Zamknij

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Poradnik

12:57, 23.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:57, 23.12.2020

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, aby uzyskać wszystkie najważniejsze informacje o kandydacie? Wybór odpowiedniego pracownika to odpowiedzialne zadanie, a chętnych do pracy nie brakuje. Poznaj tajniki i przykładowe pytania, które pomogą Ci wyłonić najlepszego przyszłego pracownika.

Rozmowa kwalifikacyjna - jak przeprowadzić?

W procesie rekrutacji na nowe stanowisko kluczową rolę odgrywa rozmowa kwalifikacyjna. Jak przeprowadzić ten wywiad, aby dowiedzieć się jak najwięcej o osobie, która zdecydowała się aplikować na wolny etat w firmie? Pomocny może okazać się wywiad ustrukturyzowany. Po analizie przesłanego CV i listu motywacyjnego przyszła pora na spotkanie i omówienie kluczowych kwestii, dotyczących ewentualnej współpracy. To od przebiegu właśnie tej rozmowy zależy, kto obejmie dane stanowisko. Przyszły pracownik rozpatruje szansę i możliwość zatrudnienie, a pracodawca musi wybrać najlepszego kandydata, który stanie się częścią danego zespołu, a swoją pracą będzie wpływać na przyszłość i rozwój firmy. Jak rozmawiać z aplikantami, aby dowiedzieć się, który z nich będzie najbardziej odpowiedni?

Rozmowa kwalifikacyjna - pytania

Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych są różne, a osoba szukająca pracy na pewno brała udział w kilku z nich. Spraw, aby to właśnie spotkanie z tobą wspominała najlepiej. Atmosfera podczas spotkania ma wpływ na to, jak przebiegnie rozmowa kwalifikacyjna. Pytania, które chcesz zadać kandydatowi, powinny być przygotowane wcześniej i dokładnie przemyślane. Warto przez wywiadem jeszcze raz przeanalizować CV osoby, którą zaprosiliśmy do firmy, aby przypomnieć sobie jej profil i umiejętności. Pokazanie aplikantowi, że dokładnie pamiętasz, co wpisał w swoim życiorysie, zapewni go, że na poważnie bierzesz pod uwagę jego zgłoszenie i zależy ci na zawarciu współpracy.

Profesjonalne podejście i prawidłowe prezentowanie firmy i przyszłych obowiązków na stanowisku pozytywnie wpłynie na odczucia kandydata i wizerunek twojego zakładu pracy. Przygotuj sobie notes i powiadom współrozmówcę, że będziesz notować ważne dla ciebie informacje. Zadbaj o to, aby zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej pytania miały zarówno formę otwartą, jak i zamkniętą. Daj aplikantowi możliwość zadawania własnych pytań, najlepiej pod koniec waszej rozmowy i zadbaj, aby obie strony uniknęły wszelkiego rodzaju niedopowiedzeń. Unikaj pytań dyskryminujących i nie poruszaj kwestii wieku czy zakładania rodziny, bo to może zostać negatywnie odebrane przez kandydata.

Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych

Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych często zależą od stanowiska, o które walczą kandydaci. Mają różną strukturę i przebiegają w wieloraki sposób. Niezależnie od ich formy, wszystkie spotkania z potencjalnym pracodawcą są okazją do zdobywania nowego doświadczenia i poprawiają jakość ich autoprezentacji. Prowadzenie rozmowy rekrutacyjnej w sposób ustrukturyzowany pomaga zbudować relację i rozluźnić atmosferę, tak aby obie strony czuły się swobodnie. Przydatne są w niej pytania rozluźniające, kontakt wzrokowy i odpowiednia mowa ciała.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%