - między innymi leków na nadciśnienie oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Powrót do równowagi w psychice

Powodem alkoholizmu są często problemy natury psychicznej. Wiele osób sięga po alkohol celem leczenia bezsenności, depresji czy lęku. O ile może on przynieść krótkotrwałą ulgę, o tyle nie przyniesie długotrwałej poprawy. Alkohol nie leczy bowiem tych chorób. Co więcej - może być wręcz źródłem rozwinięcia się wspomnianych schorzeń psychicznych i znacząco utrudniać ich leczenie. Nie da się skutecznie leczyć depresji czy lęku, jeżeli pije się czynnie alkohol. Niestety, uzależnienie od substancji psychoaktywnych sprawia, że zarówno farmakoterapia jak i psychoterapia mają znacznie niższą skuteczność. Zauważono, że często samo leczenie alkoholizmu pozwala na znaczącą poprawę samopoczucia oraz samooceny.

Zespół abstynencyjny to realne zagrożenie

Wiele osób uzależnionych od alkoholu odwleka decyzję o zaprzestaniu picia przez ryzyko rozwinięcia się zespołu odstawiennego. Efekty odstawienia alkoholu to szereg negatywnych objawów fizycznych oraz psychicznych. Składają się na niego ból, bezsenność, drżenia mięśni i języka, niepokój, lęk oraz depresja. Należy podkreślić, że nie należy bać się zespołu abstynencyjnego, jeżeli odstawienie alkoholu przeprowadzane jest w kontrolowanych warunkach. Profesjonalne ośrodki detoksykacyjne pozwalają na przeprowadzenie odtruwania w sposób możliwie bezbolesny oraz łagodny. Takim ośrodkiem jest Fenix detoks alkoholowy Warszawa. Oczyszczenie organizmu z alkoholu jest pierwszym krokiem do walki o życie wolne od nałogu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%