Zamknij

Czym jest integracja sensoryczna? Czy zaburzenia tego typu trzeba leczyć?

06:44, 28.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:17, 28.03.2019

Każdy rodzic dba o rozwój swojego dziecka. Chce żeby było ono zdrowe a poznawany przez nie świat był wyzwaniem i czymś ciekawym a nie problemem trudnym do rozwiązania. Na wczesnym etapie rozwoju psychofizycznego dziecka, ogromną rolę odgrywają zmysły. To dzięki nim, poznają one otaczającą rzeczywistość. To w jaki sposób poznają we wczesnych latach świat może wpłynąć na ich przyszłe wyniki w szkole. Jak to możliwe? Czym jest integracja sensoryczna i jakie zaburzenia należy leczyć? Odpowiedzą Nam na to specjaliści z integracja sensoryczna Warszawa. Zapraszam do lektury.

Co to jest integracja sensoryczna?

Terapueci z centrum integracji sensorycznej w Warszawie określają to jako zdolność dziecka do odczuwania (za pomocą zmysłów) oraz reagowania na informacje i bodźce, które docierają do nich z otoczenia oraz własnego ciała. Kiedy dziecko nie ma problemów z integracją sensoryczną, porusza się prawidłowo, rozpoznaje odpowiednio bodźce i prawidłowo na nie reaguje. Przykładem może być sięganie po rzeczy znajdujące się na na stole. Dziecko z odpowiednią integracją bez problemu podniesie przedmiot oraz przeniesie go w wybrane miejsce, natomiast dziecko z dysfunkcjami integracji sensorycznej może przy tym przewracać się lub nieumyślnie zrzucić przedmiot.

Układy zmysłów a rozwój dziecka

Dzieci poznają otaczający świat za pomocą układów zmysłów. W teorii integracji sensorycznej wyróżnia się ich trzy podstawowe rodzaje:

  • dotykowy - odpowiedzialny za odczuwanie zimna, ciepła, bólu oraz właściwości przedmiotów. Używany jest przez np. przy poszukiwaniu czegoś w ciemnym pokoju.
  • przedsionkowy - układ ten odpowiada za koordynowanie ruchów ciała, oczu, głowy. Dzięki niemu możemy złapać równowagę kiedy coś zachwieje naszą pozycję.
  • propiocentywny - łączy ze sobą informacje uzyskany z mięśni i stawów oraz mózgu - dzięki temu systemowi możemy uprawiać sport.

Ważne, żeby każdy system zmysłów działał dobrze osobno, ale też wszystkie muszą ze sobą współgrać. W przypadku problemów z funkcjonowaniem integracji stosuje się specjalne zajęcia sensoryczne dla dzieci oraz terapię SI w Warszawie.

Kiedy potrzebna jest terapia integracji sensorycznej?

Brak odpowiedniej współpracy między zmysłami rozwijającego się dziecka to ogromny problem, które może mieć negatywne konsekwencje w przyszłości. Wpływać może na prawidłowe poruszanie się a nawet wyniki w nauce. Kiedy warto podjąć terapię integracji sensorycznej? Terapeuci prowadzący zajęcia z integracji sensorycznej w Warszawie są zgodni: im wcześniej, tym lepiej. Efekty ćwiczeń nie przychodzą z dnia na dzień, dlatego potrzebna jest duża regularność oraz częstotliwość zajęć. Tylko wtedy pomogą one dziecku lepiej funkcjonować w codziennym życiu.

Terapię integracji sensorycznej w Warszawie przeznaczone są głównie dla dzieci, które ukończyły drugi rok życia. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy zajęć dla niemowlaków, szukając gabinetu integracji sensorycznej na Wilanowie graniczącym z Ursynowem. znajdujemy również zajęcia dla najmłodszych podopiecznych.

Integracja sensoryczna w Warszawie

Terapie sensoryczne w Warszawie to rodzaj zajęć cieszących się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Rodzice małych dzieci są coraz bardziej świadomi korzyści, które niesie ze sobą odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona terapia. Mimo, że gabinetów oferujących zajęcia integracji sensorycznej w Warszawie przybywa, to dalej ciężko o wolne terminy.

Przy wyborze miejsca na terapię dla dziecka, warto przyjrzeć się doświadczeniu i wiedzy posiadanej przez personel. Zły wybór terapeuty może przynieść więcej strat niż pożytku. Należy zwrócić również uwagę na rozmiar i wygląd sal a także ich wyposażenie - zabawki, przyrządy, urządzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%