Zamknij

W Górkach-Grubakach walczą o tytuł naukowej szkoły roku

23:36, 05.04.2019 A.K/Szkoła Podstawowa w Górkach-Grubakach Aktualizacja: 23:40, 05.04.2019
Skomentuj

Szkoła Podstawowa im. ks. bpa F. Jaczewskiego w Górkach-Grubakach walczy o tytuł naukowej szkoły roku. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Być jak Ignacy” – Zostań Bohaterem Nauki.

 

Program edukacyjny „Być jak Ignacy” został stworzony przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat myśli naukowej wśród uczniów, rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego, popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań, kształtowanie postaw patriotycznych oraz promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu i obserwowaniu.

– Na razie poznajemy bohaterów polskiej nauki – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Górkach-Grubakach Bożena Rudnik. – Pierwszym z nich był Jan Szczepanik, wynalazca nazywany „polskim Edisonem”, autor kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków. Drugi to Kazimierz Funk, wybitny badacz i twórca nauki o witaminach. Kolejnym jest, Marian Rejewski, kryptolog, który złamał kod Enigmy. Ostatnim będzie Henryk Manguski, polski inżynier, który przyczynił się do powstania krótkofalówki. Każdemu z naukowców poświęcamy jeden blok tematyczny. Każdemu naukowcowi poświęcone są 4 scenariusze. My jednak realizujemy dodatkowe zadania, które sami wymyślamy – dodaje.

Pomysłowość i promocję nauki oceniać będzie komisja konkursowa. Za każde kryterium przyznawana jest odpowiednia ilość punktów. Ocenie podlegają m.in. metody pracy z uczniami, sposoby pozyskiwania wiedzy, realizacja programu dydaktyczno-wychowawczego, sposoby promocji koła naukowego, estetyka i staranność wykonania pracy końcowej czy opracowane przez placówkę relację z poszczególnych wydarzeń.

W ciągu kilku miesięcy uczniowie poznali już czterech wybitnych naukowców. W styczniu uczestnicy Szkolnego Koła Naukowego dowiedzieli się kto wymyślił teleskop, pierwszą na świecie maszynę tkacką i kamizelkę kuloodporną. W trakcie zajęć młodzi naukowcy nie tylko poznali życie i dorobek Jana Szczepanika, ale zbudowali swój pierwszy projektor. W lutym przybliżono postać biochemika Kazimierza Funka – odkrywcę i propagatora witamin. W czasie zajęć sporządzono bogaty w składniki odżywcze jadłospis, zaprezentowano scenki reklamujące witaminy i zredagowano „Listy do dzieci”. Bohaterem marca był natomiast Marian Rejewski, który wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim złamał szyfr Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej.

 – Ten miesiąc był niezwykle pasjonujący nie tylko dla uczestników koła, ale także wszystkich uczniów naszej szkoły. Każda klasa uczestniczyła w „Tygodniu z szyfrowaniem i kodowaniem”. Szyfrowali wszyscy i na wszystkich zajęciach obowiązkowych i pozalekcyjnych, od religii, matematyki, technik po zajęcia świetlicowe. Szyfry łamali zarówno przedszkolacy jak i klasa VII.  21 marca witaliśmy wiosnę eventem naukowym, do którego włączyli się wszyscy nauczyciele. Każdy przygotował jakiś eksperyment.  Do działań tych włączyliśmy także rodziców. Były eksperymenty z wodą, chemiczne, wybuchy wulkanu, wirujące mleko. To był naprawdę wyjątkowy czas dla wszystkich – relacjonuje dyrektor Bożena Rudnik.

Ostatnim wyzwaniem, z którym zmierzą się uczniowie z Górek-Grubaków jest zaprezentowanie postaci Henryka Magnuskiego.

(A.K/Szkoła Podstawowa w Górkach-Grubakach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%