Zamknij

Upamiętnienie Witosa i bohaterów narodowych

08:50, 18.10.2021 | KS
Skomentuj
REKLAMA

W Siedlcach dokonano uroczystego odsłonięcie tablicy Wincentego Witosa.

Miejsce umieszczenia tablicy, czyli mur zakładu Karnego w Siedlcach, nie jest przypadkowe. To właśnie tu wiosną 1939 r. trzykrotny premier RP został przewieziony do aresztu. Wydarzenie odsłonięcia tablicy ma upamiętnić wszystkich Bohaterów Narodowych, którzy walczyli o Polskę, o Wolność, Sprawiedliwość i Demokrację. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik  i członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w katedrze Siedleckiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Następnie przemaszerowano pod mury Zakładu Karnego w Siedlcach. Po przemówieniach okolicznościowych dokonano odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej Wincentego Witosa na murze więziennym przy udziale 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. Broni Tadeusza Buka.

Wincenty Witos był trzykrotnie premierem RP, uznawany jest za jednego z najważniejszych, a także najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczypospolitej. Wiosną 1939 r. trafił do aresztu w Siedlcach.  W areszcie przebywał jednak tylko trzy dni. Zmarł tuż po zakończeniu II wojny światowej.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%