Zamknij

Czynnik męski wskazaniem do in vitro

. + 11:01, 02.07.2025 Aktualizacja: 11:05, 02.07.2025
Skomentuj

Choć temat niepłodności często kojarzony jest głównie z problemami po stronie kobiety, nieprawidłowości w badaniu nasienia stanowią jedną z najczęstszych przyczyn trudności z poczęciem dziecka. W sytuacjach, gdy parametry nasienia odbiegają od normy, a wcześniejsze leczenie nie przynosi efektów, skutecznym rozwiązaniem może być procedura zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. To metoda, którą można zastosować nie tylko w wyniku długotrwałych starań, ale również wtedy, gdy dana sytuacja medyczna pacjenta wskazuje, że inne formy terapii nie mają szans powodzenia.

Czynnik męski – jakie nieprawidłowości?

Zaburzenia męskiej płodności mogą dotyczyć m.in. zbyt niskiej liczby plemników, ich słabej ruchliwości lub nieprawidłowej budowy (morfologii). W niektórych przypadkach stwierdza się wręcz brak plemników w ejakulacie. W takiej sytuacji, jeśli uzyskanie ciąży metodą naturalną lub poprzez inseminację jest niemożliwe, lekarz może zakwalifikować parę do leczenia techniką in vitro. Czynnik męski to jedno ze wskazań do procedury także w kontekście programu refundacji in vitro, który obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2024 roku.

Refundacja in vitro – co warto wiedzieć?

U mężczyzn dofinansowanie do leczenia in vitro można uzyskać m.in. w przypadku poważnych zaburzeń jakości nasienia, takich jak obniżona liczba plemników, azoospermia lub znaczne nieprawidłowości w zakresie ruchliwości i morfologii. Refundacja przysługuje również, gdy wcześniejsze próby inseminacji domacicznej zakończyły się niepowodzeniem. Program obejmuje także tzw. onkopłodność, czyli możliwość zabezpieczenia płodności na przyszłość u pacjentów, u których planowane leczenie onkologiczne może wpłynąć negatywnie na funkcje rozrodcze. W takiej sytuacji mężczyzna może skorzystać z refundowanego pobrania i przechowania nasienia.

W przypadku korzystania z refundacji obowiązują następujące limity wieku dla mężczyzn:

do 45. roku życia – w przypadku zabezpieczenia płodności (onkopłodność),

do 55. roku życia – przy leczeniu niepłodności z użyciem własnych plemników lub dawstwa i w procedurach z wykorzystaniem dawstwa komórek jajowych lub zarodków.

Refundacja in vitro w Białymstoku – gdzie udać się po pomoc?

Kompleksową diagnostykę niepłodności oraz kwalifikację do leczenia in vitro można przeprowadzić m.in. w Klinice Bocian w Białymstoku, zlokalizowanej przy ul. Akademickiej 26. To nowoczesna placówka, oferująca pacjentom indywidualne podejście, dostęp do doświadczonych specjalistów z zakresu andrologii i leczenia niepłodności, a także pełne wsparcie na każdym etapie terapii.

Więcej informacji na temat refundacji in vitro w Klinikach Bocian, realizowanych nie tylko w Białymstoku, ale również w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Łodzi, Poznaniu można dowiedzieć się na dedykowanej stronie: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro.

 

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%