Zamknij

Minister otwierał nowy budynek szkoły

18:55, 24.03.2023 KL Aktualizacja: 18:56, 24.03.2023
Skomentuj

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie zyskał nowy pawilon dydaktyczny, którego otwarcia dokonał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. 

Realizacja inwestycji została dofinansowana z budżetu państwa kwotą 4 mln zł. W trakcie wizyty szef MEiN zapowiedział, że Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkolnego 2023/2024 odbędzie się w Szkole Specjalnej w Węgrowie.

Zebranych na hali sportowej gości witały dyrektor Szkoły Agnieszka Ludwin oraz wicedyrektor Monika Słowik. Starosta Ewa Besztak, przybliżyła historię budowy oddawanego do użytku nowego wielofunkcyjnego skrzydła szkoły i dziękowała wszystkim, dzięki którym realizacja tego zadania stała się możliwa, w tym przedstawicielom rządu i parlamentu.

- Głównym celem, który przyświecał rozbudowie budynku ZSP w Łochowie, była poprawa warunków edukacji i pracy. Przestronne sale lekcyjne, funkcjonalna szatnia, udogodnienia dla uczniów z  niepełno sprawnościami, wszystko to, aby młodzież wybierająca łochowską szkołę ponadpodstawową zdobywała wiedzę w warunkach na miarę XXI wieku – mówiła starosta.

Uczestnicy wysłuchali także wystąpienia Ministra Edukacji Pana Przemysława Czarnka, podczas którego Szef MEiN  wręczył Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany Dyrektor ZSP w Łochowie Agnieszce Ludwin.

- Dzisiaj jestem tutaj w Łochowie w powiecie węgrowskim, żeby świętować bardzo ważną, wyczekiwaną od dawna rozbudowę tego znakomitego Zespołu Szkół - mówił minister podczas uroczystości. 
- Gratuluję Państwu, gratuluję Pani staroście, radnym, Pani Dyrektor i gronu pedagogicznemu i gratuluję przede wszystkim Wam, młodzieży i uczniom tej pięknej inwestycji. To naprawdę wygląda imponująco, ale ma wyglądać imponująco, bo wy jesteście imponujący, wy jesteście wspaniali i wy zasługujecie na tego typu inwestycje.


Szef MEiN przyznał że

- Nic tak nie cieszy ministra edukacji jak fakt, że dziś mamy czas, w którym dbamy o szkoły, dbamy o rozbudowę infrastruktury edukacyjnej. 5 mld 200 mln zł rządowych środków tylko w ostatnich 15 miesiącach pozyskali samorządowcy na realizację zadań własnych inwestycji edukacyjnych – dodał.

Zwracając uwagę na nakłady w inwestycje w oświacie szef resortu zapowiedział Ogólnopolską Inaugurację Roku Szkolnego 2023/2024 w Węgrowie.

- To jest dopiero początek. Te inwestycje rozpoczęły się na dobre właśnie za naszych rządów i one będą kontynuowane, bo muszą być kontynuowane. Przykładem niech będzie również Węgrów i Zespół Szkół Specjalnych, który będziemy otwierać 1 września na inauguracji roku szkolnego - dodał minister.

W związku z uroczystym otwarciem inwestycji senator Maria Koc odczytała list gratulacyjny, który do uczestników wydarzenia i łochowskiej społeczności szkolnej skierował premier Mateusz Morawicki.

Zebrani obejrzeli przygotowaną przez młodzież ZSP w Łochowie część artystyczną, podczas której wystąpili: Zespół Tańca Ludowego Sadzewiczowa w uroczystej asyście gości, starszych mistrzów Zespołu Pieśni i Tańca ,,Sokołowianie”. Wzruszające chwile dostarczył uczestnikom wydarzenia również spektakl patriotyczny ,,Bohaterom 1863”, upamiętniający obchodzoną w tym roku 160. Rocznicę Powstania Styczniowego.

Uroczystość symbolicznego otwarcia nowego budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie dokonała się w pełni poprzez przecięcie wstęgi w nowo wybudowanej części. Przecięcia dokonali: Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, senator Maria Koc, posłowie na Sejm: Teresa Wargocka i Maciej Górski, starosta Ewa Besztak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie Agnieszka Ludwin, generalny wykonawca inwestycji prezes Firmy Akpol Bartłomiej Kuć, przedstawiciel młodzieży, tegoroczny maturzysta  ZSP Mateusz Racki. Następnie goście mieli możliwość zwiedzania nowo dobudowanej części, w tym sal lekcyjnych i innych pomieszczeń. Inwestycję poświęcił ks. Tadeusz Osiński.

Rozbudowa budynku ZSP wraz z termomodernizacją istniejącego skrzydła obejmowała dobudowę nowego pawilonu dydaktycznego, w którym znajduje się m.in. pięć pracowni lekcyjnych, pokój nauczycielski, hol, ciągi komunikacyjne, pomieszczenia sanitarne, szatnia, kotłownia (ogrzewanie gazowe całości obiektów ZSP), schowki porządkowe i magazyn. Nowo wybudowana część została połączona z istniejącym budynkiem parterowym łącznikiem.

Prace budowlane związane z termomodernizacją objęły: docieplenie ścian zewnętrznych wraz z nową kolorystyką elewacji,  docieplenie ścian fundamentowych i ścian piwnic pod częścią mieszkalną wraz z hydroizolacją, docieplenie z pokryciem stropodachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wymianę instalacji ciepłej wody użytkowej, nowe rynny i rury spustowe, wykonanie obróbek blacharskich i parapetów zewnętrznych, instalacji odgromowej i fotowoltaicznej.

Wartość inwestycji to 5 290 664,27 zł, w tym: dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 4 mln, i środki powiatu 1 290 664,27 zł.

 

źródło: powiat węgrowski
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

MinisterMinister

6 2

Minister otwierał drzwi od kibla 14:12, 25.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nauczyciel nauczyciel

4 2

Wśród zaproszonych gości same pisiory. To impreza wyborcza z Czarnkiem w tle. 15:14, 26.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborca wyborca

3 1

To jakieś występy gościnne Czarnka w okręgu wyborczym senator Koc. 13:53, 27.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%