Zamknij

Wniosek o decyzję środowiskową dla obwodnicy Sokołowa Podlaskiego

16.30, 23.09.2022 KL
Skomentuj
REKLAMA

Rozpoczął się kolejny etap przygotowań do budowy około 24 km obwodnicy Sokołowa Podlaskiego w ciągu DK62 i DK63. 

Do wójta gminy Sokołów Podlaski złożony został wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Efektem końcowym przeprowadzonego postępowania administracyjnego będzie ustalenie przebiegu nowej trasy.

Zweryfikowana została dokumentacja projektowa, w tym również analiza wielokryterialna. W oparciu o kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne został wskazany najkorzystniejszy wariant przebiegu przyszłej trasy, oznaczony jako wariant 3K. We wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej skierowanym do wójta gminy Sokołów Podl. wskazano go jako preferowany.

W preferowanym rozwiązaniu trasa ma długość ok. 24 km i przebiega przez gminy: Sabnie, Sokołów Podlaski, Bielany i Repki oraz miasto Sokołów Podlaski. Obwodnica zlokalizowana jest po zachodniej i południowej stronie miasta. Rozpoczyna swój bieg na północ od miejscowości Kupientyn jako włączenie w istniejący ciąg drogi krajowej nr 63, a kończy na wschód od miejscowości Bachorza jako włączenie w istniejący ciąg drogi krajowej nr 62.

Z kolei obwodnica planowana jest w nowym śladzie dróg krajowych nr 62 i 63 jako droga klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym). Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej o wartości ponad 4 mln zł została podpisana z firmą Lafrentz Polska. Termin zakończenia prac upływa z końcem 2023 r.

Zadaniem projektanta jest wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej.

Obwodnica Sokołowa Podlaskiego wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 62 i 63. Obecnie obie drogi krajowe przebiegają przez gęsto zabudowany obszar miasta i stanowią jego kręgosłup komunikacyjny.

Dzięki obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Sokołowie Podlaskim. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.
 
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%