Zamknij
REKLAMA

Dwie uroczystości przy pomniku

18:26, 24.03.2023 KL Aktualizacja: 18:27, 24.03.2023
Skomentuj

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 

Jest to dzień, w którym państwo polskie składa hołd swoim bohaterom, Polakom, którzy pomimo grożącej kary śmierci nieśli pomoc swoim żydowskim sąsiadom, swoim żydowskim współobywatelom.

O godzinie 12.00 w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Również w Węgrowie pod pomnikiem poświęconym śp. Leokadii Piątkowskiej, burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, wiceprzewodnicząca rady Jolanta Roguska, prawnuczka śp. Leokadii Piątkowskiej Jolanta Bardadyn oraz uczniowie z węgrowskich szkół podstawowych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Na uroczystości obecni byli także: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie Teresa Święcicka oraz nauczyciele historii Wojciech Banaś i radny Radosław Łuszczyński.

Oddzielnie hołd przy pomniku oddali parlamentarzyści i władze powiatu. W wydarzeniu uczestniczyli: senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, starosta Ewa Besztak, przewodniczący rady powiatu Leszek Redosz, dyrektor I LO im. Adama Mickiewcza Ewa Dmowska oraz delegacja uczniów z tej szkoły wraz z opiekunami.
Leokadia Piątkowska, mieszkanka Węgrowa została zamordowana wraz z ukrywanymi Żydami - Mendlem Klajnem oraz nieznanym z imienia mężczyzną przez niemieckich żandarmów 27 stycznia 1944 r. za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Upamiętnienie śp. Leokadii Piątkowskiej odbyło się 26 października 2021 r. w ramach programu "Zawołani po imieniu" przez Instytut Pileckiego.

Data 24 marca jest symboliczna. To właśnie tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

(KL)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%