Zamknij

Ostatnia droga zasłużonego łosickiego prałata

23.42, 16.08.2022 KU
Skomentuj
REKLAMA

W piątek 12 sierpnia o godz. 12.30, w wieku 90 lat zmarł zasłużony dla łosickiej społeczności ksiądz prałat Henryk Rzeszotek.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prałata Henryka Rzeszotka odbyły się w parafii św. Zygmunta Króla w Łosicach 15 sierpnia, z rozpoczęciem o godzinie 15. O godz. 20 tego samego dnia powitano pielgrzymów wracających z Leśnej Podlaskiej, po czym ksiądz biskup Kazimierz Gurda, razem z kapłanami z dekanatu łosickiego, odprawił mszę św. za zmarłego ks. Prałata. Po mszy św. ciało zmarłego zostało złożone na cmentarzu w Łosicach. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło setki wiernych. Pogrzeb transmitowano także online, za pośrednictwem kanału YouTube parafii św. Zygmunta w Łosicach.

Ks. Henryk Rzeszotek urodził się 4 stycznia 1932 roku w Woli Chodkowskiej, parafii Ryczywół, pow. Kozienice, woj. mazowieckie, jako szóste z ośmiorga dzieci w rodzinie. W 1943 roku jedenastoletni Henryk został, wraz z całą rodziną, wywieziony przez hitlerowców do obozu pracy w Niemczech. Po powrocie do Polski w 1945 roku, ukończył Szkołę Podstawową w Rudnie, pow. Radzyń Podlaski. Świadectwo maturalne uzyskał w 1952 roku w Liceum Biskupim w Siedlcach. W tym też roku wstąpił do miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego. W czasie studiów przyszły ksiądz został wcielony do wojska i skierowany do pracy w kopalni na Śląsku. Przyjąwszy z rąk ks. bpa Ignacego Świrskiego święcenia kapłańskie 29 czerwca 1958 roku, rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Stara Wieś. W kolejnych latach ksiądz odbywał swoją posługę w Ostrowie Lubelskim, Kornicy, Białej Podlaskiej, Seroczynie, Opolu Podedwórzu i Wisznicach.

W 1984 roku ks. Rzeszotek objął parafię św. Zygmunta w Łosicach, gdzie był proboszczem do roku 2004. W tym czasie wybudował dom parafialny, przeprowadził gruntowny remont kościoła, modernizację prezbiterium i cmentarza. Dwudziestoletnia praca duszpasterska ks. Henryka Rzeszotka w parafii łosickiej zaowocowała jedenastoma wyświęconymi kapłanami. W 1988 roku, Bp Siedlecki Jan Mazur mianował go kanonikiem, a w 1994 r. - prałatem Kapituły Janowskiej. Poza wzmożoną pracą duszpasterską, ks. prałat Henryk Rzeszotek dał się poznać jako działacz społeczny. Żywo zainteresowany życiem publicznym łosickiej społeczności, aktywnie zaangażował się w pracę Społecznego Komitetu Reaktywacji Powiatu Łosickiego i Komitetu Modernizacji i Rozbudowy Szpitala, którego został wiceprezesem. Za swoją pracę duszpasterską i społeczną został w 2005 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”, a w trzy lata później prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2004 roku jako emeryt, mieszkał przy parafii św. Zygmunta i służył gorliwą posługą w konfesjonale. W roku 2017 Ojciec Święty Franciszek, w uznaniu jego zasług dla Kościoła Siedleckiego, podniósł go do godności Prałata Papieskiego.

W ostatnim roku życia ks. Rzeszotek otoczony troskliwą opieką, nie wychodził z domu, nie sprawował sakramentów, ale w każdą niedzielę i święta przyjmował komunię świętą. Ostatnia Msza św. w której uczestniczył, była sprawowana w jego pokoju, w tegoroczną Niedzielę Zmartwychwstania.

Foto i info: fb/ Parafia św. Zygmunta w Łosicach

(KU)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%