Zamknij

Ekologicznie na jubileusz 600-lecia miasta

07:52, 19.06.2021 | KS
Skomentuj
REKLAMA

Rusza projekt „600 drzew na 600-lecie miasta”. To niezwykła akcja, w ramach której mieszkańcy wspólnymi siłami zmienią oblicze miasta, sadząc drzewa w ciasno zabudowanej miejskiej przestrzeni.

Jeszcze w tym roku miasto zyska 600 nowych nasadzeń drzew. Zakorzenią się one w miejscach wskazanych przez opiekujący się miejską zielenią Zakład Gospodarki Komunalnej w Mińsku Mazowieckim, ale też na podwórkach inicjatorów akcji, czyli mieszkańców sadzących jedno z jubileuszowych drzew na swojej ziemi. Nie będą to jednak bezimienne sadzonki ginące wśród miejskich nasadzeń. To wyjątkowe drzewa, które powstaną w ramach akcji „600 drzew na 600-lecie miasta”.

 

Mieć wpływ

- Pomniki budujemy w hołdzie naszym przodkom. Drzewa posadzimy dla potomnych - mówi burmistrz Marcin Jakubowski. - Dzięki inicjatywie „600 drzew na 600-lecie miasta” każdy z nas może zostawić swój osobisty wkład w to, jak będzie w przyszłości wyglądał Mińsk Mazowiecki. Bardzo mnie cieszy, że udało się stworzyć platformę internetową, jakiej nie ma jeszcze nigdzie w Polsce, a dzięki której mieszkańcy będą mogli wskazać konkretne miejsce do posadzenia drzewa, kupić je, a nawet nazwać. Wpisuje się ona świetnie w ideę smart city, którą staramy się od kilku lat realizować - podkreśla.

Pomysłodawcą projektu jest radny Jerzy Mróz. Jak mówi, rok temu pomyślał, że fajnie by było, gdyby każdy mieszkaniec Mińska posadził jedno drzewo.

- Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość, dlatego pomyślałem, by wyjść mieszkańcom naprzeciw i na 600-lecie miasta wspólnie zasadzić 600 drzew - dodaje. - Chciałbym, żeby ziemia, którą zostawimy po sobie była lepsza. Wierzę, że każdy z nas ma na to wpływ.

 

Wszystkie wyjątkowe

Jubileuszowe drzewa staną przy wielu arteriach miasta - przy pl. Stary Rynek, na targu, przy miejskich szkołach i przedszkolach. Każde będzie miało wybrane przez fundatora imię.

Jak stać się właścicielem takiego drzewka? Mechanizm akcji jest bardzo prosty. Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie 600 sadzonek przypisanych do 600 lokalizacji. Każdy chętny może zakupić taką sadzonkę na stronie projektu - www.600drzew.pl i nadać jej unikatowe imię lub dedykację. Pozostałe działania przejmą już partnerzy projektu, czyli głównie ZGK.

W puli jubileuszowych drzew znajdzie się 10 wyjątkowych sadzonek - to „Drzewa z historią”. Każde z nich dedykowane zostanie osobie lub wydarzeniu, które zapisało się w historii miasta i tym samym zasłużyło, by je upamiętnić. Wygrywając jedną z sukcesywnie ogłaszanych licytacji, można zostać patronem jednego z „Drzew z historią”.

 

Bawić, uczyć, pomagać

Promotorka akcji Karolina Pyrkosz, założycielka działającej w Mińsku fundacji „Naturalny Rozwój”, zaznacza, że w „600 drzewach” chodzi nie tylko o wymiar proekologiczny, ale też edukacyjny i społeczny. Jak uzupełnia, zaplanowano szereg działań dodatkowych, pozwalających włączyć się do akcji nie tylko osobom chcącym zakupić drzewko:

- Najważniejszy z nich to międzypokoleniowa gra miejska. Skupi się ona wokół „Drzew z historią” oraz osób i wydarzeń, którym są poświęcone. W ten prosty sposób mińszczanie będą mogli poznać dzieje swojego miasta, spędzając czas na wspólnej zabawie.

Na platformie projektu znaleźć można wiele ciekawych form nauki przez zabawę. Dostępna jest tam Drzewoteka, czyli biblioteka drzew, dzięki której można poznać różne gatunki i ich wpływ na środowisko, a także sekcja z materiałami do zabawy w domu -kolorowanki, rebusy, krzyżówki i wykreślanki, a także gry i planszówki do wydrukowania. Co więcej, na chętnych czekają również konkursy - literacki, plastyczny, fotograficzny i muzyczny, które odbywać się będą cyklicznie przez cały rok.

Jest wiele form uczestniczenia w tworzeniu projektu „600 drzew”. Dołączyć można również do grona wolontariuszy lub inicjatorów, którzy zasadzą jubileuszowe drzewko na swoim podwórku, a fundując nagrody lub konkretne aktywności, można wyróżnić się jako partner akcji „600 drzew”.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%