Zamknij
REKLAMA

W Sarnakach oddano hołd bohaterom w 76. rocznicę akcji V2

15:40, 21.05.2020 | K.U
Skomentuj
REKLAMA

W środę 20 maja w Sarnakach odbyły się obchody rocznicy jednego z najważniejszych wydarzeń z czasów wojny na ziemi łosickiej.

Wszystko wydarzyło się 20 maja 1944 roku w nad brzegiem rzeki Bug. Zrzucona przez Niemców rakieta V2 spadała… i nie wybuchła. Po natychmiastowej akcji żołnierze 22 pułku piechoty AK wraz z ludnością cywilną zamaskowali rakietę sitowiem i gałęziami. Po nieudanych poszukiwaniach niemieckich wojsk, do akcji przystąpili Polacy.

Podjęto się bardzo niebezpiecznego zadania wydobycia rakiety. Przy akcji pomagali nawet specjaliści z Warszawy, którzy wraz z miejscowymi oraz drużyną AK pod dowództwem Władysława Łukasiuka – wydobyli rakietę z mokradeł. Zadanie wymagało ogromnego trudu, ponieważ była ona ciężka i nawet przełamała się na dwie części. Zdobycz przetransportowano do oddalonej o 8 km stodoły we wsi Kolonia Hołowczyce, gdzie zdemontowano rakietę.

Rakietę V2 rozebrano na części, które ukryte pod workami ziemniaków przewieziono do Warszawy. Tam zbadano jej system naprowadzający, skład paliwa i sporządzono jej szczegółową dokumentację. Informacje odesłano do Londynu 26 lipca 1944 roku. Historycy wskazują, że między innymi rozszyfrowanie broni V2 przyspieszyło fakt bezwarunkowej kapitulacji przez Niemców 8 maja 1945 roku. 14 maja 1995 roku na skwerze w Sarnakach odsłonięto pomnik poświęcony bohaterskim uczestnikom tej wyjątkowej akcji. W roku 2007 imię Bohaterów Akcji V2 nadano Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Sarnakach.

Każdego roku cała sarnacka społeczność oddaje hołd wszystkim, często bezimiennym bohaterom tamtej akcji. Byli wśród nich mieszkańcy Sarnak i okolic, partyzanci, polscy naukowcy, cywile i wojskowi. W środę 20 maja o godzinie 9 wójt Grzegorz Arasymowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej Barbara Michoń i Rafał Dydycz udali się pod pomnik Bohaterów Akcji V2, gdzie została oddana cześć wszystkim uczestnikom tej spektakularnej akcji.

Fot. UG Sarnaki

(K.U)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz