Zamknij

Pomóżmy panu Darkowi w zakupie skanera

10:09, 17.10.2020 | AW
Skomentuj
REKLAMA

Kiedyś widział świat jak każdy z nas, chodził do szkoły, jeździł na rowerze, biegał z kolegami po podwórku, ale to skończyło się w 14 roku życia. Wtedy całkowicie stracił wzrok. Znany w Siedlcach i okolicach Dariusz Bartosiak potrzebuje naszej pomocy. Pragnie kupić skaner do czytania książek, bo stary popsuł się. Na nowy go nie stać.

Darek, mieszkaniec Siedlec, 52-letni mężczyzna od trzech dekad angażuje się w działalność społeczną na rzecz bezpieczeństwa ruchu w mieście. Kierowcy samochodów, którzy w swoich kabinach mają CB radio, nie przeczą, że to wyjątkowy człowiek, obdarzony niespotykanymi umiejętnościami i pamięcią. Pan Dariusz ma pseudonim „Bartek Młynarska”, przynajmniej tak przedstawia się podczas rozmów na CB radio. Jako niewidomy potrafi bezbłędnie zagubionego kierowcę doprowadzić do celu. Ostrzega kierowców o wypadkach, objazdach i zagrożeniach na drodze. Z jego usług korzysta dziennie kilku kierowcy, np. samochodów ciężarowych, którzy szukają celu swojej podróży. Nigdy nie zdarzyło się, że ktoś nie trafi do celu, kiedy za mikrofonem nadajnika siedzi Darek.

Kilka lat temu niewidomy otrzymał nagrodę za działalność społeczną z rąk urzędującego wówczas prezydenta Wojciecha Kudelskiego. Darek, sześć lat temu kupił skaner do czytania książek za 10 tys. zł brutto (8-procentowy VAT wyniósł 740 zł). Część pieniędzy dorzucił wtedy PFRON. Teraz już nie dostanie dofinansowania. - Mój sprzęt nie nadaje się już do użytku i muszę go wymienić - mówi. - Teraz podatek za nowy skaner wynosi aż 2130 zł. To trzy razy więcej niż 5 lat temu! Powód? Od początku lipca rząd podniósł stawkę podatkową na urządzenia brajlowskie dla osób z upośledzonym wzrokiem - z 8 do 23 procent. Słuchanie książek to całe moje życie w ciemnościach. Dodaje mi siły, by pomagać ludziom na drodze. Zwracam się więc do wszystkich, by pomogli mi kupić nowy skaner - apeluje Darek.

Wszyscy, którzy chcieliby pomóc niewidomemu przewodnikowi w zakupie skanera mogą wpłacać nawet symboliczne kwoty na konto: 49 1030 0019 0109 8518 0574 7560 z dopiskiem - na zakup skanera dla Darka.

(AW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

MarkMark

0 0

No ludzie ruszcie się żeby pomóc porządnemu człowiekowi. 20:15, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MateuszMateusz

0 0

Poszło! A czy starego nie da się naprawić? Miałbym gościa który by mógł się tym zająć 23:02, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz