Zamknij

Wnioski na papier i ołówki, czyli odkład nie przekładający się w ład

22:26, 24.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Rada gminy Stara Kornica przyjęła informację z wykonania budżetu samorządu w pierwszym półroczu 2021 roku. W odczuciu niektórych radnych, bilans wydatków przeznaczonych na inwestycje okazał się bardzo rozczarowujący.  

Według wrześniowego raportu Regionalnej Izby Obrachunkowej dochody gminy Stara Kornica zrealizowano w pierwszym półroczu na poziomie 50% zakładanego budżetu. O ile poziom wpływów do gminnego skarbca nie budził zastrzeżeń podczas sesji zorganizowanej 19 listopada, to niektórzy radni mieli dużo wątpliwości co do realizacji planu wydatków inwestycyjnych.

- Inwestycje w pierwszym półroczu nie były może duże, ale jednak były. Podpisywaliśmy dokumenty z jednostkami, które przyznawały nam pieniądze na przełomie czerwca, lipca i sierpnia. Na czterdzieści kilka pozycji z wydatków majątkowych, w toku jest realizowanych trzydzieści pozycji. Część z nich jest inwestycjami przechodzącymi na kolejne lata. Ustawa w prawie o zamówieniach zmieniła się. Od stycznia musieliśmy działać według nowych zasad. Nie było otwierania nowych przetargów, ponieważ czekaliśmy na nowe wytyczne rządu - przyznał wójt gminy Kazimierz Hawryluk.

- Zastanawiam się co pan wójt robił przez całe pierwsze półrocze. Nasze wydatki to aktualnie tylko wypłaty. Z inwestycyjnych wydatków nie zrealizowano nic - zabrał głos radny Mateusz Leszczyński.

- Chciałbym powiedzieć, że nasz plan wydatków za pierwsze półrocze nie został zrealizowany w ogóle. Inwestycyjny budżet zrealizowano na poziomie 1,5%. Można powiedzieć, że nie zostało zrobione praktycznie nic. Cały czas zapowiadamy jakieś przetargi. Bardzo liczymy choćby na modernizację stacji uzdatniania wody w Wólce Nosowskiej. Wójt powiedział że na przełomie września i sierpnia będzie odbędzie się ten długo oczekiwany przetarg. Ostatecznie okazało się, że termin ten został po raz kolejny przesunięty. Odkład nie idzie w ład. Powinniśmy realizować nasze inwestycje powoli i sukcesywnie je kończyć. Bylibyśmy wówczas w całkiem innym miejscu. Przez ostatnie trzy lata nie wykonaliśmy żadnej inwestycji znaczącej. Informacja o tym, że realizujemy trzydzieści wniosków nie znaczy dla nas nic. Równie dobrze to mogą być wnioski o zakup papieru i ołówków - przyznał radny Ignacy Jańczuk, nazywając realizację tegorocznego budżetu gminy porażką.

Według włodarz Hawryluka, tym roku gmina Stara Kornica ogłosiła 7 przetargów, kolejne są w przygotowaniu. Przetarg na stację uzdatniania wody w Wólce Nosowskiej ma zostać ogłoszony w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

LolekLolek

1 0

Hmm może czas wspomnąc o wadliwych solarach założonych na Starej i Nowej Kornicy a czy wójt gminy dostaję pieniądze na bezpańskie zwierzęta nasza gmina jest średniowieczem 07:07, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%