Zamknij
REKLAMA

Na co zwrócić uwagę wybierając OC samochodu?

14:41, 27.05.2020 | materiały partnera

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Każdy pojazd musi je posiadać, bez względu na to, jak często porusza się ono po drodze. Stanowi ono niejako formę zabezpieczenia wskutek wypadku, kolizji czy zdarzenia losowego, jakie może mieć miejsce na ulicy, na parkingu, czy w garażu. Wybór odpowiedniego OC wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jakby mogło się nam wydawać. Trzeba więc dokładnie prześledzić różnorodne oferty i spośród licznych propozycji postawić na taką, która okaże się być po prostu jak najbardziej opłacalna. Jak tego dokonać?

Czym jest ubezpieczenie samochodowe?

Ubezpieczenie samochodowe, w skrócie znane każdemu jako OC jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które to chroni osobę prowadzącą samochód przed odpowiedzialnością za szkody, jakie nastąpiły w wyniku wszelkich możliwych zdarzeń, czy to na drodze, na parkingu czy przed domem. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy kierujący samochodem, musi posiadać ważną polisę na dany samochód. Przed czym więc ono chroni? DLaczego jest tak ważne? Ubezpieczenie samochodowe tania-polisa.com powoduje, że w wyniku wypadku lub kolizji, w której jesteśmy sprawcami, to nie my będziemy ponosić szkody za wyrządzone krzywdy, ale pieniądze pójdą z tego tytułu od ubezpieczalni. Czy OC ubezpiecza i nasze auto, które uległo wypadkowi? Nie. W takich przypadkach, jeśli chcemy i na taką ochronę postawić, warto wybrać opcję OC + AC, a wtedy z całą pewnością takie rozwiązanie okaże się być bardzo dobrym wyborem dla każdego.

Czy dobrze wybrać tańsze ubezpieczenie OC czy szukać droższego?

Większość z nas wybierając OC stara się szukać ofert, które okażą się być po prostu najtańsze. Porównujemy konkretne propozycje, sprawdzamy, za które zapłacimy jak najmniej. Tak naprawdę ceny polis mogą znacząco się między sobą różnić. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim tym, że każdy ubezpieczyciel w inny sposób kalkuluje ryzyko, a to sprawia, że składki w jednych miejscach są wyższe, w innych dużo niższe. Co więcej, suma ubezpieczenia zawsze obliczana jest indywidualnie do każdego właściciela samochodu, gdyż uzależniona jest ona od kilku czynników. Od czego więc zależy wysokość składki? Przede wszystkim od samego kierowcy, a więc jego wieku, historii szkodowej, miejsca zamieszkania, czy daty wydania prawa jazdy, ale również i od samochodu, a więc marki, modelu, przebiegu czy też pojemności silnika.

Jeśli posiadamy pierwszy raz auto i chcemy wybrać OC tania-polisa.com/oferta, bądź jeśli kończy się stare i trzeba wybrać nowe lub kontynuować poprzednie, zawsze mamy możliwość postawienia na to, co najbardziej nam odpowiada. Każdy niemal z nas skupia się na tej cenie, ale w gruncie rzeczy choć jest ona ważna, nie jest najbardziej istotna. Zanim więc już postawimy na to konkretne, na pewno warto wcześniej dokładnie prześledzić to, co w ramach tego ubezpieczenia jest zawarte, bo to stanowi tak naprawdę priorytet. Nie musimy oczywiście wybierać OC najdroższego, ale i też nie zawsze to najtańsze ma to wszystko, co mogłoby nam wystarczyć, by być zadowolonym.

Kalkulator OC samochodu lub towarzystwo ubezpieczeniowe

Szukając odpowiedniego OC, możemy to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z kalkulatora, dzięki któremu w kilka chwil otrzymamy pełen dostęp do polis samochodowych, którymi możemy być zainteresowani. Najważniejsze jest to, aby wstawić w odpowiednie kolumny niezbędne dane, a kalkulator wskaże nam najbardziej interesujące oferty, łącznie z całkowitą kwotą za takie ubezpieczenie. Nie wierząc jednak internetowym narzędziom, można również i wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe, które zrobi to za nas i pomoże nam wybrać idealną dla siebie ofertę. Nie zawsze trzeba wydawać fortunę, ale też i nie zawsze ta najtańsza opcja będzie dobrą, by na nią postawić. Warto dokładnie prześledzić propozycję, by móc stać się posiadaczem bardzo dobrej polisy OC.

A co, jeśli nie ubezpieczymy auta?

Po pierwsze jest to obowiązek każdego kierowcy, a więc na wypadek zatrzymania przez policję, kierowca auta dostaję mandat. Po drugie, brak ubezpieczenia OC to w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji, pokrycie w pełni kosztów naprawy samochodu poszkodowanego, jak również i opłacenie wszelkich zobowiązań względem osoby poszkodowanej. Ubezpieczenie wcale nie kosztuje tak dużo, a w przypadku konkretnej sytuacji na drodze lub poza nią, może nabawić sprawcę kosztów, których ten nie będzie w stanie spłacić do końca życia.

Nie wystarczy jedynie mieć polisę, bo jest ona obowiązkowa. Podstawą jest to, aby spełniała ona swoje zadania i chroniła nas kierowców na wypadek różnego rodzaju zdarzeń. Nie jesteśmy w stanie wielu rzeczy przewidzieć i na wiele też nie mamy wpływu. Ważne jest więc to, aby być kierowcą świadomym i w pełni odpowiedzialnym. To stanowi element nadrzędny.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
TEST