Zamknij

Nielegalne poszukiwanie zabytów

19:45, 07.04.2021 | BC
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci z Garwolina zatrzymali mężczyznę, który na własną rękę i bez wymaganych zezwoleń, posługując się wykrywaczem metali, znalazł i zatrzymał dla siebie szereg przedmiotów, pochodzących z nielegalnego poszukiwania zabytków.

Za naruszenie przepisów Ustawy o ochronie zabytków może mu grozić wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2.

W miniony weekend do garwolińskiej komendy zgłosił się właściciel terenu w gminie Sobolew, na którym znajduje się zabytkowy dworek i park. Zawiadomił on, że dwaj nieznani sprawcy weszli na jego posesję i używając wykrywaczy metali rozkopywali ją w różnych miejscach, prawdopodobnie poszukując historycznych pamiątek. Zgłaszający spłoszył amatorów pamiątek, którzy na jego widok uciekli.

W wyniku podjętych działań policjanci tego samego dnia ustalili i zatrzymali jednego z mężczyzn, który nie miał wymaganego zezwolenia na poszukiwanie zabytków. Mieszkaniec powiatu garwolińskiego w swoim domu posiadał przedmioty mogące pochodzić z tego nielegalnego procederu. W wyniku przeszukania miejsca zamieszkania 35-latka funkcjonariusze znaleźli różnego rodzaju stare przedmioty, m. in. skorodowany hełm, korpusy po pociskach, magazynki do karabinów, rączki do granatów przeciwczołgowych, bagnety na broń.

Mężczyzna usłyszał zarzut poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków bez zezwolenia. Grozi mu za to grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Trwają czynności zmierzające do ustalenia drugiego sprawcy, co z pewnością jest jedynie kwestią czasu.

(BC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%