Zamknij
REKLAMA

Jak zakupić odpowiednie oprogramowanie?

09:54, 22.07.2020 | materiały partnera

Zakup odpowiedniego komputera lub laptopa, stanowi nie lada wyzwanie. Jak bowiem z szerokiego wachlarza produktów wybrać ten jeden, konkretny? Jak postawić na sprzęt, który miałby w 100% spełnić nasze oczekiwania, wymagania i potrzeby? Prawdą jest, że nowy sprzęt wymaga poświęcenia temu tematowi nieco więcej uwagi. Trzeba sprawdzić, porównać i wybrać to, co będzie idealnym wyborem. Sam jednak komputer to nie wszystko. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że równie ważne i istotne jest samo oprogramowanie. No właśnie i na nim chcielibyśmy się dziś skupić. 

Czym jest oprogramowanie?

Oprogramowanie, zwane inaczej software, jest to kompletny zestaw informacji, które stanowią niejako postać instrukcji, zaimplementowanych interfejsów, jak również i zintegrowanych danych. Bez oprogramowania żadne urządzenie nie byłoby w stanie działać. Oprogramowanie przetwarza dane w konkretnym zakresie, jaki został określony przez twórcę. Chronione jest ono prawem autorskim, a więc można z niego korzystać, ale tylko na odpowiednich warunkach, jakie są określone w licencji. Często mylnie określa się je programem komputerowym lub aplikacją.

Różnorodne rodzaje oprogramowania

Rynek ma nam do zaoferowania kilka rodzajów oprogramowania. Wybór odpowiedniego uzależniony powinien być przede wszystkim od jego przeznaczenia. To najważniejsze, to oprogramowanie systemowe. To właśnie dzięki niemu cały system komputerowy może sprawnie działać. Kolejnym jest oprogramowanie do tworzenia programów komputerowych, następne o bibliotekach programistycznych i inne. Co więcej, należy mieć na uwadze również i to, że podział może dotyczyć także kwestii zapłaty. Jedno z nich, to komercyjne, gdzie konieczne jest opłacanie licencji, aby móc korzystać z programu, drugie z kolei to open source, gdzie nie musimy za takie rozwiązanie płacić.

Jak dobrać odpowiednie oprogramowanie?

Jednym z kluczowych elementów, na jakich należy się skupić, jeśli w grę wchodzi wybór oprogramowania, to przede wszystkim zakup systemu operacyjnego, bo to właśnie on umożliwia uruchomienie komputera i korzystanie z niego w wybranym celu. Stawiając na nie, w jego skład wchodzi między innymi oprogramowanie serwerowe i aplikacje, z jakich właściciel sprzętu komputerowego będzie korzystał. Wśród najczęściej wybieranych systemów zalicza się między innymi Windows XP i Windows Vista, a w tym oprogramowanie Windows 7. To, o czym na pewno należy pamiętać, to fakt, że im wyższy model oprogramowania, tym więcej potrzebuje on pamięci operacyjnej RAM, aby mógł on poprawnie funkcjonować. Jeśli zostanie odpowiednio dobrany, nie będzie się zawieszać, ale działać bez jakiegokolwiek zarzutu. W przypadku Windows, wybrać możemy jedną z dwóch wersji - Home lub Professional. Pierwsza służy do użytku domowego, druga z kolei dla zaawansowanych użytkowników, przede wszystkim dla klientów biznesowych. W każdym przypadku oprogramowanie powinno być dobrane indywidualnie pod konkretnego klienta. To bowiem, co okaże się być dobrym wyborem dla jednej osoby, niekoniecznie takim właśnie będzie dla innej i to trzeba mieć zawsze na uwadze. Użytkowe tworzy między innymi edytory tekstu, gry komputerowe, DTP, oprogramowanie firmowe, pośredniczące, a także systemy zarządzania bazami czy na przykład programy antywirusowe. Jedna osoba wykorzystuje komputer do pracy, korzystając z różnego rodzaju programów, z kolei inna na komputerze gra lub słucha muzyki. Zawsze więc należy każdy zakup dopasować pod siebie, aby ten okazał się być dobrym wyborem.

Oprogramowanie do korzystania z Internetu

Czy wyobrażamy sobie dziś świat bez Internetu? Z całą pewnością nie. Trzeba więc zdać sobie sprawę z tego, że aby laptop lub komputer stacjonarny spełniał w tej kwestii swoje zadania priorytetowo i tutaj należy wybrać odpowiednie oprogramowanie, by z tej sieci móc korzystać. Istotne znaczenie mają bowiem przeglądarki internetowe, które to dają nam możliwość wchodzenia na strony www i przeglądanie nich, a także wszelkie działania, które wykonujemy w trybie online. Jakie wybrać? Wśród tych najbardziej znanych zaliczyć możemy między innymi Internet Explorer, Opera, najbardziej chyba popularna Google Chrome, a także Safari i Mozilla Firefox. W żadnym wypadku nie powinniśmy korzystać z oprogramowania, które jest nielegalne, bo jest to niezgodne z prawem i może w związku z tym grozić nam kara. Należy więc kupić takie z licencją płatne lub zdecydować się na licencjonowane, ale darmowe w opcji open source. Jest to bardzo ważny element, jaki na pewno należy mieć na uwadze i który odgrywa niezwykle istotną rolę. Jednym wystarczy zwykłe, proste oprogramowanie na domowy użytek i takie można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze, inni potrzebują oprogramowania bardziej zaawansowanego i wtedy należy porównać kilka naprawdę dobrych propozycji, by spośród nich zdecydować się na takie, które będzie po prostu najlepsze.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA